REJS GLOBAL CHALLENGE: GEMINI 3 USZKODZONY

Kapitan Roman Paszke, który na pokładzie jachtu Gemini 3 odbywa podróż “Dookoła Świata, Samotnie i Non Stop – Pod Wiatr” nadał w piątek, 6 stycznia komunikat specjalny. Wynika z niego, że jacht jest poważnie uszkodzony, a żeglarz postanowił płynąc do najbliższego portu.

Oto treść komunikatu:
“Pozycja: 50º72.40 S, 65º06.47 W, Kurs: 276º. Prędkość jachtu: 4 do 6 węzłów.
Po nocnej awarii jacht GEMINI 3 płynie o własnych siłach do najbliższego portu schronienia – Rio Gallegos w Argentynie.

Lewy pływak katamaranu jest zalany wodą w dwu najważniejszych przedziałach: nawigacyjnym i maszynowym. Możliwe jest uszkodzenie poszycia burty poniżej linii wodnej. Nie ma zagrożenia życia, wszelkie działania podejmowane przez kapitana związane są z koniecznością ratowania jachtu.”

Od momentu awarii Roman Paszke kieruje jachtem korzystając z prawego pływaka jachtu. Obecnie Gemini 3 płynie na zredukowanym ożaglowaniu – lewym baksztagiem, wiatr z kierunku południowo-zachodniego (w stosunku do jachtu – wiatr wieje od tyłu na lewą burtę) z siłą 19.5 węzła (36 km./h.). Ok. 09.00 UTC (10.00 czasu polskiego) spodziewana jest zmiana kierunku wiatru ma północno zachodni (NW).

Śledź pozycję jachtu: paszke360.com/map.

Kapitan Paszke jest w stałym kontakcie z zespołem brzegowym oraz z ratowniczymi służbami morskim Argentyny – SAR, które na bieżąco monitorują sytuację i zaofiarowały pomoc – jeśli będzie niezbędna. Na jacht dzięki współpracy z NavSim dostarczono drogą satelitarną i zainstalowano szczegółowe, elektroniczne mapy podejściowe i plan portu Rio Gallegos. Odległość do portu ok. 160 mil morskich (295 km.)

Jakiekolwiek decyzje dotyczące dalszych planów rejsu zostaną podjęte po dotarciu do portu.

Więcej informacji na stronie: paszke360.com.

Patroni główni rejsu: ENEA, RENAULT Polska, 3OCEANS.
Patronat honorowy: Prezdent RP; MSZ; Ministerstwo Sportu i Turystyki; Samorząd Woj. Pomorskiego.