RAJD KATARU 2020: POLSKI KIEROWCA NA PODIUM (META)

Kuba Przygoński i Timo Gottschalk zajęli trzecie miejsce w Rajdzie Kataru, pierwszej rundzie Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych.

Na ostatnim odcinku specjalnym załoga Orlen Team uplasowała się tuż za zwycięzcą zawodów Nasserem Al-Attiyahem.


Zobacz także:

SPORT


 

Przygoński i Gottschalk rozpoczęli zmagania w Katarze od trzeciego miejsca na pierwszym odcinku specjalnym. Drugi dzień rywalizacji okazał się pechowy dla załogi, która straciła sporo czasu w związku z uszkodzeniem wahacza. Na trzech kolejnych OS-ach Przygoński i Gottschalk utrzymywali szybkie tempo i każdy z nich kończyli na 2. pozycji. Zespół podczas zawodów w Katarze testował nowy samochód – Toyotę Hilux.

– Bardzo się cieszymy z pierwszego podium w nowym samochodzie. Nasza Toyota dobrze się prowadzi. Trochę inaczej działa w niej zawieszenie, ale udało nam się zgrać i jesteśmy z tego zadowoleni. W porównaniu do naszego starego samochodu inny jest też silnik – wolnossący V8, który charakteryzuje się trochę innym zakresem, jest bardziej elastyczny, a to ma wpływ na jazdę – powiedział Kuba Przygoński, kierowca Automobilklubu Polski i Orlen Team.

Podczas ostatniego odcinka specjalnego zawodnicy przejechali 255 km. Załoga ORLEN Team osiągnęła na nim czas gorszy o zaledwie 24 sek. od Katarczyka Nassera Al-Attiyaha.

– Ostatni odcinek był bardzo zwariowany. Na trasie znajdowało się mnóstwo kamieni, co było bardzo trudne dla opon, które 5 km przed metą po prostu się rozpadły. Kończyliśmy na dwóch przebitych oponach z tyłu, a później zauważyliśmy, że Nasser był w podobnej sytuacji, więc wszyscy mieliśmy tak samo – podsumował Przygoński.

Al-Attiyaha triumfował w rajdzie Kataru po raz siódmy. Drugie miejsce zajął Saudyjczyk Yazeed Al-Rajhi, który wyprzedził Przygońskiego i Gottschalka o 29.43 min.

Zawody w Katarze zainaugurowały zmagania w Pucharze Świata FIA w rajdach cross- country. Kolejna runda cyklu, Abu Dhabi Desert Challenge odbędzie się w dniach 20-26 marca.

WYNIKI RAJDU KATARU
1. AL-ATTIYA i BAUMEL (Toyota Hilux) – 11:48.56 godz.;
2. ALRAJHI i ORR (Toyota Hilux) – strata 1:31.40 godz.;
3. PRZYGOŃSKI i GOTTSCHALK (Toyota Hilux) – 2:01.23 godz.;
4. AL-KUWARI i LUCCHESE (CANAM MAVERICK X3) – 3:36.13 godz.;
5. ALSAIF i OBAID (CANAM X3 2019) – 3:47.10 godz.;
6. AL MOHANNADI i DELAUNAY (POLARIS RZR 1000 TURBO) – 3:50.34 godz.;
7. KOOLEN i BRUYNKENS (OT3 OVERDRIVE) – 3:59.06 godz.;
8. WOROBIEW i SZUBIN (OT3 OVERDRIVE) – 4:17.18 godz.;
9. SZALAY i BUNKOZCI (OPEL GRANDLAND X) – 4:41.37 godz.;
10. SZMOTIEW i RUDNICKIJ (CANAM MAVERICK) – 6:30.56 godz.