OPEL: OPC – NAJSZYBSZA ASTRA W HISTORII

Gama wersji Opla Astra została rozszerzona o wyczynową Astrę OPC z silnikiem o mocy 206 kW/280 KM. Samochód dołączył do rodziny OPC: małej Corsy OPC i przedstawiciela klasy średniej, czyli Insigni OPC.

Astra OPC (Opel Performance Center) napędzana dwulitrowym silnikiem z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa rozwija maksymalny moment obrotowy 400 Nm i przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 6 sekund. To najszybsza Astra w historii tego modelu, osiągająca prędkość maksymalną 250 km/h.

Czterocylindrowy silnik samochodu oferuje o 25 procent wyższy maksymalny moment obrotowy w porównaniu z Astrą OPC poprzedniej generacji, a także dodatkowe 40 KM mocy. Moc uzyskana z jednego litra pojemności wzrosła do 140 KM – jest to najwyższa wartość w historii samochodów produkcyjnych Opla – w porównaniu do 120 KM w modelu poprzedniej generacji. Nowy czterocylindrowy silnik z turbodoładowaniem jest oparty na najnowszej 250-konnej benzynowej konstrukcji Opla o pojemności 2 litrów, której moc zwiększono o 30 KM. Mimo to obniżono zużycie paliwa o 12 proc. (z 9,2 do 8,1 l/100 km), a emisje dwutlenku węgla o 14 procent w porównaniu do swojej poprzedniczki (z 221 do 189 g/km).

Konstruktorzy Opla opracowali zupełnie nowy, supernowoczesny układ dolotowy, którego zadaniem jest doprowadzenie jak największej ilości powietrza do turbosprężarki. Zoptymalizowano też układ wydechowy, aby usprawnić odprowadzanie spalin i podnieść osiągi silnika. Udoskonalona turbosprężarka może sprostać wyższemu ciśnieniu. Trwałość sprężarki wzrosła dzięki zastosowaniu nowych komponentów.

 

 

Wyczynowe podwozie

Wyczynowe podwozie zaprojektowano w celu opanowania bocznej dynamiki i podkreślenia właściwości jezdnych nowej Astry OPC, wyposażonej w silnik rozwijający 206 kW/280 KM mocy. W podwoziu zastosowano szereg elementów poprawiających dynamikę pojazdu, takich jak wyczynowe kolumny (HiPerStruts) z przodu, mechatroniczny system zawieszenia FlexRide, wielotarczowy mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu z mechaniczną blokadą oraz hamulce Brembo.

System zawieszenia FlexRide pozwala kierowcy na usztywnienie amortyzatorów, układu kierowniczego i pedału przyspieszenia. Każdy z trzech dostępnych trybów pracy tych układów gwarantuje wyjątkowe przeżycia podczas jazdy wyczynowej. W trybie Standard przeznaczonym do codziennego użytkowania można korzystać ze sportowych osiągów, nie rezygnując z komfortu. Po włączeniu trybu Sport zawieszenie usztywnia się; dzięki dalszemu ograniczeniu przechyłów poprawia się zwrotność pojazdu, a układ kierowniczy działa bardziej bezpośrednio. Trzeci tryb — OPC — służy do ekstremalnie wyczynowej jazdy: układ kierowniczy pracuje w sposób jeszcze bardziej bezpośredni niż w trybie Sport, przepustnica reaguje szybciej, a nastawy zawieszenia są podporządkowane maksymalnym osiągom.

Sportowy charakter samochodu podkreślają też standardowe, 19-calowe koła z lekkich stopów. Inżynierowie OPC skorygowali także charakterystykę zawieszenia i podwozia poprzez modyfikację amortyzatorów oraz usztywnienie sprężyn i tulei wahaczy.

 

 

Astra OPC jest wyposażona w wielotarczowy mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu z mechaniczną blokadą na przedniej osi, który pozwala wykorzystać maksimum momentu obrotowego. Mechanizm złożony z kilku sprzęgieł tarczowych pomaga ograniczyć ślizganie się kół na przykład przy bardzo dużych siłach bocznych w czasie przyspieszania czy po zmianie faktury nawierzchni. System ten znakomicie sprawdza się też na torze wyścigowym. Koordynacja pracy mechanizmu różnicowego i statycznego podstawowego momentu blokującego gwarantuje harmonijne reakcje i przechodzenie między przyspieszaniem a hamowaniem silnikiem, eliminuje oddziaływanie na układ kierowniczy i samosterowność przy zwolnionym pedale przyspieszenia, a także zapewnia zapas przyczepności w przypadku dużych różnic między obciążeniem kół.

Układ stabilizujący (ESP) w Astrze OPC może pracować w trzech różnych trybach, w zależności od apetytu kierowcy na sportowe wrażenia. Oprócz trybu standardowego, który zapewnia maksymalny komfort i bezpieczeństwo w każdej sytuacji drogowej, kierowca ma też do dyspozycji tryb Competitive, w którym podwyższono próg interwencji automatycznych systemów. ESP można również całkowicie wyłączyć.

Układ hamulcowy Astry OPC jest dopasowany do wysokich osiągów i wysoce skuteczny nawet przy ekstremalnym obciążeniu. Zastosowano 18-calowe serwo hamulcowe Brembo, powiększone, wentylowane, dodatkowo chłodzone i perforowane tarcze o wymiarach 355 x 32 mm oraz czterotłoczkowe zaciski hamulcowe z przodu. W Astrze OPC zamontowano także specjalne wyczynowe okładziny cierne hamulców. Atutem hamulców Brembo jest też podwyższona odporność na wzrost temperatury wywołany częstym hamowaniem oraz wyczynowa charakterystyka przy długim hamowaniu.

Zgodnie z tradycją OPC konstrukcję samochodu dopracowywano na Północnej Pętli („Nordschleife”) toru wyścigowego Nürburgring w Niemczech. Na tym uchodzącym za jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających torów na świecie — któremu brytyjski kierowca wyścigowy Jackie Stewart nadał przydomek „Zielone Piekło” — testowane są wszystkie samochody OPC. W ramach prac rozwojowych każdy z nich jest poddawany testowi wytrzymałościowemu na dystansie 10 000 kilometrów, polegającym na wielokrotnym, szybkim pokonywaniu odcinka Nordschleife o długości 20,8 km. Taki test odpowiada przebiegowi 180 000 kilometrów po zwykłych drogach. W tak ekstremalnych warunkach można sprawdzić, czy wszystkie podzespoły są dostatecznie wytrzymałe, aby zagwarantować jak najwyższy poziom zadowolenia klienta.

 

 

Wyrazista stylistyka

Mocny samochód wymaga zdecydowanej stylistyki, dlatego nadwozie Astry OPC wyraża entuzjazm dla mocy i prędkości. Samochód wyposażono też w atrakcyjną dla fanów motoryzacji nową kierownicę spłaszczoną w dolnej części wieńca, lekkie wyczynowe fotele kubełkowe stworzone z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii oraz moduł współpracujący z oprogramowaniem PowerApp na iPhone’a, dzięki któremu kierowca ma dostęp do bieżących danych dotyczących pracy silnika i samochodu przesyłanych magistralą CAN. Materiały wysokiej jakości i wyposażenie zarezerwowane tylko dla wersji OPC tworzą sportowy i prestiżowy klimat w kabinie pojazdu.

Sportowy charakter wersji OPC podkreślono specjalnie wyprofilowanymi zderzakami, bocznymi spojlerami oraz aerodynamicznym spojlerem dachowym, a także w dwie w pełni zintegrowane końcówki układu wydechowego o trapezowym przekroju. Oprócz standardowych 19‑calowych obręczy z lekkiego stopu dostępne są także koła 20-calowe, dzięki którym Astra OPC staje się jeszcze bardziej drapieżna. Dla klientów, którym zależy na jeszcze bardziej sportowym wyglądzie, przygotowano specjalny pakiet stylistyczny OPC.

Twórcy nowej kierownicy Astry OPC ze spłaszczoną dolną częścią wieńca czerpali inspiracje ze sportów samochodowych. Średnicę kierownicy zmniejszono o 10 mm w porównaniu z innymi wersjami Astry, co podkreśla precyzję oraz sportową i bezpośrednią charakterystykę układu kierowniczego. Zagłębienia, w których zwykle opierają się kciuki, zostały wyprofilowane pod kątem zapewnienia optymalnego chwytu i widoczności wskaźników. Ekskluzywne, błękitne (arden blue) lub perłowe (cool pearl) szwy w całym wnętrzu podkreślają sportowy i ekskluzywny charakter pojazdu.

 

 

Nowa Astra OPC może być wyposażona w nowe wyczynowe fotele kubełkowe wykonane z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii i certyfikowane przez niezależną organizację ekspercką „Ruch na rzecz zdrowych pleców” (AGR — Aktion Gesunder Rücken e.V) jako spełniające wysokie standardy ergonomiczne. Szkielet fotela zbudowano z najnowocześniejszych lekkich materiałów. Dzięki obniżonej wysokości siedziska i lepszemu bocznemu podparciu nowe przednie fotele sprawiają, że dynamiczna jazda dostarcza jeszcze większej ilości wrażeń. Opcjonalne wyczynowe fotele mogą być regulowane w 18 kierunkach i zakresach. Boczne segmenty siedziska i oparcia są regulowane pneumatycznie. Opel jest pierwszym producentem, który oferuje taki system w segmencie wyczynowych kompaktów. Dodatkowo obniżone fotele pozwalają jeszcze lepiej wyczuć pojazd i pozwalają kierowcy poczuć większy kontakt z drogą.

Sukcesy w historii OPC

Najnowsza generacja Astry OPC, czyli sportowy pionier nowej rodziny Astry, jeszcze skuteczniej podkreśla wyczynowy potencjał i techniczne doświadczenie kojarzone z emblematem OPC. Tylko przez ostatnie siedem lat sprzedano ponad 15 000 egzemplarzy Astry OPC, która obok Corsy OPC jest jednym z najchętniej kupowanych modeli OPC. Opel szacuje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy sprzeda około 10 000 samochodów w wersji OPC. Mniej więcej połowę tej liczby będą stanowiły Astry OPC; kolejne 3 000 to Corsy, reszta to Ople Insignia. Roczna sprzedaż samochodów kompaktowych o wyczynowych osiągach i mocy powyżej 271 KM wynosi w Europie około 14 000 egzemplarzy. Przy takich założeniach Opel liczy na około 30-procentowy udział w europejskim rynku wyczynowych samochodów kompaktowych.

Opel Performance Center, odpowiedzialne za sportowe akcenty w ofercie modeli marki Opel od 1999 r., to decydujący element w profilu marki. Skrót ten kojarzy się z wysoce emocjonalnym stosunkiem do pojazdu, entuzjazmem dla atrakcyjnego wzornictwa, technologią najwyższej klasy oraz nadzwyczajną dynamiką. Pojazdy z emblematem OPC to flagowe wersje poszczególnych modeli, przejawiające wysoki potencjał i techniczne zaawansowanie. Obecnie gama modeli OPC obejmuje również Corsę z silnikiem o mocy 141 kW/192 KM (154 kW/210 KM w wersji Nürburgring‑Edition) oraz Insignię OPC (239 kW/325 KM), oferowaną jako pięciodrzwiowy sedan lub kombi Sports Tourer.

 

 

Sportowy klimat

Oprócz klientów zainteresowanych przed wszystkim osiągami modeli OPC istnieje także spora grupa nabywców, którzy chcą nadać indywidualne cechy seryjnym Oplom, montując w nich najwyższej jakości akcesoria „OPC Line”. Wyposażenie tego typu może być instalowane już w fabryce, ale osoby, które już posiadają samochód marki Opel, mogą zlecić montaż dealerowi Opla lub autoryzowanej stacji obsługi. Asortyment OPC Line obejmuje elementy nadwozia, obręcze kół z lekkich stopów oraz elementy wnętrza takie jak kierownice i dźwignie zmiany biegów opracowane i dostosowane do poszczególnych modeli przez projektantów i inżynierów firmy Opel.

Popularne i ekskluzywne

Ekskluzywne szkolenia OPC Performance oferowane od jesieni 2006 r. są bardzo popularne wśród ambitnych kierowców, a zapisy są przyjmowane z dużym wyprzedzeniem. W szkoleniu mogą wziąć udział nie tylko posiadacze samochodów marki Opel w wersji OPC, lecz także wszyscy kierowcy bez względu ma markę użytkowanego pojazdu. Ekskluzywny charakter jednodniowej imprezy wynika już z samej lokalizacji. Szkolenie odbywa się w niedostępnym dla osób postronnych ośrodku testowym Opla w Dudenhofen, gdzie testuje się kolejne modele Opla przed rozpoczęciem seryjnej produkcji.

Uczestnicy poznają dynamikę modeli OPC w kontrolowanym i bezpiecznym środowisku, pod okiem profesjonalnych instruktorów, którymi kieruje były kierowca fabryczny Opla, mistrz Le Mans i ambasador marki — Joachim Winkelhock. Głównym celem szkolenia jest zapewnienie jak największej przyjemności z jazdy przy zachowaniu pełnego panowania nad pojazdem.