RENAULT SPONSOREM 18. PIKNIKU NAUKOWEGO

Fot 1_sta

Renault Polska zostało sponsorem 18 Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się na Stadionie Narodowym. W ramach współpracy firma przygotuje przestrzeń, w której zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli spędzić czas na grach i zabawach. Udostępni również samochód Renault Twizy do jazd testowych.

Piknik Naukowy to największe w Europie wydarzenie popularyzujące naukę. Od 17 lat instytuty naukowe i kulturalne, wyższe uczelnie oraz koła studenckie prezentują na Pikniku swoje najnowsze badania i dzielą się wiedzą z uczestnikami.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI
NAJSZYBSZY SAMOCHÓD ŚWIATA W WARSZAWIE


18. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to wspaniała okazja do poszerzenia swej wiedzy w bardzo różnych dziedzinach, również motoryzacji. Każdy będzie mógł odbyć podróż piknikowym „wehikułem czasu” i zobaczyć niesamowite przykłady ze świata „czterech kółek” – począwszy od zabytkowych automobilów, a skończywszy na najszybszym samochodzie świata. Wystarczy przyjść 31 maja w godz. 11.00-20.00 na Stadion Narodowy w Warszawie. Wstęp wolny!

Płytę Stadionu Narodowego zajmie „wehikuł czasu”, czyli zestaw piknikowych aktywności, które zachwycą zwłaszcza miłośników motoryzacji. Przestrzeń boiska, służąca zazwyczaj do sportowych rozgrywek, zostanie podzielona na cztery strefy: nostalgii, innowacji, motosportu i laboratorium, ukazujące, w jaki sposób rozwój nauki przełożył się na rozkwit motoryzacji.

Fot 2_sta

Przykłady na to, że rywalizacja jest motorem postępu, znajdą się w strefie motosportu poświęconej zaskakującym rozwiązaniom technologicznym, które pozwalają rozwijać szokujące prędkości. Niewątpliwą atrakcją będzie imponująca replika słynnego Bloodhounda SSC – najszybszego samochodu świata, długiego na 14 i wysokiego na blisko 3 metry, szybszego niż dźwięk, o łącznej mocy 135 tysięcy KM (to mniej więcej tyle, co 180 aut Formuły 1). Pojawi się również Chevrolet Corvette VTG – najszybszy na dystansie ¼ mili w Polsce, który prędkość 100 km/h osiąga w 1,4 sekundy, a do hamowania używa spadochronu.

Na Pikniku będzie obecny jego kierowca Grzegorz Staszewski, który zdradzi tajniki konstrukcji i prowadzenia takiego samochodu. Obok tych fascynujących maszyn swoje bolidy zaprezentują studenci, którzy odpowiedzą na najbardziej dociekliwe pytania dotyczące wyścigowych pojazdów.

W strefie nostalgii Piknikowicze poznają różne związane z motoryzacją technologie, materiały, pomysły na budowę i umiejscowienie silnika, skrzyni biegów, a nawet wejścia do samochodów, jakie proponowano na przestrzeni stu ostatnich lat. Ewolucję motoryzacji zobrazuje 18 wehikułów– wśród nich zabytkowe automobile, auta-symbole postępu, najbardziej znaczące konstrukcje, a także ponad 50-letnie ucieleśnienie wyobrażeń o samochodzie przyszłości.

Fot 3_sta

Strefa innowacji to miejsce na motoryzacyjne prototypy oraz niekonwencjonalne rozwiązania technologiczne. Znajdą się w niej m.in.: wyjątkowo wydajny pojazd Kropelka z silnikiem o wysokiej sprawności spalającym etanol; przejeżdżający na 1 litrze benzyny ponad 334 kilometry PAKS o napędzie hybrydowym; ultralekki Hussar; przyjazny środowisku elektryczny Green Arrow oraz pojazdy pneumatyczne.

Czwarta strefa, laboratorium, pozwoli uzyskać odpowiedź na pytanie „jak to wszystko działa?”. To właśnie w niej będzie można m.in. przeprowadzić symulację zderzenia oraz dachowania, prześledzić proces wyzwalania poduszki powietrznej, sprawdzić, w jaki sposób parametry biologiczne (np. wiek) oraz substancje chemiczne (np. alkohol) wpływają na sprawność osoby kierującej samochodem. Nadarzy się również okazja do przeanalizowania pracy silnika w zmiennych warunkach, poznania różnych typów napędów oraz zbadania, jak w istocie pracuje ABS i co się dzieje w skrzyni biegów.

Motywem przewodnim imprezy jest „Czas”. Wpisując się w ten temat, marka Renault zaprezentuje najnowsze osiągnięcia koncernu. Uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z modelem Renault Captur. Ponadto zaprezentowane zostaną modele elektryczne Renault ZOE i Renault Twizy, które poprzez swoją innowacyjność i nowoczesność doskonale wpisują się w dzisiejszy rozwój myśli technologicznej.

Zapraszamy 31 maja, w godz. 11.00 – 20.00 na Stadion Narodowy w Warszawie.

Fot.: pikniknaukowy.pl