RENAULT: SYSTEM OPTIFLEET POMAGA PRZEWOŹNIKOM

R 1-optifleet1

Optifleet, system telematyczny oferowany przez Renault Trucks, umożliwiający zarządzanie flotą z jednego miejsca, cieszy się coraz większą popularnością wśród przewoźników. Łatwy w obsłudze, Optifleet, pomaga szybko podejmować decyzje i efektywnie zarządzać flotą.

W obecnej rzeczywistości staje się niezbędnym narzędziem w rękach właścicieli i szefów firm transportowych, menadżerów flot i kierowców. Klienci, którzy zdecydowali się na jego zakup zgodnie twierdzą, że system ten stał się nieodłącznym narzędziem ich pracy.


Zobacz także:
UŻYTKOWE


Pod koniec 2012 roku, po trzech miesiącach testów, Fanny Heimst, manager liczącej 200 pojazdów floty SITA Nord była pod wrażeniem skuteczności i łatwości w obsłudze Optifleet’a.

– W naszej firmie, koszty paliwa stanowią 60 proc. ceny kosztu operacyjnego za kilometr – wyjaśnia Heimst. Jest to więc znaczna korzyść finansowa. Zaprosiliśmy do współpracy związki zawodowe, które wybrały kilku kierowców do przetestowania nowego urządzenia. Było dla nas ważne, aby wszyscy zaakceptowali ten system i nie mieli żadnych wątpliwości co do jego wiarygodności.

R 2_optifleet2

Po wdrożeniu systemu Optifleet, firma odnotowała oszczędności w zużyciu paliwa na poziomie 6 l/100 km.

– Prowadzimy obecnie badania w grupie SITA mające na celu wprowadzenie systemu Optifleet do wszystkich pojazdów w północnym regionie, a w przyszłości na terenie całej Francji – podsumowuje Fanny Heimst.

– Optifleet to solidne narzędzie, które pomaga nam monitorować naszą flotę – mówi Mathieu Tschupp, Dyrektor TCP Distribution (Aube). Dzięki funkcji geolokalizacji, zarządzający flotami wiedzą gdzie znajduje się najbliższy pojazd i mogą zoptymalizować rozdzielanie zleceń. Ponadto, Optifleet pomaga nam skontaktować się z kierowcami i poprawić jakość ich jazdy poprzez pokazanie im, na przykład, jak zmniejszyć zużycie paliwa ograniczając liczbę naciśnięć na pedał hamulca, jeden z wskaźników mierzonych przez system Optifleet.

R 3_optifleet5

JAK DZIAŁA?

Optifleet umożliwia zlokalizowanie całej floty lub pojedynczego pojazdu, pobór danych technicznych, usprawnia komunikację z kierowcami, kontroluje ich czas pracy, analizuje styl jazdy oraz poziom zużycia paliwa w poszczególnych pojazdach i przez danego kierowcę. Celem tego narzędzia jest podniesienie wydajności floty oraz zredukowanie kosztów operacyjnych.

W praktyce, Optifleet to połączenie elektronicznego komputera zainstalowanego w pojeździe systemu telekomunikacyjnego przekazującego dane i strony internetowej gromadzącej te dane. System składa się z 4 modułów, dzięki czemu może być dostosowany do potrzeb małych i dużych firm. Pierwszy moduł „MAP” posiada funkcję geolokalizacji (w oparciu o Google MapAPI), lokalizuje pojazd w czasie rzeczywistym i analizuje historię trasy. Umożliwia zoptymalizowanie przejazdów, zmniejszenie pustych przejazdów i np. ku lepszemu zadowoleniu klienta daje możliwość ustalenia dokładnego terminu dostawy.

Drugi moduł „CHECK” dostarcza danych technicznych, monitoruje zużycie paliwa w poszczególnych pojazdach (również w różnych markach) i przez danych kierowców, co pozwala zoptymalizować koszty. Optifleet daje też możliwość stworzenia raportów dla klienta nt. zanieczyszczenia środowiska ( np. emisji NOx i CO2).

R 4_optifleet3

Trzeci moduł „DRIVE” umożliwia kontrolę pracy kierowcy, poprzez zapisanie historii z tachografu i karty pracy kierowcy, wszelkich naruszeń czasu jazdy/odpoczynku. Czwarty moduł „LINK” to możliwość komunikacji właściciela pojazdu/ zarządzającego flotą z kierowcami w czasie jazdy dzięki interfejsowi w tablicy rozdzielczej, wyposażonemu w bezprzewodową klawiaturę i przeglądarkę. W tym module tablicy dostępny jest „wirtualny instruktor nauki jazdy”.

Renault Trucks proponuje zryczałtowany abonament w cenie 15 euro/miesiąc za każdy moduł i za każdy pojazd, od dwóch modułów na czas nieokreślony.

Optifleet jest dostępny we Francji, Turcji, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. W najbliższym czasie zostanie wprowadzony w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, na Ukrainie, we Włoszech, Belgii, Holandii i w Polsce.

Renault Trucks dzięki swoim dwóm uzupełniającym się ofertom Optifleet i Optifuel Infomax jest jedynym producentem, który dostarcza klientom narzędzia do pomiaru, analizy i zarządzania dostosowane do każdego typu klienta, zarówno do małych jak i dużych flot. Narzędzia te doskonale sprawdzają się w różnych branżach: budowlanej, dystrybucyjnej czy też dalekobieżnej.

R 5_optifleet4