PONAD 440 KIEROWCÓW POPRAWI TECHNIKĘ JAZDY W SBJR

Młodzi kierowcy w wieku 18-24 lat oraz oraz starsi (55+) wezmą udział w szkoleniach odbywających się na Torze Modlin z wykorzystaniem samochodów Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Program, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, jest inicjatywą samorządu województwa.


Zobacz relacje:

BEZPIECZEŃSTWO

ROZMAITOŚCI


 

Organizuje go przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Projekt skierowany jest do kierowców z Mazowsza. To już druga edycja programu. W tym roku ma w nim wziąć udział 440 osób, które rozwiną swoje umiejętności bezpiecznej jazdy oraz dowiedzą się m.in. jaki wpływ na prowadzenie pojazdu ma stosowanie środków psychoaktywnych czy leków.

Szkolenia odbywające się na Torze Modlin przyjmą formułę jednodniowych spotkań składających się z trzech godzin zajęć teoretycznych (z psychologiem) i trzech godzin zajęć praktycznych z wykorzystaniem samochodów Renault Megane, które na co dzień służą kursantom Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Podczas zajęć teoretycznych zostaną omówione błędy spostrzegania (krótki trening uwagi i kontrolowania procesów podejmowania decyzji), również te wynikające ze stosowania alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Psycholog zwróci także uwagę na sytuacje, w których bezpieczniej jest zrezygnować z prowadzenia samochodu.

Część praktyczna pozwoli uczestnikom przekonać się o związku prędkości z drogą hamowania na nawierzchniach o różnej przyczepności. Dowiedzą się oni również o wpływie rozmowy podczas jazdy na koncentrację i dostrzeganie czynników zagrożenia przez kierowcę czy o znaczeniu zachowania odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Będą mogli także poznać zasady działania systemów wspomagania prowadzenia.

Każde ze szkoleń będzie dopasowane do potrzeb danej grupy wiekowej. Najmłodszych kierowców w wieku 18-24 cechuje często brak doświadczenia przy jednoczesnej skłonności do brawury. Nierzadko stosują oni również środki psychoaktywne. Właśnie ta grupa wiekowa charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. Z kolei doświadczeni kierowcy powyżej 55 r.życia mogą przeceniać swoje umiejętności oraz możliwości swojego organizmu.

Gorszy stan zdrowa, słabsza koncentracja i wzrok czy opóźnienie reakcji wynikające z przyjmowania niektórych leków – to zagrożenia typowe dla tej grupy.

– Wielu kierowców w Polsce wciąż nie ma wystarczającej świadomości zagrożeń związanych z nadmierną prędkością, jazdą pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych czy rozproszeniem uwagi. Mamy nadzieję, że ćwiczenia na Torze Modlin pozwolą uczestnikom przekonać się, jak duże znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze mają realna ocena własnych możliwości i eliminowanie czynników ryzyka – mówi Leszek Kuzaj, dyrektor ds. Sportu i Eventów oraz ambasador Toru Modlin.

Szkolenia będą odbywać się do końca listopada br. Nabór prowadzą Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Warszawie, Radomiu i Siedlcach. Za realizację inicjatywy odpowiada Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy Tor Modlin.