RAJDY: NOWY ZESPÓŁ POJEDZIE W MISTRZOSTWACH POLSKI

Pandemia koronowirusa spowodowała komplikacje w kalendarzach imprez sportowych, w tym Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.

Inauguracyjny Rajd Świdnicki- Krause został przesunięty na lipiec, Rajd Nadwiślański nie odbędzie się.


Zobacz także:

RAJDY


 

Pierwszą runda w nowym kalendarzu RSMP ma być Rajd Zemantija na Litwie w dniach 5-6 czerwca. Czy się odbędzie? Za baczymy…

Tymczasem chęć przystąpienia do krajowych rozgrywek zadeklarował nowy zespół Hyundai Poland Racing. Załogę w modelu i20 R5 stworzą Jari Huttunen i Mikko Lukka. W Rajdzie Szwecji okazali się najszybsi wśród rywali w samochodach R5, w klasyfikacji generalnej zajęli wysokie, dziesiąte miejsce.

Utalentowani Finowie kierowani przez dwukrotnego mistrza świata WRC – Marcusa Gronholma, wezmą udział w sześciu rundach rozgrywanych na terenie Polski, Litwy i Słowacji, zasiadając w Hyundaiu obsługiwanym przez utytułowaną firmę Kowax 2Brally.

Jari Huttunen to 26-letni kierowca rajdowy pochodzący z Kiuruvesi w Finlandii. Na swoim koncie ma ponad 60 występów w rajdowych i wyścigowych imprezach. W trakcie swojej dotychczasowej kariery zdobył tytuł mistrza w kartingowej serii DD2 Rotax, zwyciężył w pucharze Opel Adam Cup, a także został zwycięzcą Rajdu Finlandii i Rajdu Szwecji w kategorii zaliczanej odpowiednio do WRC2 i WRC3.

Huttunen pozytywnie zapisał się w pamięci polskim kibicom. Młody kierowca wygrał odcinek specjalny podczas 77. Rajdu Polski oraz zajął 2. miejsce za kierownicą Hyundaia i20 R5 w kończącym sezon Rajdzie Barbórka 2019. Śledząc ambitne poczynania utalentowanego Fina, Hyundai Motorsport zdecydował o włączeniu Jariego Huttunena do programu Hyundai Young Driver Development.

– Polska to kraj, w którym rajdy samochodowe stoją na bardzo wysokim poziomie. W nadchodzącym sezonie będę dążył do tego, aby stać się jeszcze lepszym kierowcą, a Polska to idealne miejsce do rozwijania umiejętności. Znam wielu polskich kierowców rajdowych, którzy prezentują bardzo wysoki poziom. Dlatego też nie mogę doczekać się rywalizacji z nimi. Wierzę, że wraz z zespołem Hyundai Poland Racing możemy osiągnąć bardzo wysoki wynik – mówi Jari Huttunen.

Na prawym fotelu Hyundaia i20 R5 zespołu Hyundai Poland Racing zasiądzie Mikko Lukka. 45-letni Fiński zawodnik pokonał tysiące kilometrów na rajdowych odcinkach, pilotując kierowców podczas imprez zaliczanych m.in. do najwyższej światowej kategorii rajdów samochodowych – WRC czy ERC. Doświadczenie zdobyte w 195 rundach, w różnorodnych warunkach atmosferycznych, mogą być jednym z czynników decydujących o sukcesie zespołu na trasach RSMP.

– Z niecierpliwością czekam na rozpoczęcie sezonu w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski z zespołem Hyundai Poland Racing. Starty będą dla mnie nie lada wyzwaniem, ponieważ nie mam dużego doświadczenia na polskich trasach rajdowych. Wiemy, że kluczem do osiągnięcia sukcesu jest dobrze zorganizowana praca całego zespołu. Razem z Jarim chcemy znaleźć się w czołowej trójce na koniec sezonu – dodaje Mikko Lukka.

O chęci zwyciężania i silnej ambicji Huttunena, świadczy wsparcie managera – dwukrotnego mistrza świata WRC, Markusa Gronholma. Niegdyś niezwykle waleczny kierowca, dziś w roli managera prowadzi kariery młodych, utalentowanych kierowców, aspirujących do osiągnięcia najwyższych laurów w rajdach samochodowych. 20 lat startów Gronholma w WRC skutkowały zebraniem imponującego doświadczenia w jednej z najtrudniejszych dziedzin motorsportu.

W tym czasie kierowca zwyciężył 30 razy, 61 razy stanął na podium oraz wygrał 542 odcinki specjalne. Zaangażowanie Norwega w kierowaniu karierą Jariego Huttunena i podjęcie startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata w zespole Hyundai Poland Racing, stanowi milowy krok w karierze młodego Fina.

– Po zakończeniu kariery w rajdach samochodowych, nie chciałem całkowicie żegnać się z rajdami. Postanowiłem wykorzystać swoją wiedzę oraz doświadczenie, by dzielić się nimi z młodymi kierowcami. Poprowadziłem kariery wielu kierowców, teraz nadszedł czas na współpracę z Jarim. Zdecydowałem się kierować jego karierą, po tym jak dostrzegłem w nim ogromny potencjał. To utalentowany, bardzo szybki kierowca, chcący zawsze zwyciężać – powiedział Marcus Gronholm

Obsługą samochodu Jariego Huttunena zajmie się zespół Kowax 2Brally prowadzony przez Bartłomieja Borutę. Hyundai i20 R5, którym w sezonie 2020 jeździć będzie załoga Huttunen i Lukka to utytułowana, ceniona przez środowisko rajdowe maszyna. Kowax 2Brally posiada ogromne doświadczenie w przygotowywaniu samochodów rajdowych marki Hyundai.

Do tej pory z usług Kowax 2Brally skorzystali tacy kierowcy i piloci rajdowi jak: Szymon Gospodarczyk, Aron Domżała, Robert Hundla czy Jakub Gerber.

– Przed nami duże wyzwanie i interesujący projekt, nad którym pierwsze prace rozpoczęliśmy już w połowie ubiegłego roku. Było kilka koncepcji jednak ostatecznie postawiliśmy na Jariego i Mikko. Klasa kierowcy nie była oczywiście bez znaczenia, niemniej możliwość wprowadzenia na krajowe podwórko kierowcy zagranicznego wydała nam się fajnym prezentem dla polskich kibiców. To zdecydowanie pozwoli na małe ożywienie areny rywalizacji w Rajdowych Mistrzostwach Polski. Motywacji nigdy nam nie brakowało, ale nie ma co ukrywać, że wysoko postawiona poprzeczka na sezon 2020 wymaga dużo pracy i zaangażowania. Nie będę ukrywał, że naszym celem jest tytuł Mistrza Polski. Na dzisiaj przyszło nam się jeszcze dodatkowo zmierzyć z problemem epidemii i sporymi ograniczeniami w funkcjonowaniu. Dokładamy jednak wszelkich starań by przygotować się jak najlepiej do niestety opóźnionego sezonu. Chciałem również bardzo podziękować wszystkim partnerom projektu za zaufanie, którym nas obdarzyli – komentuje Bartłomiej Boruta, założyciel i Szef Zespołu Kowax 2Brally.

– Już na początku sezonu 2020 współpraca Jariego Huttunena z zespołem Kowax 2Brally przełożyła się na osiągnięcie bardzo dobrego wyniku podczas Rajdu Szwecji. Zespół ukończył Rajd jako najlepsza załoga startująca w kategorii R5. Potwierdzenie startów w wymagającej i konkurencyjnej serii jaką są Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski z zespołem Hyundai Poland Racing mogą mieć fundamentalne znaczenie w osiągnięciu końcowego sukcesu. Poprzednie sezony pokazały moc oraz ogromne możliwości Hyundaia i20 R5. Tegoroczne wyniki pozwalają liczyć na to, że Jari Huttunen wraz z zespołem Hyundai Poland Racing sięgną po mistrzowski tytuł – stwierdził Andrew Johns, Operations Leader w Hyundai Motorsport Customer Racing

– Jesteśmy pewni, że nowo powstały zespół Hyundai Poland Racing dostarczy polskim kibicom ogromną porcję wrażeń oraz emocjonującą rywalizację na najwyższym poziomie. Jari Huttunen to świetny młody kierowca, który w bardzo dobrym stylu zaprezentował się polskim kibicom podczas zeszłorocznego Rajdu Polski oraz Rajdu Barbórki. Hyundai mocno angażuje się w rajdy samochodowe, czego dowodem jest zwycięstwo zespołu Hyundai Motorsport w klasyfikacji producentów WRC 2019. Teraz angażujemy się w rajdowe zmagania w naszym kraju i trzymamy kciuki za wyniki zespołu podczas Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – podsumowała Paulina Tycner, Kierownik Działu Marketingu i PR Hyundai Motor Poland.

Kalendarz startów zespołu Hyundai Poland Racing
* 5-6 czerwca – Rajd Zemantija (Litwa);
* 26-28 czerwca – Rajd Polski (Mikołajki);
* 17-19 lipca – 48. Rajd Świdnicki- Krause;
* 6-8sierpnia – Rajd Rzeszowski (Rzeszów);
* 10-12 września – Rajd Śląska (Chorzów);
* 16-18 października – Rajd Koszyc (Słowacja).