RAJD TURCJI 2020: NASI CHCĄ SOBIE POWETOWAĆ STRATY W WRC 3

W najbliższy piątek, 18 września, rozpocznie się piąta runda tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Świata (FIA WRC). Do rywalizacji w Rajdzie Turcji zgłosili się Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak.

Jedynymi reprezentanci naszego kraju w tych zawodach zamierzają powalczyć i powetować sobie straty punktowe poniesione w pechowym dla nich Rajdzie Estonii.


Zobacz także:

RAJDY


 

Duet Automobilklubu Polski i Lotos Rally Team stanie do walki o powtórzenie ubiegłorocznego sukcesu, czyli zwycięstwa w swojej kategorii.

Tegoroczna edycja Rajdu Turcji rozegrana zostanie na dwunastu odcinkach specjalnych, podzielonych na trzy dni (piątek, sobotę i niedzielę). Blisko połowa zgłoszonych zawodników stanowi konkurencję w kategorii WRC 3, w której walczą Kajetanowicz ze Szczepaniakiem.

– Rajd Turcji jak zwykle wita nas wysokimi temperaturami i bardzo dużymi głazami na drodze, co tylko potwierdza, że jest to zdecydowanie najtrudniejsza runda w kalendarzu. Przejechaliśmy kilkadziesiąt kilometrów na testach w tych warunkach, auto spisuje się bardzo dobrze i jesteśmy pozytywnie nastawieni. Po Rajdzie Estonii nie mieliśmy zbyt wiele czasu, aby przygotować się na tę rundę, ale prace rozpoczęliśmy jeszcze przed Estonią. Nie było czasu na odpoczynek, ale widzę też sporo plusów. Ledwo wysiadłem z samochodu i znów do niego wsiadam, więc „feeling” jest naturalny i myślę, że bardzo dobry. Mistrzostwa świata to najlepsi zawodnicy, którzy z samochodów w zasadzie nie wysiadają. Prędkość mają we krwi. Tutaj nie ma wolnych zawodników, są sami najlepsi i spośród nich zwycięży tylko jeden duet – mówi przed startem Kajetan Kajetanowicz, reprezentant Automobilklubu Polski i Lotos Rally Team.

Trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy i jego pilot rozpoczną zmagania w Turcji już w piątek (18 września), od krótkiego odcinka testowego (4,7 km), który wystartuje o godzinie 9:01 (8:01 czasu polskiego). Po południu Polacy pojadą w pierwszym odcinku specjalnym İçmeler (13,9 km), którego start organizator zaplanował na 17:08 (16:08 w Polsce), a następnie zakończą ten dzień rywalizacją na drugim OS Gökçe (11,32 km) – jego początek o 18:21 czasu miejscowego.

Sobota (19.09) będzie najdłuższym dniem rajdu, zarówno pod względem czasu spędzonego na trasie, jak i łącznej długości odcinków specjalnych. Tego dnia organizator zaplanował trzy OS-y (łącznie 107,38 km), które kierowcy pokonają dwukrotnie, w dwóch pętlach, oddzielonych przerwą serwisową. O 8:50 czasu miejscowego (7:50 w Polsce) ruszy najdłuższy tego dnia odcinek Yeşilbelde 1 (31,79 km).

Następnie kierowcy ścigać będą się na Datça 1 (8,75 km) oraz Kızlan 1 (13,15 km). Druga pętla wystartuje o 14:50 czasu miejscowego i rozpocznie ją odcinek Yeşilbelde 2 (31,79 km), po którym kierowcy przejadą Datça 2 (8,75 km) oraz Kızlan 2 (13,15 km).

Na niedzielę (20.09) zaplanowano dwa odcinki specjalne, które kierowcy również pokonają dwukrotnie. Obie pętle tego dnia liczyć będą łącznie 90,4 km. O 7:30 czasu miejscowego (6:30 w Polsce) ruszy najdłuższy odcinek rajdu Turcji, Çetibeli 1 (38,15 km), a następnie kierowcy ruszą do zdecydowanie krótszej próby Marmaris 1 (7,05 km).

Po przerwie serwisowej, o 11:10 czasu miejscowego rozpocznie się druga tego dnia pętla. Kierowcy ponownie ruszą trasą Çetibeli 2 (38,15 km), a zmagania zakończy Power Stage Marmaris 2 (7,05 km).

W swojej klasie WRC 3 Kajetanowicz i Szczepaniak zmierzą się z 11 załogami. Wyniki rajdu poznamy w niedzielę, około godziny 13:30 czasu polskiego.