RAJD MEKSYKU 2012: CITROEN NA CZELE, FORD TRACIŁ

Obrońcy tytułu Mistrzów Świata Sebastien Loeb i Daniel Elena (Citroen DSC3 WRC), prowadza po pierwszym etapie Rajdu Meksyku. 11,2 sekundy tracą do kolegów z zespołu Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen. Trzecie miejsce zajmują Mads Ostberg i Jonas Andersson (Ford Fiesta RS WRC).

Pierwszy etap składał się łącznie z dwunastu odcinków specjalnych – po czwartkowym prologu, w piątek załogi przejechały 11 OS-ów, w tym kończące dzień dwa Superoesy o długości 2,21 km oraz jeden o długości 1,23 kilometra.

Dzień rozpoczął się od sukcesy Mikko Hirvonena, który odebrał prowadzenie załodze Petter Solberg i Chris Patterson (Ford Fiesta RS WRC) – zwycięzcom prologu. Norwegowie zanotowali zresztą sporą stratę – 55,5 sek. i spadli na dalsze miejsce w klasyfikacji.

OS 3 wygrał Jari – Matti Latvala i on został przodownikiem. Na kolejnej próbie triumfował Sebastien Loeb, ale nie wyprzedził Fina.

 

 

Piąty odcinek to pech Jari – Mattiego Latvali. Lider złamał zawieszenie w Fordzie i stracił 1.36,2 minuty. Liderem został Mikko Hirvonen, choc na próbie najszybszy był Sebastien Loeb.

Szósty, siódmy i ósmy OS to popis Jari – Mattiego Latvali, który odniósł wyraźne zwycięstwa i awansował na czwarte miejsce. Liderem by Loeb, który o 4,5 sek. wyprzedzał Mikko Hirvonena. Trzecie miejsce zajmowali Mads Ostberg i Jonas Andersson (Ford Fiesta RS WRC), szybsi od Latvali o 17,8 sek.

Trzy pokazowe odcinki specjalne wygrywali: Sebastien Loeb, Nasser Al-Attiyah i Giovanni Bernacchini (Citroen DS3 WRC) oraz Chris Atkinson i Stephane Prevot (Ford Fiesta RS WRC), ale ich wyniki nie miały większego znaczenia – różnice na mecie były minimalne.

Ostatecznie po pierwszym dniu przewaga Loeba nad Hirvonenem wynosi 12,2 sekundy, a nad Madsem Ostbergiem – już 1.11,9 minuty. Latvala traci do Norwega 16 sekund. Petter Solberg awansował na piąte miejsce w klasyfikacji o 7,5 sekundy za kolegą z teamu. Szóste miejsce zajmują Ott Tanak i Kuldar Sikk (Ford Fiesta RS WRC) – 1,3 sek. straty do Solberga.

 

 

Nas oczywiście najbardziej interesowała rywalizacja w klasie PWRC, w której występuje jedyna polska załoga. Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak w Mitsubishi Lancer Evo X zajmują w niej drugie miejsce. Prowadzą faworyci gospodarzy – Benito Guerra jr i Borja Rozada (Mitsubishi Lancer Evo X) o 32,6 sekundy przed reprezentantami Lotos Dynamic Rally Team.

Trzecie miejsce zajmują Nicolas Fuchs i Fernando Mussano (Mitsubishi Lancer Evo X) ze stratą 8,9 sekundy do Michała i Maćka.

– Już pierwsza pętla Rajdu Meksyku pokazała jak trudny i wymagający jest to rajd. Zajmujemy 2. miejsce w stawce. Prowadzi Benito, ale już był poza drogą, przypuszczam, że jedzie na granicy swoich możliwości. Po wygraniu trzeci odcinków oceniam, że mamy dobre tempo, na razie nie ryzykujemy i zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja – powiedział Michał Kościuszko.

 

 

– Realizujemy przyjęte założenia. Na razie nie chcemy podejmować zbędnego ryzyka. Jest to bardzo długi rajd i obawiam się, że jeżeli chcielibyśmy jechać na 100 procent naszych możliwości samochód nie przetrwa. Dzisiaj czeka nas długi dzień ponad 180 kilometrów OS-owych po bardzo zniszczonych trasach. Jesteśmy na 2. miejscu w stawce a ponieważ sobotnie odcinki są nam trochę bardziej znane niż te piątkowe, dlatego spróbujemy odrobić kilka sekund do Benito. Obecna różnica 30 sekund nie jest duża, więc wszystko jest możliwe, ale priorytetem dla nas jest ukończenie tego rajdu – dodał Michał Kościuszko przed startem do drugiego etapu.

W sobotę zawodnicy będą rywalizować podczas 8 odcinków specjalnych o łącznej długości 183,80 kilometrów OS-owych.

WYNIKI PO 1. ETAPIE

1. Sebastien Loeb i Daniel Elena (Citroen DSC3 WRC) – 1:24.46,4 godz.;
2. Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Citroen DSC3 WRC) – strata 11,2 sek.;
3. Mads Ostberg i Jonas Andersson (Ford Fiesta RS WRC) – 1.11,9 min.;
4. Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Ford Fiesta RS WRC) – 1.27,9 min.;
5. Petter Solberg i Chris Patterson (Ford Fiesta RS WRC) – 1.35,4 min.;
6. Ott Tanak i Kuldar Sikk (Ford Fiesta RS WRC) – 1.36,7 min.;
7. Jewgienij Nowikow i Denis Giraudet (Ford Fiesta RS WRC) – 2.02,0 min.;
8. Chris Atkinson i Stephane Prevot (Ford Fiesta RS WRC) – 2.33,7 min.;
9. Nasser Al-Attiyah i Giovanni Bernacchini (Citroen DS3 WRC) – 2.48,6 min.;
10. Armidno Araujo i Miguel Ramalho (Mini Cooper WRC) – 3.30,2 min.;
11. Sebastien Ogier i Julien Ingrassia (Skoda Fabia S2000) – 4.15,2 min.;
12. Benito Guerra jr i Borja Rozada (Mitsubishi Lancer Evo X) – 7.15,6 min.;
13. Ricardo Trivino i Alex Haro (Ford Fiesta RS WRC) – 7.35,3 min.;
14. Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak (Mitsubishi Lancer Evo) – 7.48,2 min.;
15. Ken Block i Alessandro Gelsomino (Ford Fiesta RS WRC) – 7.54,4 min.,;
16. Nicolas Fuchs i Fernando Mussano (Mitsubishi Lancer Evo X) – 7.57,1 min.;
17. Gianluca Linari i Nicola Arena (Subaru Impreza STi) – 13.54,9 min.;
18. Rodrigo Salgado i Diodoro Salgado (Mitsubishi Lancer Evo IX) – 16.17,1 min.;
19. Carlos Izquierdo i Guillermo Izquierdo (Mitsubishi Lancer Evo IX) – 17.32,9 min.;
20. Inaki de Izaurieta i Mauricio Pimentel (Mitsubishi Lancer Evo IX) – 17.42,1 min.

Fot.: zespoły