RAJD RZYMU 2020: MARCZYK W DZIESIĄTCE ME (META)

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk osiągnęli metę Rajdu Rzymu, pierwszej w tym sezonie rundy mistrzostw Europy. W klasyfikacji generalnej FIA ERC zajęli dziesiąte miejsce.

Rajdowy mistrz Polski z sezonu 2019 uplasował się jednocześnie na 6 miejscu w punktacji ERC1 Junior.

Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot z Automobilklubu Polski w Fordzie Fiesta R5 MkII uplasowali się na 17 pozycji w “generalce” ME, Adam Stec i Kamil Kozdroń w Fordzie Fiesta wersji R5 byli 21. Żeńska załoga Orlen Team Adrienn Vogel i Ivett Notheisz zajęła 5. miejsce w grupie ERC3, zwyciężając równocześnie w klasyfikacji kobiet.

Miko Marczyk z pilotem Szymonem Gospodarczykiem (Škoda Fabia Rally2 evo) debiutowali w tej niezwykle wymagającej imprezie, w której do pokonania mieli 15 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 197 km. Włoskie trasy, jak zaznaczali w swoich wypowiedziach podczas rajdu zawodnicy, były zupełnie inne niż te, na których ścigali się dotychczas.

Pierwszego dnia rajdu zmierzyli się z OS-ami prowadzącymi po starym, nierównym, podbijającym asfalcie z dużą ilością cięć i kamieni wyrzuconych na drogę. Po sobotnich odcinkach znajdowali się na 7. miejscu w klasyfikacji juniorów i na 12. miejscu w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Europy. Dobrą lokatę zajmowała także załoga Vogel i Notheisz, która zajmowała ósmą pozycję w grupie ERC3.

Drugiego dnia charakterystyka trasy zupełnie się zmieniła – na zawodników czekały piękne, włoskie, bardzo przyczepne asfalty wznoszące się po półkach skalnych z wieloma nawrotami.

– Nigdy nie spotkałem się z tak wysoką przyczepnością. Przeciążenia, które są w samochodzie są naprawdę imponujące. To, jak można opóźniać hamowania też robi wrażenie. Nawet najtwardsze opony potrafią nagrzewać się do temperatury 100 stopni – skomentował po rajdzie Miko Marczyk, kierowca Automobilklubu Polski i Orlen Team.

– To był fantastyczny weekend! Jesteśmy bardzo zadowolone ze zwycięstwa wśród żeńskich załóg i 5. miejsca w kategorii ERC3. Zdobyłyśmy duże doświadczenie. Moja pilotka Ivett była niesamowita, bardzo mi pomogła i jestem bardzo wdzięczna za jej pracę. Słowa uznania należą się także zespołowi, miałyśmy samochód z doskonałymi ustawieniami – podsumowała rajd Adrienn Vogel.

W niedzielę zawodnicy pokonali aż trzy pętle, czyli 9 odcinków specjalnych. Załoga Marczyk i Gospodarczyk, wykorzystując doświadczenie z pierwszych przejazdów poszczególnych OS-ów, z odcinka na odcinek poprawiała uzyskiwane czasy.

Następna runda mistrzostw Europy zostanie rozegrana w dniach 14- 16 sierpnia. Areną zmagań będzie łotewska Liepaja.