RAJD NOWEJ ZELANDII 2012: DEBIUT OLEKSOWICZA

Już w najbliższy weekend – od 22 do 24 czerwca, Maciej Oleksowicz i Andrzej Obrębowski – załoga zespołu Castrol TRW Motointegrator rozpocznie rywalizację w 42. Rajdzie Nowej Zelandii. Dla Polaków będzie to trzecia runda zmagań o punkty w Mistrzostwach Świata samochodów S2000.

Oleksowicz i Obrębowski to jedyna polska załoga, która wystartuje w tegorocznej edycji tego rajdu, jest to ich debiut w tej imprezie.

Nowozelandzkie zawody wracają do kalendarza po rocznej przerwie. Po ponad 1,5-miesięcznej podróży do Auckland, gdzie zlokalizowano bazę rajdu, dotarły dwa kontenery zespołu. Ekwipunek serwisowy przypłynął w pierwszym z nich, który w strefie serwisowej będzie zastępował ciężarówkę, zazwyczaj towarzyszącą zespołowi. W drugim, cały i zdrowy, przypłynął Ford Fiesta S2000 polskiej załogi. Na miejscu jest już także cała ekipa zespołu Castrol TRW Motointegrator.

Mariusz Ficoń, koordynator zespołu: Cały zespół spokojnie i bez przeszkód dotarł do Auckland. Podróż zajęła ponad 30 godzin. Po aklimatyzacji i odpoczynku zabraliśmy się do pracy, bo ten rajd to dla całego zespołu wyzwanie nie tylko sportowe, lecz także logistyczne. Jeden z kontenerów, który przypłynął z Polski, jeszcze przed jego wysłaniem, zabudowaliśmy tak, by mógł pełnić rolę naszej ciężarówki serwisowej. Zabraliśmy wyposażenie i wszystkie niezbędne części, więc czujemy się gotowi do zawodów. Samochód rajdowy musiał przejść badanie techniczne w stacji diagnostycznej, by otrzymać czasowe pozwolenie na poruszanie się po publicznych drogach Nowej Zelandii. Polskie lato zamieniliśmy na nowozelandzką zimę, która panuje obecnie na południowej półkuli. Nie jest to jednak zima, jaką my znamy. Temperatury osiągają około 14 do 17 stopni w ciągu dnia i 2 do 4 stopni w nocy. Tydzień, w którym odbywa się rajd jest okresem, kiedy dni na drugiej części Ziemi są najkrótsze. Pewną niewiadomą jest pogoda, ponieważ zima jest w Nowej Zelandii porą, podczas której bardzo często (nawet kilkanaście razy w miesiącu) pada deszcz. Nie są to jednak bardzo intensywne opady.

Na liście zgłoszeń znajdziemy w sumie 44 załogi, z czego 5 załóg wystartuje w samochodach typu S2000. Czwórka konkurentów Oleksowicza i Obrębowskiego to: Per-Gunnar Anderson, Hayden Paddon, Alister McRae oraz Yazeed Al-Rajhi.

Klasyfikacja SWRC przed 42. Rajdem Nowej Zelandii:

1. Craig Breen (Irlandia) – 43 pkt.;
2. Hayden Paddon (Nowa Zelandia) – 37 pkt.;
3. Maciej Oleksowicz – 26 pkt.;
4. Per-Gunnar Andersson (SWzwecja) – 25 pkt.;
5. Pontus Tidemand (Szwecja) – 15 pkt.;
6. Yazeed Al Rahji (Arabia Saudyjska) – 10 pkt.;
7. Alister McRae (Szkocja) – 6 pkt.