RAJD NIEMIEC 2013: KOŚCIUSZKO W SZPITALU

Kosciuszko 1_Rajd Niemiec_6

Michał Kościuszko (Ford Fiesta RS WRC) doznał uszkodzenia kręgosłupa podczas skoku samochodu na pierwszym dzisiejszym odcinku specjalnym.

Po pierwszym etapie w zawodach prowadzą Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo R WRC). Finowie przyspieszyli podczas drugiej pętli i “odskoczyli” rywalom. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul Ford Fiesta RS WRC) tracą do nich 7,3 sekundy. trzecią pozycję zajmują Daniel Sordo i Carlos Del Barrio (Citroen DS3 WRC) z czasem gorszym od liderów o 26,3 sekundy.


Zobacz także:
RAJDY


Michał Kościuszko przejazd kolejnych dwóch odcinków w pętli okupił maksymalnym wysiłkiem i protegującym się bólem przy każdym przyśpieszaniu i hamowaniu. Po dojechaniu do Parku Serwisowego nasz zawodnik został skonsultowany przez fizjoterapeutę i odwieziony karetką pod kroplówką do szpitala.

Dalsze badania i wyniki prześwietlenia zdecydują o udziale załogi Lotos Rally Team w Rajdzie Niemiec.

– Pętlę skończyłem z ogromnym bólem kręgosłupa. Na wielu nawrotach musiałem cofać. Nie jestem w stanie użyć hamulca ręcznego a jest on niezbędny podczas odcinków w winnicach. Przy każdym hamowaniu i przyśpieszaniu ból narasta i brakuje mi oddechu. Zostało nam kilka kilometrów do strefy serwisowej. Tam zajmie się mną fizjoterapeuta i zobaczymy co dalej – powiedział Michał Kościuszko.

Pilotem Michała jest Maciej Szczepaniak.

A oto jak przebiegała dziś rywalizacja:

Po pięciu odcinkach specjalnych (pierwszej pętli) w 9. rundzie Mistrzostw Świata prowadzą Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo R WRC), drudzy są Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Ford Fiesta RS WRC) – strata 2,4 sek., a trzeci – Daniel Sordo i Carlos Del Barrio (Citroen DS3 WRC) – 15. sek). Belgowie wygrali trzy OS-y.

Z rywalizacji odpadli Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC), którzy uszkodzili samochód. Francuzi byli najlepsi na wczorajszych próbach inaugurujących imprezę.

Załoga Lotos Rally Team zajmowała dziesiąte miejsce w klasyfikacji WRC (3.42,7 min.). Wyżej w tabeli byli Robert Kubica i Maciej Baran (Citroen DS 3 RCC) – na ósmym miejscu (3.17,8 min.). Prowadzili oni także w klasyfikacji WRC2.

Druga pętla to znów atak Thierry,ego Neuville,a, który okazał się najlepszy na pierwszym odcinku specjalnym. Potem jednak dwa OS-y wygrał Jari-Matti Latvala, który dzięki temu ukończył etap na prowadzeniu w klasyfikacji. Ma przewagę 7,3 sekundy.

Interesujący pojedynek toczą fabryczne załogi zespołu Citroena. Daniel Sordo i Carlos Del Barrio są na razie lepsi od Wicemistrzów Świata – Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen tracą do nich 21,3 sekundy.

Kolejne pozycje zajmują: Mads Østberg i Jonas Andersson (Ford Fiesta RS WRC), Martin Prokop i Michal Ernst (Ford Fiesta RS WRC) oraz N. Al-Attiyah i G. Bernacchini G. (Ford Fiesta RS WRC) (Citroën DS3 WRC).

Znakomicie spisują się Robert Kubica i Maciej Baran. Załoga w Citroenie DS3 RRC jest ósma w klasyfikacji generalnej rajdu i pierwsza w klasie WRC2. Elfyn Evans i Daniel Barritt (Ford Fiesta R5) tracą do nich 12,4 sekundy.

Kościuszko nie pojedzie

Załoga Lotos Rally Team nie wystartuje do sobotniego etapu Rajdu Niemiec.

– Na szczęście nie ma złamań, ale uraz jest na tyle poważny, że lekarze wykluczyli mój powrót na trasę w dniu jutrzejszym. Otrzymałem silne leki przeciwbólowe i mam nadzieję, że wieczorem będę mógł wrócić do hotelu. Bardzo żałuję, że musiałem rajdówkę zamienić na karetkę i że nie wrócimy jutro na trasę rajdu. Teraz najważniejsza będzie rehabilitacja w Polsce i odzyskanie pełnej sprawności na Rajd Polski – powiedział ze szpitala w Trewirze Michał Kościuszko.

WYNIKI PO 1. ETAPIE

1. Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo R WRC) – 1:38.04,1 godz.;
2. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul Ford Fiesta RS WRC) – strata 7,3 sek.;
3. Daniel Sordo i Carlos Del Barrio (Citroen DS3 WRC) – 26,3 sek.;
4. Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Citroen DS3 WRC) – 47,6 sek.;
5. Mads Østberg i Jonas Andersson (Ford Fiesta RS WRC) – 2.12,3 min.;
6. Martin Prokop i Michal Ernst (Ford Fiesta RS WRC) – 4.17,6 min.;
7. Nasser Al-Attiyah i Giovanni Bernacchini (Ford Fiesta RS WRC) – 4.52,1 min.;
8. Robert Kubica i Maciej Baran (Citroen DS3 RCC) – 4.59,5 min.;
9. Elfyn Evans i Daniel Barritt (Ford Fiesta R5) – 5.11,9 min.;
10. Sepp Wiegand i Frank Christian (Škoda Fabia S2000) – 6.53,7 min.

Fot.: zespoły i Marcin Rybak ( Lotos Rally Team)