RAJD PORTUGALII 2015: PUNKTY KUBICY, LATVALA NIE DAŁ SIĘ (META)

rp_3_1

Robert Kubica i Maciej Szczepaniak w swoim nowym Fordzie Fiesta RS WRC osiągnęli metę Rajdu Portugalii, piątej rundy Mistrzostw Świata WRC FIA 2015, zdobywając swoje pierwsze punkty do tegorocznej klasyfikacji.

Rajd wygrali Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo R WRC), choć ich koledzy z zespołu Volkswagen Motorsport, obrońcy tytułu i liderzy punktacji, Sébastien Ogier i Julien Ingrassia atakowali do ostatnich metrów.

sponsorenault

Dla Roberta i Maćka osiągnięcie mety jest sukcesem – dotychczas bowiem naszym zawodnikom nie wiodło się wyraźnie. Tym razem jechali znakomicie, bez przesadnego ryzyka, ale bardzo szybko. Przegrali jedynie z załogami w samochodach fabrycznych oraz załogą Ott Tänak i Raigo Mõlder (Ford Fiesta RS WRC). Martin Prokop i Jan Tomanek w trzecim z Fordów Fiesta RS WRC stracili do nich prawie trzy minuty, co mówi samo za siebie. Brawo!

Podczas trzeciego etapu Kubica i Szczepaniak jechali dość spokojnie, myślami będąc już na mecie…

rp_3_2

Tymczasem trwało kilka pojedynków o miejsca w czołówce. Pierwszy dzisiejszy OS, słynny Fafe najszybciej pokonali Sébastien Ogier i Julien Ingrassia, ale liderzy Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila stracili do nich zaledwie 1,7 sekundy. Na kolejnej próbie Latvala okazał się szybszy, wyprzedzając mistrza o 2,6 sekundy.

Rozstrzygnął więc drugi przejazd OS Fafe liczony jako Power State. Ogier pojechał bardzo szybko, zdobywając trzy dodatkowe punkty do klasyfikacji. Ale rajd wygrał Latvala, drugi na mecie próby.

pr_3_3

Andreas Mikkelsen i Ola Fløene (Volkswagen Polo R WRC) awansowali na najniższy stopień podium już podczas pierwszej próby – OS14. Kris Meeke i Paul Nagle (DS 3 WRC) byli wolniejsi zaledwie o 1,5 sekundy, a doszło do zmiany miejsc. Na kolejnym odcinku Norwegowie powiększyli przewagę nad załogą w DS. Ostatecznie na podium stanęły trze załogi Volkswagena, rekompensując sobie w ten sposób niepowodzenie w Rajdzie Argentyny…

W niedzielę luz psychiczny mieli jedynie Ott Tänak i Raigo Mõlder (Ford Fiesta RS WRC), którzy nie mieli szans na awans wyżej, a z kolei ich piata pozycja była niezagrożona.

rp_3_5

Do ostatniej próby Mads Østberg i Jonas Andersson (DS 3 WRC) oraz Dani Sordo i Marc Marti (Hyundai i20 WRC) startowali mając identyczny czas! Walko o szóstą lokatę trwała do końca – zajęli ja ostatecznie ci pierwsi różnicą 0,7 sekundy!

Hayden Paddon i John Kennard (Hyundai i20 WRC) ostatni odcinek przegrali z Robertem Kubica i Maciejem Szczepaniakiem, ale w końcowej klasyfikacji byli wyraźnie przed nimi.

Na dwunaste miejsce w rajdzie awansowali Esapekka Lappi i Janne Ferm w Škodzie Fabii R5, a trzynaste – w takim samym samochodzie: Pontus Tidemand i Emil Axelsson.