RALLY ESTONIA 2012: OSTBERG NIE DAJE SZANS

Mads Østberg i Thierry Neuville są faworytamiauto24 Rally Estonia. Pierwszy dzień to jednak popis Norwega, który w swoim Fordzie Fiesta RS WRC wygrał wszystkie odcinki specjalne i jest liderem.

W klasyfikacji Rajdu Estonii Mads Østberg i Jonas Andersson (Ford Fiesta RS WRC) mają obecnie 20,7 sekundy przewagi nad Thierry Neuvillem i Nicolasem Gilsoulem (Citroen DS3 WRC). Trzecie miejsce zajmuje Georg Gross (Ford Focus WRC), który traci do lidera 43 sekundy.

Na kolejnych pozycjach plasują się: Martin Prokop i Zdenek Hruza (Ford Fiesta RS WRC) oraz Karl Kruuda i Martin Järveoja (Ford Fiesta S2000). W grupie N prowadzą Kaspar Koitla i Alo Ivask (Mitsubishi Lancer EVO 9), w klasie A6/N3 – Markus Abram i Jarmo Võsa (Honda Civic Type-R), a w National Group – Marko Mänty and Joni Mäkelä (Honda Civic Type-R).

Z polskich kierowców najlepszy jest Maciej Rzeźnik, który jest dziewiętnasty.

Maciej Oleksowicz i Majka Szpotańska sklasyfikowani są na 31 miejscu, a Adam Kaszyński – na 74.

Wojtek Chuchała i Kamil Heller wypadli z drogi i z powodu uszkodzenia Subaru nie mogli jechać dalej. Skorzystają jednak podczas drugiego etapu z systemu Supeaally.


Maciej Oleksowicz
(Castrol TRW Motointegrator – Subaru Impreza): Dzisiaj popołudniu, przepiękne oesy Rajdu Estonii zostały mocno zmoczone przez deszcz, ale my jechaliśmy na miękkich oponach, co okazało się dobrym wyborem. Trasa zrobiła się bardziej miękka, ale na szczęście nie było kolein, było za to dużo luźnego szutru i trochę kamieni. Samochód spisuje się całkiem nieźle, nie możemy na niego narzekać, ja pracuję nad tempem, szlifuję technikę jazdy. Ostatnio oes był bardzo ciekawy. Pięć kilometrów mokrego asfaltu pokonywaliśmy na szutrowych oponach, więc było potwornie ślisko, ale to też dobrze, bo dzięki temu mogłem poćwiczyć jazdę w takich warunkach i mieć przy tym sporo zabawy. Trasa obfituje w piękne i spektakularne hopy, długie zakręty, wszędzie jest dość równo, więc frajda z jazdy jest naprawdę duża. Jutro przed nami ponad 100 kilometrów OS-owych, więc postaramy się przyśpieszyć.

Rajd jest bardzo szybki, bowiem średnia prędkość osiągnięta przez lidera rajdu na pięciu odcinkach wyniosła 125 km/h.

W 24. Rally Estonia Historic – rundzie Mistrzostw Europy prowadzą Jari-Matti Latvala i Asko Sairanen (Ford Escort RS BDA), którzy jadą w klasie 3. W klasie 4 prowadzą Valter
Jensen i Erik Pedersen (Lancia 037), 2 – Mats Myrsell i Esko Juntila (Porsche 911 RS), a w 1 – Sverre Norrgard and Eugen Damstedt (BMW 2002 TI).