RAJD HISZPANII 2011: SKODA MISTRZEM ŚWIATA

Skoda osiągnęła historyczny sukces – po raz pierwszy zdobyła tytuł Mistrza Świata SWRC. Finowie Juho Hänninen i Mikko Markkula z Red Bull Škoda, prowadzący Fabię Super 2000, zapewnili sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, wygrywając ostatnią tegoroczną eliminację z serii – Rajd Hiszpanii w Katalonii.

Red Bull Skoda Team po raz pierwszy brała udział w tegorocznych mistrzostwach SWRC – tym bardziej jest co świętować. Nie mogło też być lepszej formy uczczenia 110-lecia obecności marki w motorsporcie.

– To dla nas niezwykły moment. Juho pokazał swoją klasę, wyjątkową precyzję i dojrzałość. Co więcej, okazał się również najszybszym kierowcą jeżdżącym w tym sezonie! Jesteśmy naprawdę dumni z tego osiągnięcia – powiedział szef Red Bull Skoda Team, Raimund Baumschlager.


Zobacz także:
RAJD HISZPANII 2011: SIÓDMY TYTUŁ CITROENA
RAJD HISZPANII 2011: DWA MIEJSCA FORDA NA PODIUM
RAJD HISZPANII 2011: SEBASTIEN LOEB WYGRAŁ (3. ETAP)
RAJD HISZPANII 2011: LOEB BLISKI SUKCESU (2. ETAP)
RAJD HISZPANII 2011: LATVALA ZAWODZI FORDA (1. ETAP)
RAJD HISZPANII 2011: SZANSA MICHAŁA KOŚCIUSZKI
RAJD HISZPANII 2011: FORD – HIRVONEN WALCZY O TYTUŁ


Walka o mistrzowski tytuł zakończyła się już po pierwszym odcinku – kiedy to dotychczasowy lider, Juho Hänninen uzyskał najlepszy czas, a jego największy konkurent w tegorocznej rywalizacji, Ott Tänak, ze względu na wypadek nie mógł kontynuować rajdu. Od tego momentu Hänninen zmienił strategię, jednak w dalszym ciągu uzyskiwał doskonałe czasy, co pozwoliło mu ostateczne zwyciężyć w Rajdzie Hiszpanii.

Ostatnia eliminacja SWRC była punktem kulminacyjnym tego sezonu dla całej drużyny Red Bull Skoda. Juho Hänninen ukoronował swe poprzednie, bardzo dobre występy, w Katalonii jadąc pewnie, mądrze i jednocześnie bardzo szybko. Hänninen do ostatniego odcinka ostro walczył o wygraną w Hiszpanii ze zwycięzcą Rajdu Dakar, Al-Attiyah’em prowadzącym Forda.

– To wspaniały dzień dla nas wszystkich i niezwykłe osiągnięcie, jedno z najważniejszych w mojej karierze. Wszystko poszło idealnie i dlatego nie musieliśmy aż tak bardzo ryzykować do samego końca rywalizacji. Tytuł Mistrza Świata “smakuje wspaniale” i jest to nagroda dla nas wszystkich za całoroczny wysiłek – stwierdził po Rajdzie Hiszpanii Juho Hänninen.