PEKIN 2012: HONDA – PREMIERY I STRATEGIA 2015

Honda Motor (China) Investment ogłosiła strategię działalności na rynku chińskim do roku 2015. Zapowiedziano udział w targach motoryzacyjnych w Pekinie, na których zaprezentowane zostaną premiery oraz pojazdy koncepcyjne.

Strategia dotyczy kilku punktów, z których pierwszym jest wprowadzenie dziesięciu nowych oraz modernizacja aktualnie oferowanych modeli marki Honda w latach 2013-2015. Wiąże się to z podwojeniem wielkości sprzedaży do 2015 roku (w porównaniu z wynikami za rok 2011). A oto jak wygląda zarys strategii:

Poszerzenie oferty produktowej

Wprowadzenie nowych oraz gruntowna modernizacja obecnie dostępnych modeli ma na celu wyjście Hondy naprzeciw oczekiwaniom swoich chińskich klientów, co w znacznym stopniu powinno podnieść poziom ich zadowolenia. Do końca 2015 roku wszystkie modele marki oferowane w Chinach, wyposażone zostaną w jednostki napędowe nowej generacji – Earth Dreams Technology. Dzięki temu firma powinna uzyskać najlepszą wydajność paliwową we wszystkich segmentach chińskiego rynku motoryzacyjnego.

W bieżącym roku Honda planuje wprowadzenie na chiński rynek trzech modeli hybrydowych – CR-Z, Insight oraz Fit Hybrid, z lekkim i zwartym, hybrydowym napędem IMA (ang. Integrated Motor Assist).

Firma przygotowuje się obecnie do uruchomienia produkcji modeli hybrydowych na rynku chińskim. Wykorzystanie lokalnych dostawców kluczowych komponentów (akumulatory, silniki elektryczne itd.), przyczyni się do zredukowania kosztów, a co za tym idzie – do popularyzacji pojazdów hybrydowych.

Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie na rynek chiński nowego hybrydowego układu napędowego dla pojazdów średniego i wyższego segmentu oraz układu hybrydowego typu plug-in. W ubiegłym roku, w Guangzhou, Honda rozpoczęła testy demonstracyjne pojazdów elektrycznych. W oparciu o wyniki tych testów, pod koniec roku planowane jest uruchomienie produkcji w zakładach Guangqi Honda.


Poszerzenie oferty produktowej marki Acura

Na rynku chińskim pojawi się nowy model NSX wyposażony w układ hybrydowy Sport Hybrid SH-AWD(R) (ang. Super Handling All Wheel Drive), który zapewnia znakomite prowadzenie i wyjątkowo dobre parametry ekologiczne. W tym roku oferta marki Acura na rynku chińskim wzbogaci się o model ILX (nieduży sedan) oraz RDX (mały SUV). Na przyszły rok zaplanowano debiut luksusowego sedana RLX.

Ponadto, w przyszłym roku, w ofercie marki mają pojawić się modele z niewielkimi jednostkami napędowymi, na które na rynku chińskim panuje obecnie znaczny popyt. Do 2015 wszystkie modele marki Acura zyskają nowe układy napędowe, aby zaoferować klientom w Chinach najnowocześniejsze rozwiązania techniczne.

Zwiększenie potencjału rozwojowo-badawczego

Honda rozważa stworzenie studia projektowego w Chinach. Współpraca zespołów rozwojowo – badawczych należących do spółek joint venture, zespołu ds. rozwoju firmy Honda China oraz centrów badawczych w Japonii zwiększy potencjał rozwojowo – badawczy na terenie Chin. Dzięki temu lokalni partnerzy Hondy będą mogli opracowywać produkty i rozwiązania przekraczające oczekiwania chińskich klientów.

W podobny sposób usprawniony zostanie system pozyskiwania i dystrybucji podzespołów i komponentów. Aby podnieść ich cenową konkurencyjność, firma planuje zwiększenie liczby lokalnych dostawców.

Zwiększenie wydajności produkcyjnej

W lipcu bieżącego roku ruszy produkcja w zakładach Dongfeng Honda. W nowej fabryce zastosowanie znajdą najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, dzięki czemu zakład ten będzie nie tylko wyjątkowo przyjazny dla środowiska, ale stanowić ma również nowoczesne i przyjazne miejsce pracy. Trwa również rozbudowa fabryki Guangqi Honda, gdzie powstanie trzecia linia produkcyjna, której uruchomienie zaplanowano na 2014 rok.

Sporty motorowe

Honda będzie promować wyścigi i sporty motorowe, które obecnie cieszą się w Chinach umiarkowaną popularnością. Firma planuje start w tegorocznej edycji mistrzostw FIA World Touring Car Championship (WTCC) oraz China Touring Car Championship (CTCC). W listopadowej odsłonie China Grand Prix, Honda weźmie udział zarówno w mistrzostwach WTCC jak i CTCC.

Udział w targach motoryzacyjnych w Pekinie

Na stoisku Hondy zadebiutują dwa modele koncepcyjne skierowane do chińskiej klienteli. Ponadto będzie tam można podziwiać modele hybrydowe (CR-Z, Insight i Fit Hybrid), które jeszcze w tym roku dostępne będą na lokalnym rynku.

Na ekspozycji marki Acura, oprócz nowego modelu NSX Concept, zaprezentowane zostaną również modele ILX oraz RDX, które w tym roku zadebiutują w Chinach.