RAJD PORTUGALII 2019: TANAK W ŚWIETNEJ FORMIE (META)

rport-1

Kris Meeke i Sebastian Marshall (Toyota Yaris WRC) okazali się największymi pechowcami Rajdu Portugalii, rundy mistrzostw świata (FIA WRC).

Walcząc o drugie miejsce na ostatnim odcinku wypadli z trasy. Dodatkowo uszkodzony samochód zablokował drogę powodując przerwę w rozgrywaniu zawodów.

W Rajdzie Portugalii najlepsi okazali się Ott Tänak i Martin Jarveoja (Toyota Yaris WRC). Estończycy prezentowali równa formę i praktycznie ani przez chwile nie byli zagrożeni, utrzymując kilkunastosekundową przewagę nad rywalami.

rport-2

Drugie miejsce ostatecznie zajęli Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC). Belgowie odparli ataki załogi Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Citroen C3 WRC), liderów klasyfikacji mistrzostw świata 2019.

Teemu Suninen i Marko Salminen (Ford Fiesta WRC) pokonali kolegów z zespołu M-Sport, Elfyna Evansa i Scotta Martina w bliźniaczej Fieście.

Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen w odnowionej Skodzie Fabia R5 Evo zajęli bardzo wysoką, szósta pozycję. Drugie miejsce w WRC 2 Pro wywalczył drugi team Skody Motorsport – Jan Kopecký i Pavel Dresler. Obie Fabie przedzielili Jari- Matti Latvala i Miikka Anttila (Toyota Yaris), którzy w pewnym momencie byli nawet wiceliderami klasyfikacji.

rport-3

Szanse na dobre miejsce stracili w ostatnim dniu Esapekka Lappi i Janne Ferm (Citroen C3 WRC).

W “10” znalazły się jeszcze dwie kolejne załogi w autach R5: Pierre- Louis Loubet i Vincent Landais (Skoda Fabia R5 poprzedniej generacji) oraz Emil Bergkvist i Patrik Barth (Ford Fiesta R5). Były one klasyfikowane w WRC 2.

Dodatkowa punkty na Power Stage zdobyli: Sebastien Ogier – 5, Thierry Neuville – 4, Ott Tanak – 3, Teemu Suninen, Dani Sordo – 1 pkt.

rport-4

Łukasz Pieniążek i Jakub Gerber (Ford Fiesta R5) po przygodzie drugiego dnia powrócili na trasę i ostatecznie osiągnęli metę. Kierowca Automobilklubu Polski sklasyfikowany został na czwartym miejscu w klasie WRC 2 Pro za Rovanperą, Kopecky’m i Madsem Osatbergiem (Citroen C3 R5).