PIŁEŚ. NIE JEDŹ: WKRÓTCE RUSZY NOWA KAMPANIA

W 2011 roku Policja ujawniła w całej Polsce 183 488 nietrzeźwych kierowców, co oznacza wzrost o 10,6 procenta w porównaniu do roku poprzedniego. Kierowcy pod wpływem alkoholu byli sprawcami 2717 wypadków na drogach, w których śmierć poniosło 300 osób, a 3753 zostało rannych.

W badaniu TNS OBOP zrealizowanym na zlecenie Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, organizatora kampanii „Piłeś? Nie jedź!”, 14 proc. kierowców przyznało, że zdarzyło im się prowadzić samochód po spożyciu alkoholu, natomiast 15,5 proc. było pasażerami samochodu prowadzonego przez osobę pod wpływem alkoholu.

W związku z wciąż obecnym w Polsce problemem nieodpowiedzialnego spożywania alkoholu przez kierowców, w tym roku będzie kontynuowana edukacja w ramach kampanii „Piłeś? Nie jedź!” prowadzona przez ZP PPS przy współpracy Policji.

– Pijani kierowcy stanowią poważny problem społeczny na polskich drogach. Liczba 183 488 zatrzymanych kierujących pod wpływem alkoholu świadczy o dużej skuteczności i efektywności działań Policji w walce z nietrzeźwością za kierownicą. To jeden z priorytetów polskiej Policji drogowej. Dlatego też oprócz działań prewencyjno – kontrolnych Policja włącza się w kampanie profilaktyczne organizowane przez inne instytucje, których celem jest wypromowanie wizerunku trzeźwego, odpowiedzialnego kierowcy i pasażera. Taką inicjatywą jest kampania pn. “Piłeś? Nie jedź!”, którą chcemy wspólnie z ZP PPS kontynuować w 2012 roku. Jestem przekonany, że nasze wspólne działania przyczynią się do ograniczenia rozmiaru tragedii na polskich drogach spowodowanych przez pijanych kierowców – komentuje mł. insp. Marek Konkolewski, Radca Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Nietrzeźwi kierujący samochodami osobowymi spowodowali w 2011 roku 2075 wypadków drogowych, w których zginęło 265 osób. Z kolei za 299 wypadków odpowiedzialni byli nietrzeźwi kierowcy motorowerów i motocykli. W ich wyniku śmierć poniosło 15 osób. Pijani rowerzyści spowodowali natomiast 244 wypadki, które doprowadziły do 12 ofiar śmiertelnych. Kierowcy pozostałych pojazdów będąc pod wpływem alkoholu byli sprawcami łącznie 99 wypadków. Zginęło w nich 8 osób.

– Wzmożone kontrole policyjne, a także podejmowane działania edukacyjne doprowadziły do znacznego spadku ofiar śmiertelnych w wypadkach spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, z 777 zabitych osób w 1999 roku do 300 zabitych w 2011 roku. Jednak pijani uczestnicy ruchu drogowego stanowią nadal poważny problem społeczny. Dlatego poza kontynuacją działań edukacyjnych w ramach kampanii „Piłeś? Nie jedź!” jesteśmy również za intensyfikacją działań kontrolnych Policji. Nadal będziemy konsekwentnie edukować i apelować do kierowców, aby nie prowadzili pojazdów po alkoholu. Odpowiedzialne spożycie to zawsze zero alkoholu zanim wsiądzie się za kierownicę – mówi Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego, organizatora kampanii „Piłeś? Nie jedź!”.

W badaniu przeprowadzonym wśród kierowców przez TNS OBOP na zlecenie ZP PPS w ramach kampanii „Piłeś? Nie jedź!” 46 proc. respondentów przyznało, że będąc w pubie, klubie lub kawiarni widziało osoby, które piją alkohol, a następnie prowadzą samochód. Ponadto przy sprawdzaniu wiedzy okazało się, że tylko 67 proc. kierowców wie, jaki jest dopuszczalny limit alkoholu we krwi. Badanie pokazało jednocześnie, że inicjatywy podejmowane w ramach kampanii „Piłeś? Nie jedź!” zauważyło 88 proc. osób prowadzących samochód.

Spoty w telewizji, kinach, Internecie, billboardy, plakaty czy ulotki rozdawane podczas kontroli policyjnych oddziaływały na zmianę ich postaw. Pod wpływem ubiegłorocznej kampanii „Piłeś? Nie jedź!” 47 proc. kierowców twierdziło, że zmieni swój stosunek do prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Z kolei 84 proc. kierowców deklarowało, że pod wpływem kampanii będzie się starało powstrzymać innych przed prowadzeniem samochodu po spożyciu alkoholu. ZP PPS przygotowuje obecnie działania do tegorocznej edycji kampanii „Piłeś? Nie jedź!”.

Liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców w 2011 roku wg pojazdu (w nawiasie liczba zabitych):
– samochód osobowy: 2075 (265);
– rower: 244 (12);
– motorower: 175 (1);
– motocykl: 124 (14);
– pozostałe pojazdy: 99 (8).

Zdjęcie: policja.pl (KWP w Lublinie – E.Ż.)