RENAULT – NISSAN – MITSUBISHI: GLOBALNA WSPÓŁPRACA?

imiev_1

Alians Renault-Nissan i Mitsubishi Motors Corporation poinformowały o zamiarze podjęcia działań w celu przeanalizowania możliwości realizacji nowych projektów obejmujących wspólne produkty, technologie i wykorzystanie mocy produkcyjnych.

Uzgodniono możliwość rozszerzenia strategicznej współpracy Nissana i Mitsubishi Motors na Alians Renault- Nissan. Koncerny Nissan i Mitsubishi Motors planują ekspansję istniejącej spółki joint-venture NMKV w celu opracowania i wprowadzenia na rynek światowy nowego samochodu osobowego z segmentu małych aut, w tym wersji z napędem elektrycznym.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Samochód ma zostać zaprojektowany z wykorzystaniem stworzonej wspólnie płyty podłogowej kei car, popularnej na rynku japońskim. Szczegóły dotyczące produktów, całości produkcji i rynków docelowych zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Alians Renault-Nissan i Mitsubishi Motors Corporation potwierdziły ponadto zamiar wspólnego wykorzystania technologii i środków wytwórczych do produkcji pojazdów z napędem elektrycznym i płyt podłogowych najnowszej generacji. Koncerny Renault, Nissan i Mitsubishi Motors są pionierami w zakresie wprowadzania na rynek produkowanych na masową skalę samochodów o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Na podstawie kierunku rozmów podjętych przez firmy Renault i Mitsubishi Motors należy się spodziewać, że pierwsze dwa modele sedanów zostaną wprowadzone na rynek pod marką Mitsubishi w oparciu o auta z gamy Renault. Kolejne, uzupełniające badania możliwości współpracy w ramach innych projektów zostaną podjęte na dalszym etapie rozmów.

• Pierwszy sedan byłby przeznaczony na rynek segmentu D Stanów Zjednoczonych i Kanady. Produkcja zostanie powierzona południowokoreańskiemu zakładowi Renault- Samsung w Busan.

• Drugi sedan ma trafić na światowy rynek segmentu C. Decyzja na temat wyboru zakładu produkcyjnego nie została dotychczas podjęta – rozmowy trwają.

– Koncerny Nissan i Mitsubishi Motors prowadziły w przeszłości współpracę z korzyścią dla obu stron. Najnowszym wspólnym sukcesem było utworzenie spółki „joint-venture” dla potrzeb wprowadzenia na rynek japoński modeli „kei car”. Cieszą mnie działania na rzecz rozszerzenia współpracy, otwierające nowe możliwości dla firmy Renault, nie mówiąc o dalszym owocnym wykorzystaniu współpracy pomiędzy Nissanem a Mitsubishi Motors – oświadczył Carlos Ghosn, prezes Aliansu Renault- Nissan,

– Zrealizowaliśmy wspólnie z firmą Nissan szereg zakończonych sukcesem projektów; Mitsubishi Motors cieszy się na możliwość odnowienia współpracy z Nissanem i z firmą Renault. Nowe możliwości są niezbitym dowodem wiary w powodzenie przedsięwzięć, realizowanych wspólnie przez firmy Mitsubishi Motors i Nissan. Mitsubishi Motors pragnie wyrazić nadzieję, że kolejne projekty z udziałem Aliansu Renault- Nissan przyniosą nam wszystkim korzyści – powiedział Osamu Masuko, prezes Mitsubishi Motors Corporation.

Nissan i Mitsubishi Motors są współwłaścicielami spółki joint- venture NMKV, utworzonej w czerwcu 2011 roku dla potrzeb zaprojektowania modeli kei car dla obu marek. Sprzedaż pierwszych aut – i Mitsubishi eK – rozpoczęto w Japonii w tym roku. Produkcję samochodów obu marek zapewnia japoński zakład Mitsubishi Mizushima.