RAJD MEKSYKU 2012: SUKCES LOEBA I CITROENA (3. ETAP)

Sebastien Loeb i Daniel Elena (Citroen DSC3 WRC) wygrali Rajd Meksyku, trzecia rundę Mistrzostw Świata. Obrońcy tytuły zwyciężyli pewnie, wyprzedzając kolegów z zespołu, Mikko Hirvonena i Jarmo Lehtinena. Trzecie miejsce zajęli Petter Solberg i Chris Patterson (Ford Fiesta RS WRC).

Norwegowie i tym razem ratowali honor zespołu Forda. Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Ford Fiesta RS WRC), którzy mieli szanse na podium rolowali bowiem na drugim odcinku specjalnym trzeciego etapu i mety nie osiągnęli. Niestety Fina i tym razem poniosła chyba fantazja – w sumie jego pozycja nie była w żaden sposób zagrożona: nie miał szans na awans, ale także możliwość utraty pozycji była niewielka.

Nic dziwnego, że pewnie dostanie mu się “po uszach” od kierownictwa zespołu…

Po odpadnięciu Latvali, Mads Ostberg i Jonas Andersson (Ford Fiesta RS WRC) awansowali na czwarte, a Ott Tanak i Kuldar Sikk (Ford Fiesta RS WRC) – na piąte miejsce. Szóstą lokatę zajęli Nasser Al-Attiyah i Giovanni Bernacchini (Citroen DS3 WRC). Armidno Araujo i Miguel Ramalho (Mini Cooper WRC) skutecznie bronił honoru Mini.

W ostatnim dniu rywalizacji załogi miały do przejechania cztery rożne odcinki specjalne. Pierwszy z nich liczył zaledwie 4,42 kilometra i wygrali go Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Citroen DS3 WRC).

 

 

Aż 54,3 km liczyła druga próba. Tutaj najszybszy okazał się Mikko Hirvonen, a Jari – Matti Latvala oraz Jewgienij Nowikow i Denis Giraudet (Ford Fiesta RS WRC) wypadli z drogi niemal w tym samym miejscu…

Przedostatni OS (10,58 km) zakończył się triumfem Sebastiena Loeba. Natomiast kończący rywalizację w Meksyku VW Power Stage (5,46 km) wygrał Petter Solberg, zdobywając komplet dodatkowych punktów. Punktowali też Sebastien Loeb oraz Ott Tank.

W PWRC do rywalizacji powrócili dziś w systemie Superally Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak (Mitsubishi Lancer Evo X). Polacy awansowali – ostatecznie zajęli w klasie trzecie, a w “generalce” – 14 miejsce. Zwyciężyli Benito Guerra jr i Borja Rozada (Mitsubishi Lancer Evo X). Naszych wyprzedzili ponadto Nicolas Fuchs i Fernando Mussano (Mitsubishi Lancer Evo X).

– Trzecie podium w Meksyku i 15 kolejnych punktów na naszym koncie to dobry wynik, chociaż oczywiście mogło być lepiej. Chciałem tutaj wygrać i byłoby to możliwe gdyby nie problemy, z którymi przyszło nam się zmierzyć w sobotę. Pokazaliśmy dobrą prędkość i mamy potencjał na kolejne starty. Z 40 punktami nadal pozostajemy na pozycji lidera a o kolejne przyjdzie nam powalczyć na Rajdzie Argentyny – powiedział na mecie rajdu Michał Kościuszko.

 

 

Z sumą 40 punktów Michał Kościuszko umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji PWRC. Kolejnym startem załogi Lotos Dynamic Rally Team jest Rajd Argentyny zaplanowany na ostatni weekend kwietnia. Strategicznym partnerem zespołu jest spółka Lotos Paliwa z marką paliw Lotos Dynamic. Partnerami wspierającymi starty Michała Kościuszko są także marka olejów silnikowych Lotos oraz marka Red Bull.

NIEOFICJALNE WYNIKI RAJDU MEKSYKU

1. Sebastien Loeb i Daniel Elena (Citroen DSC3 WRC) – 4.15.32,7 godz.;
2. Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Citroen DSC3 WRC) – strata 42,4 sek.;
3. Petter Solberg i Chris Patterson (Ford Fiesta RS WRC) – 2.11,4 min.;
4. Mads Ostberg i Jonas Andersson (Ford Fiesta RS WRC) – 4.51,5 min.;
5. Ott Tanak i Kuldar Sikk (Ford Fiesta RS WRC) – 5.02,6 min.;
6. Nasser Al-Attiyah i Giovanni Bernacchini (Citroen DS3 WRC) – 6.41,4 min.;
7. Armidno Araujo i Miguel Ramalho (Mini Cooper WRC) – 12.46,9 min.;
8. Sebastien Ogier i Julien Ingrassia (Skoda Fabia S2000) – 14.57,8 min.;
9. Ken Block i Alessandro Gelsomino (Ford Fiesta RS WRC) – 22.26,8 min.,;
10. Ricardo Trivino i Alex Haro (Ford Fiesta RS WRC) – 23.30,7 min.;
11. Benito Guerra jr i Borja Rozada (Mitsubishi Lancer Evo X) – 23.53,4 min.;
12. Nicolas Fuchs i Fernando Mussano (Mitsubishi Lancer Evo X) – 28.03,3 min.;
13. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Citroen DS3 WRC) – 30.08,3 min.;
14. Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak (Mitsubishi Lancer Evo) – 44.40,8 min.;
15. Gianluca Linari i Nicola Arena (Subaru Impreza STi) – 58.25,4 min.;
16. Tibor Erdi i Attila Taborszki (Mitsubishi Lancer Evo X) – 1:14.06,8 godz,;
17. Rodrigo Salgado i Diodoro Salgado (Mitsubishi Lancer Evo IX) – 1:30.22,2 min.;
18. Ramona Karlsson i Miriam Walfridsson (Mitsubishi Lancer Evo X) – 1:38.49,9 min.;
19. Luis Orduna jr i Carlos Salas (Peugeot 206 XS) – 2:42.29,4 min.

Fot.: zespoły