RENAULT: PAPIEŻ OTRZYMAŁ SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY

Renault przekazał Watykanowi dwa samochody o napędzie całkowicie elektrycznym, wyprodukowane specjalnie na potrzeby Papieża. Samochody te przekazał Jego Świątobliwości Benedyktowi XVI, Carlos Ghosn – Prezes i Dyrektor Generalny Renault, podczas odwiedzin w rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo.

Pierwszy z tych samochodów, przewidziany do przejazdów Papieża po jego rezydencji letniej, jest biały
i ozdobiony na drzwiach herbem papieskim. To ekologiczna wersja „Papamobile”. Model, wykonany na podstawie Kangoo Maxi Z.E., ma 4,6 m długości i 1,8 m szerokości. Jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 44 kW (60 KM) i w akumulator litowo-jonowy, zapewniający przeciętnie możliwość przejechania 170 km (w cyklu mieszanym NEDC).

Drugi samochód, wykonany według bardzo zbliżonego projektu, jest niebieski i ozdobiony po bokach biało-żółtym pasem. Jest przeznaczony dla Żandarmerii Watykańskiej do zapewnienia Papieżowi bezpieczeństwa.

Oba samochody zostały zmodyfikowane we współpracy z francuskim producentem nadwozi Gruau.

 

 

Te odpowiednio dostosowane i niepowtarzalne wersje samochodów posiadają 4 miejsca siedzące, w tym 2 oddzielne i wyjątkowo wygodne fotele tylne. Oferują one ponadto rozwiązania specjale, np. otwierany dach, demontowalne boczne tylne szyby, automatycznie zamykające się boczne tylne drzwi oraz wysuwane elektrycznie stopnie wejściowe, zapewniające łatwy dostęp do wnętrza pojazdu.

W ten sposób Renault dzieli się swoim doświadczeniem producenta wiodącego w sektorze samochodów elektrycznych, zapewniając usługi na rzecz trwałego rozwoju promowane przez Watykan i Papieża Benedykta XVI.

– Poprzez ten dar dla Jego Świątobliwości Renault przypomina o swoim silnym i długotrwałym zaangażowaniu na rzecz trwałego rozwoju i poszanowania środowiska naturalnego – oświadczył Carlos Ghosn, Prezes i Dyrektor Generalny Grupy Renault.