NOKIAN: OPONY MOGĄ BYĆ BARDZIEJ EKOLOGICZNE

nokian-eko1

Właściciele samochodów mogą chronić środowisko na więcej sposobów niż mogłoby się wydawać. Chociażby wybierając opony o mniejszym oporze toczenia.

Dzięki temu nie tylko zmniejszają zużycie paliwa, ale także ograniczają emisję dwutlenku węgla.


Zobacz także:

OPONY

ECO


 

Nokian Tyres dokłada wszelkich starań, aby produkowane przez firmę opony były jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska: od 2013 r. opór toczenia ogumienia marki udało się zredukować średnio aż o 8 proc.

– Ta ośmioprocentowa różnica w oporze toczenia równa jest ilości spalin produkowanych przez 65 000 samochodów – mówi Teppo Huovila, wiceprezes ds. jakości i zrównoważonego rozwoju w Nokian Tyres.

nokian-eko2

Opór toczenia to energia, którą samochód traci w wyniku ruchu koła po powierzchni drogi w czasie jazdy. Im mniejszy opór toczenia, tym mniejsza strata energii, a tym samym mniejsze zużycie paliwa. Lepsza efektywność paliwowa wpływa pozytywnie na środowisko, pozwalając zmniejszyć ślad węglowy kierowcy poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla. W przypadku samochodów elektrycznych, niższy opór toczenia oznacza także większy zasięg auta.

Dla przykładu, zastosowanie opon zimowych Nokian Hakkapeliitta R3 we wszystkich samochodach osobowych na terenie Finlandii, Szwecji i Norwegii wiązałoby się z ogromnymi korzyściami dla środowiska, gdyż pozwoliłoby zmniejszyć zużycie paliwa o niemal 300 milionów litrów, a także ograniczyć emisję dwutlenku węgla o blisko 710 000 ton.

Szacuje się, że w Europie ruch drogowy odpowiedzialny jest za 24 proc. emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Unia Europejska chce do 2020 r. ograniczyć emisję GHG o 20 proc. w stosunku do poziomu z roku 1990. Bardziej rygorystyczne limity emisji będą obowiązywać od 2021 roku.

Światowi producenci opon premium, w tym również Nokian Tyres, podejmują aktywne działania mające na celu ograniczenie oporu toczenia poprzez stosowanie zaawansowanych mieszanek gumowych oraz innowacyjnej rzeźby bieżnika, a także ulepszoną konstrukcję opon.

nokian-eko3

– Nasi inżynierowie ciężko pracują nad realizacją tego celu: z każdą nową generacją opon chcemy zmniejszać opór toczenia, utrzymując przy tym ten sam wysoki poziom bezpieczeństwa – podkreśla Huovila.

Oszczędzając paliwo chronisz środowisko

Ponad 90 proc. oferowanych przez Nokian Tyres opon reprezentuje najwyższe klasy efektywności energetycznej: A, B lub C. Dla porównania: najpopularniejsze na rynku opony do samochodów osobowych należą do klasy E (badanie ETRMA, październik 2018 r.). Z punktu widzenia kierowców różnica jest ogromna – nie tylko ze względów środowiskowych.

W porównaniu do opon o najniższej efektywności energetycznej opony letnie klasy A przy utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia pozwalają zaoszczędzić aż 0,5 litra paliwa na każde 100 km.

Zrównoważony rozwój od lat leży u podstaw działalności Nokian Tyres. W tym roku fińskiemu producentowi opon przyznana została nagroda Silver Class. Pomimo, że ponad 85 proc. śladu węglowego opon związane jest z ich użytkowaniem, producent dokłada wszelkich starań, aby ograniczyć wpływ ogumienia na środowisko przez cały cykl życia produktu.

Jak wyglądają osiągnięcia?

nokian-eko4

RECYKLING
W 2018 r. 100 proc. odpadów wytworzonych w naszej fabryce w Nokii poddanych zostało recyklingowi. W krajach skandynawskich recyklingowi poddawane jest prawie 100 proc. zużytych opon, a w Europie – ok. 95 proc.

OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII
Zamontowanie nowego aparatu absorpcyjnego w elektrowni w Nokii, która dostarcza nam gorącej wody i pary wodnej pozwoliło zaoszczędzić 185 ciężarówek paliwa.

ODNAWIALNA ENERGIA
Położone w fińskiej miejscowości Nokia fabryka i siedziba firmy korzystają z energii pochodzącej w 47 proc. ze źródeł odnawialnych, a na dachu naszego magazynu w amerykańskim stanie Vermont zainstalowane zostały panele słoneczne.

ZRÓWNOWAŻONA POLITYKA SUROWCOWA
W marcu tego roku firma Nokian Tyres dołączyła do nowo powstałej Globalnej Platformy na rzecz Zrównoważonej Gospodarki Kauczukiem Naturalnym (Global Platform for Sustainable Natural Rubber), która chce podejmować działania mające na celu poprawę przestrzegania praw człowieka, przeciwdziałanie zawłaszczaniu ziemi, ochronę bioróżnorodności i zasobów wodnych, poprawę produktywności oraz zwiększenie transparentności i identyfikowalności łańcucha dostaw.

POPRAWA SYTUACJI W ZAKRESIE PRAW PRACOWNICZYCH
Według przeprowadzonych przez Nokian Tyres audytów uzupełniających, w fabrykach w Malezji i Indonezji nastąpiła poprawa przestrzegania praw pracowniczych. W stosunku do stanu wykazanego przez wcześniejsze kontrole, obecnie praca na zmiany obejmuje umiarkowaną liczbę godzin, pracownikom przysługują dni wolne, zapewniono im także edukację w zakresie przysługujących im praw, a hale wyposażone zostały w automaty z wodą.