OPEL: NAGRODA EURONCAP ADVANCED DLA AFL

Reflektory adaptacyjne AFL o dynamicznie zmiennym promieniu światła w połączeniu ze statycznym doświetlaniem zakrętów znacznie zmniejszają ryzyko wypadku o zmierzchu. Opel to pierwszy producent samochodów, który wprowadził na rynek system AFL już w roku 2002.

System jest dostępny wraz z modelami Corsy, Merivy i Zafiry, a system AFL+, wyposażony w osiem dodatkowych, automatycznych funkcji oświetlenia, jest dostępny w Astrze, Insignii i Zafirze Tourer.

AFL+ zapewnia optymalną widoczność. Układ jest wyposażony w biksenonowe lampy wyładowcze o zmiennej szerokości, kierunku i zasięgu snopa światła i służy do jazdy w obszarze miejskim, w obrębie stref przechodniów, na drogach pozamiejskich i autostradach. Uzupełnieniem systemu jest światło do jazdy podczas niesprzyjających warunków pogodowych, reflektory o dynamicznie zmiennym promieniu światła, światło skręcania, asystent świateł drogowych High Beam Assist i światła do jazdy dziennej wyposażone w diody LED. Czujniki i oprogramowanie stale monitorują otoczenie, ruch uliczny i warunki pogodowe tak, aby system mógł aktywować odpowiednią funkcję oświetlenia.

Chociaż podczas nocy ruch jest o około 33 proc. mniejszy, liczba śmiertelnych wypadków drogowych o zmierzchu lub po ciemku dwukrotnie przewyższa liczbę wypadków śmiertelnych podczas dnia.

Badania wykonane przez Niemiecki Federalny Instytut Badawczy Dróg wykazały, że kierowcy w wieku powyżej 40 lat widzą gorzej o zmierzchu i cierpią na zwiększoną wrażliwość na oślepiające światło.

Nagroda przyznana Oplowi za system AFL to druga nagroda Euro NCAP Advanced. Opel otrzymał tę nagrodę po raz pierwszy za system Opel Eye podczas Paryskiej Wystawy Samochodowej w 2010 roku.

Euro NCAP Advanced to nowy system nagradzania zaawansowanych technologii bezpieczeństwa w przemyśle motoryzacyjnym. Stanowi on uzupełnienie obecnego systemu, który polega na przyznawaniu gwiazdek za ochronę pasażera dorosłego, przechodnia, za bezpieczeństwo dziecka i systemy wspomagania bezpieczeństwa jazdy.