RAJD TERAZ KOBIETY: UDANA JAZDA PO ZDROWIE

Rozegrana została pierwsza edycja jesienna Rajdu Teraz Kobiety. Organizatorem oraz kreatorem Rajdu jest Fundacja Teraz Kobiety, której działalność skupia się na propagowaniu profilaktyki onkologicznej oraz aktywnej i dynamicznej walki Kobiet z chorobami nowotworowymi. Patronem medialnym był portal NewsAuto.pl.

Celem Fundacji jest wcielanie w życie innowacyjnych akcji na terenie całego kraju, które będą motywowały oraz inspirowały Kobiety do zmiany swojej świadomości w zakresie potrzeby przeprowadzania cyklicznych badań profilaktycznych i samodzielnego dbania o swoje zdrowie i życie.

Uroczystego otwarcia Rajdu Teraz Kobiety na placu przy CH AUCHAN w Białymstoku dokonał Jarek Kazberuk (który wraz z Martyną Wojciechowską jest oficjalną twarzą Rajdu) oraz Piotr Bagniuk – Komandor zawodów. W Rajdzie uczestniczyło 13 załóg kobiecych. Wśród zgłoszonych 26 pań była między innymi: Ewa Gawryluk, Dorota Kamińska, Natasza Caban, Magda Modra, Kamila Rejman, Anna Chojnowska, Maria Czachor, Alicja Polańska oraz trzy panie, które przeszły niedawno chorobę nowotworową.

Kilka marek samochodowych współpracowało na Rajdzie Teraz Kobiety, między innymi:

– Iberia Motor Co. Importer Seata – oficjalny partner samochodowy Fundacji – udostępnił pięć samochodów oraz wystawił swoją załogę;
– Subaru Import Polska – udostępnił dwa samochody, a dealer Subaru w Białymstoku wystawił swoją załogę;
– dealer BMW Bawaria Motors – wystawił dwie swoje załogi;
– dealer Hyundai w Białymstoku – wystawił jedną swoją załogę.

Wszystkie marki zapowiedziały chęć kontynuowania i rozszerzania dalszej współpracy w ramach drugiej edycji Rajdu Polski Kobiet zaplanowanej w 2012 roku.

Jesienna edycja Rajdu była wyjątkowo atrakcyjna ze względu na wyścigi szosowe, które odbyły się pierwszego dnia zmagań. Odbywały się one dwoma samochodami sportowymi: Seatami Cupra R, podstawionymi przez Iberia Motor Co. Oba dni zawodów były relacjonowane przez Mariana Dąbrowskiego – sędziego, organizatora i uczestnika rajdów motocyklowych w Polsce. Mieliśmy zaszczyt gościć Kamila Butruka – kierowcę rajdowego, który czynnie uczestniczył w naszej imprezie i zadeklarował wolę dalszej współpracy w ramach kolejnych edycji organizowanych dla Kobiet.

Drugi dzień rajdu miał formę off-roadu i rozpoczął się w centrum Supraśla, gdzie zostaliśmy uroczyście powitani przez władze miasta – jednego ze sponsorów imprezy. W Supraślu zwiedzaliśmy przepiękne Muzeum Ikon.

Łączna długość trasy Rajdu to ponad 150 km, 10 prób sprawnościowych, poprzedzonych PKC plus 180 km trasy dojazdowej z Warszawy do Białegostoku (m.in.: Warszawa, Białystok, Supraśl, Ogrodniczki, Kopna Góra, Kruszyniany, Bobrowa Dolina, Gmina Zabłudów). W Kruszynianach zwiedzaliśmy przepiękny meczet i cmentarz tatarski oraz kosztowaliśmy tatarskich wiktuałów.

Kobiece załogi przejeżdżając przez miejscowości na trasie Rajdu promowały badania profilaktyce. Aż 8 pań – uczestniczek Rajdu przeprowadziło badania mammograficzne piersi w mammobusie firmy MEDICA, który udostępniony został dla mieszkanek Supraśla i okolicznych miejscowości na okres rajdu.

Podczas rajdu terenowego załogi przejechały punktowane odcinki dojazdowe oraz specjalnie przygotowane odcinki specjalne przygotowanymi do off -road autami. Nie wszystkie pojazdy poradziły sobie z trudnościami OS-ów i pomoc członków Podlaskiego Klubu 4×4 okazała się niezbędna. Sportową część Rajdu zorganizował i poprowadzi Automobilklub Podlaski.

Trudy obu dni rajdowych zrekompensował „wieczór kobiecy”, podczas którego wystąpił dziecięcy zespół taneczny „ATOM”, wzbudzając powszechny entuzjazm. Występ judoków, zarówno kilkuletnich, jak i dorosłych pokazał, jakie efekty sprawnościowe można osiągnąć dzięki systematycznemu treningowi. Wieczór uświetniony został wspaniałymi pokazami tancerzy z firmy DanceOFFniaStudio Działań Kreatywnych, którzy zostali uczesani i niesamowicie ubrani oraz ucharakteryzowani przez firmy: AGNES oraz LADIES- STUDIO URODY.

Firma AGNES z Białegostoku zademonstrowała najnowsze trendy i kolekcję fryzur wprost z Paryża – strzygąc panie na scenie, a firma LADIES- Studio Urody udowodniła, że w krótkim czasie można przygotować wspaniały makijaż na dzień i na wieczór. Wśród modelek znalazła się 4 letnia Marysia.

Na koniec wieczór kobiecy zelektryzował szczególnie wszystkich panów – gdyż Firma KOSTAREwa Barszczewska zaprezentowała najnowsze trendy mody w bieliźnie damskiej. Nie obyło się bez bisu.

W wyniku podjętej inicjatywy charytatywnej:

1. W akcję włączyło się także kilka placówek medycznych, które w czasie trwania Rajdu umożliwiły bezpłatne badanie mammograficzne, cytologiczne, USG, porady psychologów, m.in.: Białostockie Centrum Onkologii, Klinika Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.
2. W Białymstoku w trakcie Rajdu prowadzone były bezpłatne badania mammograficzne oraz akcja poboru krwi. Dodatkowo w Supraślu, w którym odbyło się uroczyste otwarcie Rajdu off-road udostępniony był dla Kobiet, przez cały czas trwania Rajdu, mammobus. Mieszkanki Supraśla i okolicznych miejscowości miały możliwość przeprowadzenia badań mammograficznych.

Mamy nadzieję, iż jesienna edycja Rajdu będzie kolejnym sukcesem w kształtowaniu świadomości profilaktycznej Kobiet i przyczyni się do ratowania zdrowia i życia Kobiet w Polsce. Świadoma profilaktyka jest najprostszym czynnikiem poprawiającym skuteczność leczenia i zapobiegania chorobom nowotworowym u kobiet.

Fundacja pragnie serdecznie podziękować za wsparcie i zaangażowanie wszystkim osobom, firmom, instytucjom oraz markom samochodowym, dzięki którym jesienna edycja Rajdu Teraz Kobiety odbyła się i zakończyła kolejnym sukcesem.

Komunikaty Fundacji Teraz Kobiety:

1. Informujemy, iż kontynuując podjętą akcję profilaktyczną przystępujemy do organizacji kolejnej inicjatywy badań profilaktycznych na obszarze Polski Północno-Wschodniej.
2. Rozpoczynamy też organizacje drugiej edycji Rajdu Polski Kobiet. Planowany termin to połowa maja lub przełom czerwca i lipca. Rajd w ramach formuły charytatywnej połączony zostanie z badaniami mammograficznymi, cytologią oraz USG narządów rodnych. Towarzyszyć nam będą ambulanse do poboru krwi.
3. Fundacja rozszerza swoją działalność o N ZOZ, który świadczyć będzie m.in. usługi medyczne w ramach rehabilitacji po operacjach onkologicznych.
4. Mamy przyjemność poinformować, iż przybywa nam Partnerów samochodowych w ramach stałej współpracy. Do Iberia Motor Cocmpany SA – Importer marki Seat na Polskę, dołącza do nas Subaru Import Polska oraz dealer BMW Bawaria Motors.

Wszystkie dodatkowe informacje zawierające szczegóły dotyczące Rajdu Teraz Kobiety zostaną umieszczone na stronie http://rajd-polski-kobiet.pl/rajd-teraz-kobiety w najbliższym czasie.

Dr Krystyna Backiel
Prezes Fundacji Teraz Kobiety