RED BUL X-FIGHTERS 2012: ZACZYNAJĄ

Dany Torres rozpocznie w Dubaju walkę o obronę tytułu mistrza Światowej Serii Red Bull X-Fighters z nadzieją na powtórzenie zeszłorocznego sukcesu. Wygrana Hiszpana w Zatoce Perskiej w poprzednim sezonie była początkiem jego drogi do pierwszego w karierze mistrzostwa.

Tegoroczny sezon najbardziej prestiżowej serii FMX wystartuje już 13 kwietnia na Jumeirah Beach, na tle zapierającej dech w piersiach panoramy Dubaju. Na progu sześcioodcinkowej światowej serii 2012 faworytem jest Hiszpan Dany Torres. Będzie on jednak musiał się zmierzyć z 11 najlepszymi na świecie riderami FMX, którzy w tym sezonie będą zaciekle walczyć o wygraną.

Zarówno Andre Villa z Norwegii jak i Josh Sheehan z Australii, którzy w 2011 roku pokazali, że stać ich na wiele, wierzą, że w tym roku korona Mistrza Red Bull X-Fighters powędruje właśnie w ich ręce.

Villa miał spore szanse na wygraną w 2011 roku, ale poważna kontuzja pod koniec sezonu wykluczyła go z rywalizacji na dwóch ostatnich przystankach, podczas gdy Sheehan, który pojawił się dosłownie znikąd, pokrzyżował plany faworytów, wygrywając finał sezonu w Sydney. W tegorocznej inauguracyjnej rywalizacji zabranie jednak Nate Adamsa. Amerykanin, który triumfował w latach 2009 i 2010, a w zeszłym roku uplasował się tuż za Torresem, wciąż zmaga się z kontuzją barku. Australijczyk Blake Williams, który w 2011 roku zaliczył kilka znakomitych występów, w tym roku zamierza walczyć o miejsce na podium. Do kolejnych zawodników, którzy wracają do rywalizacji po uporaniu się z kontuzjami, należą Levi Sherwood z Nowej Zelandii oraz Szwajcar Matt Rebeaud, Mistrz z 2008 roku.

Na torze przygotowanym na plaży pomiędzy migoczącymi światłami Dubaju, a turkusowymi wodami Zatoki Perskiej zawodnicy będą wzbijać się na swych motocyklach na wysokość 15 metrów i pokonywać w powietrzu dystanse dochodzące do 30 metrów. Zeszłoroczne zawody w Dubaju cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i nadały ton reszcie sezonu. Torres zaliczył spektakularne zwycięstwo, pokonując w finale Villę, podczas gdy Adams uplasował się na trzeciej pozycji.

Z Dubaju seria Red Bull X-Fighters przeniesie się do Glen Helen w Kalifornii (12 maja), a miesiąc później (16 czerwca) zawita do tureckiego Stambułu. Następnie odbędą się eventy w Madrycie i Monachium, odpowiednio w lipcu i sierpniu, a wielki finał ponownie rozegra się w Sydney.

KALENDARZ RED BULL X-FIGHTERS 2012

• Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie) – 13 kwietnia;
• Glen Helen (USA) – 12 maja;
• Stambuł (Turcja) – 16 czerwca;
• Madryt (Hiszpania) – 20 lipca ;
• Monachium (Niemcy) – 11 sierpnia;
• Sydney (Australia) – 6 października.

Fot.: Red Bull