RAJD POLSKI 2014: OGIER ŚWIĘTUJE W MIKOŁAJKACH (META)

tuman500

Aktualni mistrzowie świata Sebastien Ogier i Julien Ingrassia po raz pierwszy w karierze sięgnęli po zwycięstwo w Rajdzie Polski. W drodze do piątego triumfu w sezonie 2014 francuski duet wygrał dziesięć odcinków specjalnych.

Francuzi zameldowali się na mecie w Mikołajkach z ponad minutową przewagą nad inną załogą Volkswagena Polo R WRC: Andreasem Mikkelsenem i Olą Floene. Trzecie miejsce zajęli Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 WRC).

sponsorenault1


Zobacz także:
RAJDY
RAJD POLSKI 2014


Dla Sebastiena Ogiera to już 21 zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata. 30-letni Francuz wyprzedził pod tym względem swojego rodaka Didiera Auriola (20 wygranych) i awansował na siódme miejsce w historii Rajdowych Mistrzostw Świata. Więcej zwycięstw od Ogiera nadal mają: Sebastien Loeb (78), Marcus Gronholm (30), Carlos Sainz (26), Colin McRae (25), Tommi Makinen (24) i Juha Kankkunen (23).

Przez cały rajd trwała zacięta walka o najniższy stopień podium, w którą włączonych było aż czterech kierowców: Thierry Neuville, Mikko Hirvonen, Jari-Matti Latvala i Juho Hanninen. Ostatecznie trzecie miejsce zdobył Neuville, dla którego – po tegorocznym Rajdzie Meksyku – było to drugie podium zdobyte za kierownicą Hyundaia i20 WRC.

W kategorii WRC 2 od początku sobotniego etapu prowadzenie pewnie kontrolował estoński kierowca Ott Tanak (Ford Fiesta R5), który ostatecznie wyprzedził fińskiego kierowcę Jariego Ketomę. Trzecia lokata należała do mieszkańca Arabii Saudyjskiej Yazeeda Al Rajhi (Ford Fiesta S2000).

RP-ogier

Lotos 71. Rajdu Polski niestety nie był szczęśliwy dla polskich załóg startujących samochodami WRC. Michał Sołowow z Maciejem Baranem i Krzysztof Hołowczyc z Łukaszem Kurzeją na skutek dachowań odpadli z zawodów odpowiednio w piątek i w sobotę. Również na drugim etapie z powodu urwania prawego tylnego koła, pełnego dystansu nie zaliczyli Robert Kubica i Maciej Szczepaniak. Załoga RK M-Sport wróciła jednak do walki w niedzielę w ramach systemu Rally2 ostatecznie kończąc 7. tegoroczną rundę Rajdowych Mistrzostw Świata na 20. miejscu. W tej sytuacji najlepszą z polskich załóg była para Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (Ford Fiesta R5), która zakończyła zawody na 18. w klasyfikacji generalnej.

Do trzeciego etapu rajdui składającego się z czterech odcinków specjalnych o łącznej długości niespełna 50 km przystąpiło 56 załóg. Wśród nich byli Robert Kubica i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta RS WRC). Przed wyjazdem na pierwszą pętlę w samochodzie Polaków mechanicy wymieniali alternator, przez co wyjechali oni z parku serwisowego o 40 minut za późno inkasując karę 2 min 20 sek. Ostatni etap rozpoczął drugi przejazd 14-kilometrowego odcinka Miłki, który zawodnicy również pokonywali w czwartki wieczór. Tym razem na trasie próby padał deszcz co spowodowało, że nawierzchnia była dość przyczepna.

W tych warunkach najszybszy był Jari-Matti Latvala, dzięki czemu fiński kierowca awansował na 5. miejsce spychając na 6. pozycję swojego rodaka Juho Hanninena, który przez cały sobotni etap zmagał się z awarią układu kierowniczego w swoim samochodzie. Latvala wygrał również drugi przejazd Kruklanek. Mimo przebitej prawej, przedniej opony, drugi czas zanotował Thierry Neuville umacniając się na trzeciej pozycji. Na czwartym i jednocześnie ostatnim przejeździe Superoesu Mikołajki Arena piąte zwycięstwo zanotował Latvala, zaś ostatni w programie odcinek Baranowo stanowiący jednocześnie dodatkowo punktowany Power Stage padł łupem Sebastiena Ogiera, który z Mikołajek wywozi komplet 28 punktów.

Komentarze po LOTOS 71. Rajdzie Polski:

Sebastien Ogier: Jestem niesamowicie szczęśliwy. To moje 21. zwycięstwo w mistrzostwach świata. Czuję się wspaniale. Weekend był perfekcyjny. Odcinki były świetne, cały czas jechaliśmy z dużymi prędkościami. Najważniejsze, że zrobiłem duży krok naprzód w walce o mistrzostwo świata. W tym sezonie konkurencja jest niesamowita. Każdy wywiera na mnie presję.

ludzie465

Andreas Mikkelsen: To był wspaniały weekend. Uwielbiam Rajd Polski. Trasy na Mazurach były wspaniałe. W sobotę miałem problem z hamulcami i popełniłem jeden błąd, który wyeliminował mnie z walki z Sebem Ogierem. –

Thierry Neuville: Trzecie miejsce to wspaniały wynik. To najlepszy wynik w historii Hyunadia. Weekend był bardzo dobry. Wykonaliśmy dobrą pracę. Muszę podziękować całemu zespołowi. Mam nadzieję, że podobnie będzie w kolejnych rajdach.

Mikko Hirvonen: Najważniejsze, że udało mi się odeprzeć ataki Latvali, który bardzo mocno mnie naciskał. Po wszystkich problemach, 4. miejsce jest bardzo dobre. Ostatni odcinek starałem się przejechać jak najszybciej i udało się. To nie był łatwy weekend. Największym problemem był niewłaściwy opis trasy, który cały czas musiałem poprawiać.

Robert Kubica: Wczoraj mieliśmy pecha i uszkodziliśmy zawieszenie. Cały rajd był jednak bardzo dobry. Chciałbym bardzo podziękować kibicom za wspaniały doping. Dodatkowo gratuluję organizatorom za organizację świetnego rajdu, który był dużo lepszy niż przed rokiem. Wszyscy wyciągnęli odpowiednie wniosku z zeszłorocznej edycji imprezy i teraz wszystko zostało naprawione.

Wyniki Lotos 71. Rajd Polski
1. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC) – 2:34.02,0 godz.;
2. Andreas Mikkelsen i Ole Floene (Volkswagen Polo R WRC) – 2:35.09,7 godz.;
3. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 WRC) – 2:36.15,5 godz.;
4. Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Ford Fiesta RS WRC) – 2:36.34,4 godz.;
5. Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo R WRC) – 2:36.35,1 godz.;
6. Juha Hänninen i Tomi Tuominen (Hyundai i20 WRC) – 2:36.51,9 godz.;
7. Kris Meeke i Paul Nagle (Citroën DS3 WRC) – 2:38.29,9 godz.;
8. Hayden Paddon i John Kennard (Hyundai i20 WRC) – 2:38.34,1 godz.;
9. Henning Solberg i Ilka Minor (Ford Fiesta R5 WRC) – 2:39.01,0 godz.;
10. Martin Prokop i Jan Tomanek (Ford Fiesta R5 WRC) – 2:40.13,3 godz.;
11. Ott Tanak i Raigo Molder (Ford Fiesta R5) – 2:42.12,3 godz.;
12. Jari Ketomaa i Kaj Lindström (Ford Fiesta R5) – 2:43.50,5 godz.;
18. Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (Ford Fiesta R5) – 2:53.29,9 godz.;
20. Robert Kubica i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta RS WRC) – 2:59.04.3 godz.;
21. Hubert Ptaszek i Kamil Kozdroń (Ford Fiesta S2000) – 2:59.37,4 godz.

Źródło: rajdpolski.pl; Fot.: Volkswagen Motorsport