RAJD FARAONÓW 2014: ZNAKOMITA POSTAWA NASZYCH (3. ETAP)

RF 30

To był kolejny bardzo udany dzień dla Polaków na Rajdzie Faraonów. Rafał Sonik ponownie okazał się najszybszym quadowcem w stawce, pewnie wygrywając trzeci etap.

Co więcej Polak awansował na czwarte miejsce w klasyfikacji łącznej motocyklistów i quadowców i ma spore szanse by zdobyć podwójne podium rajdu. Na podium awansowała natomiast już samochodowa załoga Orlen Team i Automobilklubu Polski, Marek Dąbrowski i Jacek Czachor.


Zobacz także:
SPORT
RAJD FARAONÓW 2014


Polska załoga osiągnęła czwarty czas przejazdu na liczącej 290 kilometrów próbie sportowej z Dakhli do Baharii. Dąbrowski i Czachor metę przekroczyli 9.51 min. po dzisiejszym liderze – Nasserze Al.-Attiyah. Etapowe podium uzupełnili Yazeed Al.-Rajhi (+1.20 min.) i Eric Van Loon (+9.17 min.).

RF 31

– Trochę spadła temperatura powietrza i etap nie dał się nam tak bardzo fizycznie we znaki jak wczoraj. Dzisiaj mieliśmy bardzo udany odcinek. Wszystko udało się płynnie przejechać na jednym poziomie ciśnienia w ogumieniu, pomimo tego, że trasa była dość zróżnicowana. Przez znaczącą część etapu jechaliśmy po czymś co przypominało morze piachu, ten widok był niesamowity. Utrzymywaliśmy bardzo dobre tempo i jutro będziemy chcieli powtórzyć dobry czas – powiedział Marek Dąbrowski.

– Dziś pokonaliśmy zarówno wydmy, jak i kamienistą partię po ostrych skałach. Na piaszczystych częściach jechaliśmy naprawdę szybko i czerpaliśmy ogromną satysfakcję z jazdy. Kamienie również przejechaliśmy sprawnie i co najważniejsze nie przebiliśmy ani razu opony. Tyle szczęścia co my nie miał Wasiliew, który urwał koło. Wyprzedziliśmy go i na mecie odcinka zameldowaliśmy się z dużą przewagą, co pozwoliło nam przeskoczyć Rosjanina w klasyfikacji generalnej rajdu. Przed nami jeszcze jednak dwa dni rywalizacji i będziemy musieli walczyć, żeby obronić pozycję na podium – dodał Jacek Czachor.

Prowadzenie w rajdzie utrzymał Yazeed Al.-Rajhi. Od drugiego w stawce Nassera Al.-Attiyah, który sukcesywnie zmniejsza swoją stratę, dzieli go już jednak wyłącznie 7.39 min., załoga Orlen Team i Automobilklubu Polski jest trzecia.

RF 342

W morzu piasku doskonale poradził sobie Rafał Sonik.

Przez jakiś czas jechał drugi, ale potem mieliśmy spory fragment płaskiej lekko pofalowanej pustyni. Tam motocykle są zdecydowanie szybsze od quada, bo mają lepszy stosunek mocy do masy. Nie zdołałem więc obronić pozycji, ale trzeci czas to i tak świetny wynik. Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek quad był tak wysoko w łącznej klasyfikacji rajdu FIM. Będę atakować podium w „generalce” z motocyklistami, ale rozsądnie. Nie chcę stracić tego miejsca, które mam. Mógłbym jechać szybciej, ale to duża przyjemność wiedzieć, że można jeszcze lepiej. Dzisiaj naprawdę mocno przycisnąłem, a mimo to widzę jeszcze rezerwy. o było coś niebywałego: łagodne wydmy i malownicze piaskowe fale aż po horyzont. Bezkresne przestrzenie i tylko dwa ślady poprzedzających mnie motocykli. To chyba najpiękniejszy fragment Sahary w jakim kiedykolwiek byłem. Jutro ma być podobnie, a dziś odpoczywamy na biwaku nieopodal oazy, przy której od wieków zatrzymywały się karawany. Tu jednak gdzie jesteśmy my, mamy piasek, skały, wiatr i piekielny upał. Nic przyjemnego – mówił na mecie z uśmiechem Rafał Sonik.

Przewaga naszego quadowca nad konkurentami jest ogromna…

RF 33

Czwarty etap przeprawy przez Saharę (Pustynia Libijska) to pętla rozegrana wokół oazy Baharia, w przeszłości stanowiącej punkt tranzytowy dla karwan transportujących dobra głównie z Sudanu i Czadu do Egiptu.

strong>WYNIKI 2. ETAPU PHARAON RALLY

Samochody
1. Nasser al-Attiyah i Matthieu Baumel (Mini All4 Racing) – 2:41.46 godz.;
2. Yazeed Al-Rajhi i Timo Gotshalk (Toyota Hilux) – strata 1.20 min.;
3. Erik Van Loon i Wouter Rosegaar (Mini All4 Racing) – 9.17 min.;
4. Marek Dąbrowski i Jacek Czachor (Toyota Hilux) – 9.51 min.;
5. Miroslav Zapletal i Maciej Marton (Hummerr H3 Evo II) – 18.44 min.;
6. Yuriy Sazanov i Alexandr Moroz (Hummerr H3 Evo V) – 22.53 min.;
7. Władimir Wasiliew i Konstantin Żilcow (Mini All4 Racing) – 57.18 min.;
8. Benoit Maurice i Frederic Ganache (SMG) – 1:38.44 godz.;
9. Adham Mostafa i Hakam Rabie (Isuzu D-Max) – 1:48.36 godz.;
10. Ahmed El Shamy i Sherif Abdelazeim (Desert Warrior Rabe X1) – 2:34.18 godz.

Klasyfikacja generalna po 3. etapie: 1. al-Rajhi – 8:30.30 godz.; 2. al-Attiyah – strata 7.41 min.; 3. Dąbrowski – 55.32 min.; 4. Wasiliew – 57.57 min.;, 5. van Loon -1:15.02 godz.

Guady
Wyniki 3. etapu:
1. Rafał Sonik – 3:51.10 godz.;
2. Stefano Dalla Valle – strata 1:07.30 godz;
3. Eduardo Marcos Echaniz – 1:49.41 godz.

Klasyfikacja generalna po 3. etapach: 1. Rafał Sonik – 12:56.46; 2. Stefano Dalla Valle – strata 5:06.32 godz.; 3. Eduardo Marcos Echaniz – 20:31.59 godz.