RAJD SARDYNII 2013: OGIER, KOŚCIUSZKO, KUBICA (2. ETAP)

rs-20_18455

Rajd Włoch na Sardynii to impreza nietypowa w kalendarzu Mistrzostw Świata. Załogi rywalizowały bowiem tylko przez dwa dni, pokonując 16. odcinków specjalnych. Większość wygrali Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC).

Polscy kibice pasjonowali się jazdą Michała Kościuszki i Macieja Szczepaniaka (Ford Fiesta RS WRC) oraz Roberta Kubicy i Macieja Barana (Citroen DS3 RRC). Nasi jechali bardzo dobrze!

uwaga


Zobacz także:
RAJDY


A oto jak wyglądała rywalizacja w drugim dniu imprezy.

Dziewiąty odcinek specjalny wygrali Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Citroen DS3 WRC). Finowie od początku nie zachwycali, a ich druga pozycja była zagrożona. Zdecydowali się więc na atak. Tracący do rywali po 1. etapie 3,1 sekundy Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul Ford Fiesta RS WRC) zajęli drugie miejsce o 5,4 sek. za konkurentami. Trzecie miejsce zajęli odrabiający straty Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo R WRC – 5,8 sek.), a czwarte liderzy – Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC – 6,1 sek.).

Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta RS WRC) rozpoczęli od zajęcia dziesiątego miejsca (53,0 sek.), utrzymując ósmą lokatę w klasyfikacji. Najgroźniejsi rywale: Elfyn Evans i G. Bernacchini (Ford Fiesta RS WRC) przyjechali o 2,9 sek. za naszą załogą.

 

 

Robert Kubica i Maciej Baran (Citroën DS3 S2000) dojechali pewnie na pierwszym miejscu w klasie WRC 2 i dwunastym w “generalce” (1.21,2 min.).

Dziesiąta próba okazała się bardzo pechowa dla Mikko Hirvonena. Fin odpadł bowiem z walki. Ten sezon jest dla niego wyraźnie nieudany…

OS wygrał Sebastien Ogier przed Thierry Neuvillem (3,1 sek.) oraz Jari – Matti Latvalą (3,3 sek.). Fin bardzo mocno naciska na pozycją na podium – przewaga załogi Daniel Sordo i Carlos Del Barrio (Citroen DS3 WRC) stopniała do 8,0 sekund.

Michał Kościuszko był dziewiąty (i awansował na siódmą pozycję w rajdzie), a znów najszybszy w WRC 2 Robert Kubica – dwunasty.

Jedenasty OS to triumf Ogiera. Drugi na mecie Latvala (6,5 sek.) prze4sunął się jednak na trzecie miejsce w klasyfikacji – wyprzedził Sordo o 13,2 sekundy. wyraźny kryzys Citroena!

Michał Kościuszko znów dziesiąty (58,8 sek.). Polak jest w rajdzie ósmy, bowiem wyprzedził go Elfyn Evans.

 

 

Robert Kubica niepokonany dziś w WRC 2 dojechał na dwunastej pozycji. W zawodach jest dziesiąty, bowiem wyprzedzili go o 0,2 sek. K. Al Qassimi i Scott Martin (Citroën DS3 WRC ). Polaków gonią też bardzo mocno Mads Østberg i Jonas Andersson (Ford Fiesta RS WRC).

Odcinek dwunasty – ostatni w pierwszej pętli padł łupem Jari – Mattiego Latvali. Fin wyprzedził Sebastiena Ogiera (2,1 sek.) oraz Andreasa Mikkelsena i Mikko Markkulę (Volkswagen Polo R WRC). Ci ostatni wyczuli szansę wyprzedzenia Daniego Sordo, więc wyraźnie przyspieszyli.

Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak zajęli 9. miejsce (44,1 sek.) i utrzymali siódmą pozycję, powiększając przewagę nad Evansem o 11,5 sekundy. R0obert Kubica i Maciej Baran sklasyfikowani zostali na dwunastej pozycji (1.10,4 min.). Wypadli z “dziesiątki” po awansie Madsa Ostberga…

Trzynasty odcinek specjalny na szczęście dla nikogo z czołówki nie okazał się pechowy. Wygrał Latvala przed Mikkelsenem (0,2 sek.) oraz Neuville (2,1 sek.). Michał Kościuszko (46,0 sek.) stracił siódme miejsce na rzecz Evansa, ale strata wynosi 2,5 sek. Awansował natomiast na dziesiąte Robert Kubica (56,2 sek.).

OS 14 to sukces lidera, Sebastiena Ogiera. Francuz wyprzedził Neuvilla (1,0 sek.) i Latvalę (1,4 sek.). Wycofali się Andreas Mikkelsen i Mikko Markkula.

 

 

Podobnie jak na poprzednim odcinku Polacy tuż za sobą – Kościuszko dziewiąty (26,7 sek.), Kubica – dziesiąty (40,6 sek.). Michał powrócił na siódme miejsce w klasyfikacji, ale nie jest to chyba jeszcze koniec walki. Strata do Evansa wynosi 5,3 sekundy. czy uda się ja odrobić i odnieść wielki sukces? Robert Kubica jest w klasyfikacji dziewiąty i ma szansę na punkty!

Piętnasta próba i znów triumf Sebastiena Ogiera. Wyborna forma Francuza, który przecież nie musi się zupełnie już spieszyć. Za nim niezmiennie – Neuville (1,0 sek.) i Latvala (4,5 sek.).

Michał Kościuszko (45,4 sek.) odrobił 3,1 sekundy do Brytyjczyka. Zostało jeszcze 2,2 sekundy! Kubica (1.08,2 min.) dojechał dziesiąty utrzymał pozycję.

Do zakończenia zmagań pozostał już tylko jeden odcinek specjalny (Coiluna – Loelle 2) o długości 22,35 km…

Szesnasty odcinek specjalny. Na ostatnim OS-ie najszybszy okazał się Jari – Matti Latvala. Thiery NBeville był jednak czujny i utrzymał drugie miejsce w rajdzie. Zwycięzcą został Sebastien Ogier.

 

 

Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak walczyli do końca. Zajęli jednak ostatecznie siódme miejsce – do pełni szczęścia zabrakło niespełna sekundy. Elfyn Evans i G. Bernacchini okazali się lepsi o 0,9 sek…

Robert Kubica i Maciej Baran nie mieli dziś równych w klasie WRC 2. Dziewiąta lokata w klasyfikacji generalnej jest wielkim sukcesem naszej załogi! Robert zdeklasował wręcz rywali w klasie…

– Jestem bardzo zadowolony, że dojechaliśmy do mety. To było dla nas priorytetem, a przy okazji wywalczyliśmy dobry rezultat. Do ostatnich metrów ścigaliśmy się z Elfynem Evansem. Do 6. miejsca zabrakło 0.9 sekundy, taki sport. Bardzo trudno było jechać z presją, że za wszelką cenę musimy ukończyć rajd, ale po serii ostatnich przygód z MINI był to bezwzględny priorytet. Plan został wykonany. Jestem bardzo zadowolony, to pierwszy rajd w tym sezonie bez przygód technicznych. Szczere gratulacje dla Roberta, który ukończył rajd na 9. pozycji wygrywając w swojej klasie WRC2 – powiedział Michał Kościuszko.

– Wygrywanie nigdy nie jest łatwe! Weekend był dobry, ale ciężki – mieliśmy problemy z kurzem oraz interkomem, na jednym odcinku straciliśmy półtorej minuty. Nie straciliśmy jednak koncentracji i kiedy nie byliśmy pewni tempa, jechaliśmy uważnie. Dzisiaj pierwszą pętlę przejechaliśmy spokojnie, na drugiej trochę przycisnąłem. Rajdów można się uczyć tylko dzięki jeździe, a wolna jazda nie umożliwia nauki – stwierdził Robert Kubica.

WYNIKI RAJDU WŁOCH SARDYNII

1. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC) – 3:22.57,9 godz.;
2. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul Ford Fiesta RS WRC) – strata 1.16,8 min.;
3. Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo R WRC) – 1.48,0 min.;
4 Daniel Sordo i Carlos Del Barrio (Citroen DS3 WRC) – 3.19,2 min.;
5. Martin Prokop i Michal Ernst (Ford Fiesta RS WRC) – 8.34,1 min.;
6. Elfyn Evans i G. Bernacchini (Ford Fiesta RS WRC) – 11.51,8 min.;
7. Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta RS WRC) – 611.52,7 min.;
8. Mads Østberg i Jonas Andersson (Ford Fiesta RS WRC) – 13.21,5 min.;
9. Robert Kubica i Maciej Baran (Citroën DS3 S2000) – 16.47,6 min.;
10. K. Qassimi i Scott Martin (Citroën DS3 WRC ) – 17.19,9 min.

 

 

KLASYFIKACJA MISTRZOSTW ŚWIATA

Kierowcy
1. Sebastien Ogier – 154 pkt.;
2. Jari – Matti Latvala – 90 pkt.;
3. Thierry Neuville – 70 pkt.;
4. Sebastien Loeb – 68 pkt.;
5. Mikko Hirvonen – 61 pkt.;
6. Dani Sordo – 59 pkt.;
7. Mads Ostberg – 50 pkt.;
8. Martin Prokop – 37 pkt.;
9. Jewgienij Nowikow – 31 pkt.;
10. Nasser Abdullah Al-Attiyah – 30 pkt.;
16. Michał Kościuszko – 7 pkt.;
23. Robert Kubica – 2 pkt.

Producenci
1. Volkswagen Motorsport – 220 pkt.;
2. Citroen Total Abu Dhabi World Rally Team – 174 pkt.;
3. Qatar World Rally Team – 89 pkt.;
4. Qatar M-Sport World Rally Team – 89 pkt.;
5. Jipocar Czech National Team – 39 pkt.;
6. Abu Dhabi Citroen Total World Rally Team – 33 pkt.;
7. Volkswagen Motorsport 2 – 26 pkt.;
8. Lotos WRC Team – 20 pkt.

Klasa WRC 2
1. A. Al-Kuwari – 93 pkt.;
2. N. Fuchs – 78 pkt.;
3. J. Protasow – 65 pkt.;
4. R. Kubica – 58 pkt.;
5. S. Wiegand – 55 pkt.;
6. A. Kremer – 40 pkt.;
7. R. Trivino – 39 pkt.;
8. R. Al Ketbi- 26 pkt.;
9. Y. Al Rajhi – 25 pkt.;
10. E. Lappi – 25 pkt.