RAJD MAROKA 2019: RAFAŁ SONIK W ŚWIETNEJ FORMIE (META)

rmaroka-5-1

Rafał Sonik z Kamilem Wiśniewskim zajęli drugie i trzecie miejsce w finałowej rundzie Pucharu Świata FIM 2019, Rajdzie Maroka.

Na ostatnim etapie Rajdu Maroka, SuperSonik daleko za plecami zostawił wszystkich rywali, potwierdzając świetną formę i wieńcząc znakomity sezon.


Zobacz także:

SPORT

MOTOCYKLE


 

Kierowca quada po raz dziesiąty wywalczył Puchar Świata. W Morocco Rally Polak nie zdołał co prawda odrobić strat do Ignacio Casale, ale w końcówce rajdu pokonał go dwukrotrnie.

– To była powtórka z rajdu Sardynii, czyli trasa w stylu enduro. Wąskie ścieżki w górach, rozpadliny, półki skalne, przepaście, wyrwy i głazy – nie wyobrażam sobie, jak w tym terenie mogły sobie poradzić samochody – mówił na mecie Rafał Sonik, który ruszał na trasę ostatniego etapu jako pierwszy quadowiec i pozycję tę utrzymał od początku do końca OS-u.

Zdobywca Pucharu Świata, który już w tej chwili może cieszyć się ósmym i dziewiąty trofeum w rajdowym dorobku przejechał idealny etap. Nie miał żadnych problemów ani przygód. Utrzymywał cały czas mocne tempo i to wystarczyło, żeby zdecydowanie odsadzić konkurencję.

rmaroka-5-2

– Kiedy stałem już kilka minut na mecie, przyjechał Ignacio Casale. Zatrzymał się koło mnie i powiedział krótko: „jesteś szybki”. Myślę, że choć wygrał ze mną w Maroku, ta rywalizacja dała mu do myślenia, a ja mogę się tylko cieszyć, bo nie zrobiłem wstydu – powiedział skromnie krakowianin.

Warto podkreślić, że polski mistrz stracił szansę na zwycięstwo w rajdzie podczas drugiego etapu, kiedy walczył z awarią GPS, tracąc mnóstwo energii, sił i czasu. Złożył oczywiście protest, ponieważ urządzenie było dostarczone przez organizatora, ale sędziowie odrzucili jego wniosek o zwrot straconych około 30 minut.

– Ta decyzja nie ma dla mnie wielkiego znaczenia. Liczy się to, że po piekielnie trudnym, drugim dniu, kiedy byłem wyczerpany psychicznie i fizycznie, już kolejnego wróciłem, meldując się na mecie niespełna pół minuty za Ignacio, a na ostatnich dwóch etapach byłem szybszy. Jestem więc dokładnie w tym miejscu, w którym chciałem być przed nadchodzącym Rajdem Dakar. Co więcej nie mieliśmy żadnych, znaczących kłopotów technicznych, które wynikałyby z pracy zespołu serwisowego i poprawiliśmy suplementację oraz odżywianie w trakcie ścigania. To było dobre zwieńczenie sezonu – podkreślił Rafał.

„SuperSonik” kończy sezon 2019 z podwójnym „złotem”. Wygrał nie tylko Puchar Świata FIM, ale również Puchar Świata Weteranów, w którym światowa federacja prowadzi łączną klasyfikację motocyklistów i quadowców powyżej 45. roku życia. W mijającym roku wygrał dwa rajdy, a w dwóch pozostałych zameldował się na drugim miejscu. W Maroku na podium towarzyszył mu rajdowy kolega – Kamil Wiśniewski, który po zmianie czteronapędowego quada na tzw. „ośkę”, wywalczył na Saharze trzecią lokatę.

rmaroka-5-3

Kolejnym wyzwaniem rajdowym, czekającym Rafała Sonika jest Dakar, na który powróci po rocznej nieobecności. To będzie zupełnie inna rywalizacja, ponieważ organizatorzy przenieśli zmagania do Arabii Saudyjskiej.

– Beduin wciąż czeka na brata, więc nie wyobrażam sobie innego scenariusza, niż start 5 stycznia w moim 11. super maratonie – zapowiedział Sonik.

Wyniki 4. etapu Morocco Rally
1. Rafał Sonik – 2:49.17 godz.;
2. Ignacio Casale – strata 5.04 min.;
3. Romain Dutu – 8.15 min.;
4. Axel Dutrie – 9.08 min.;
5. Kamil Wiśniewski – 18.21 min.;
6. Alexandre Giroud – 19.29 min.

Klasyfikacja generalna
1. Ignacio Casale – 23:00.29 godz.;
2. Rafał Sonik – strata 29.48 min.;
3. Kamil Wiśniewski – 1:08.15 godz.;
4. Romain Dutu – 2:24.27 godz.;
5. Alexandre Giroud – 2:50.09 godz.;
6. Axel Dutrie – 48:25.26 godz.

Klasyfikacja Pucharu Świata FIM
1. Rafał Sonik – 123 pkt.;
2. Aleksander Maksimow – 60 pkt.;
3. Ignacio Casale – 28 pkt.;
3. Fahad Al.-Mussalam – 28 pkt.;
5. Arkadiusz Lindner – 25 pkt.;
6. Luis Barahona – 23 pkt.;
7. Kamil Wiśniewski – 19 pkt.

Klasyfikacja Pucharu Świata Weteranów
1. Rafał Sonik – 105 pkt.;
2. Guillaume Martens – 41 pkt.;
3. Benjamin Young – 35 pkt.;
4. David McBride – 23 pkt.;
4. Paweł Stasiaczek – 23 pkt.