RENAULT: SZKOŁA JAZDY – POŚLIZG W OPINII POLAKÓW

Ilu Polaków musiało radzić sobie w sytuacji poślizgu na drodze? Jak wynika z badania opinii społecznej przeprowadzonego na zlecenie Szkoły Jazdy Renault aż 37 procent kierowców w Polsce przynajmniej raz wpadło w poślizg prowadząc samochód po mokrej nawierzchni.

– Większość kierujących pojazdami charakteryzuje zawyżona samoocena. Myślą, że są dobrymi kierowcami i poradzą sobie w każdej sytuacji na drodze. Niestety pytania o wiedzę lub testy praktyczne pokazują, że tak nie jest – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Z badań wynika, że mężczyźni znacznie częściej wpadają w poślizg niż kobiety: 44 w porównaniu do 25 procent.

– Zarówno z badań jak i wieloletniego doświadczenia wynika, że mężczyźni jeżdżą bardziej agresywnie i mają więcej pewności siebie. Prawdopodobnie dlatego częściej doświadczają niebezpiecznych sytuacji na drodze – wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

O skłonności do nerwowych zachowań części kierowców może też świadczyć fakt, że np. aż 37 proc. spośród osób, które przekraczają dozwolony limit prędkości z powodu zbyt wolnej jazdy innych kierowców, wpadło
w poślizg wielokrotnie. Dane pokazują również, że 65 proc. spośród tych, którzy w ogóle przyznają się do przekraczania prędkości wpadło w poślizg przynajmniej raz. Jednocześnie 68 proc. osób, które deklarują, że nigdy nie przekraczają limitów prędkości nigdy też nie wpadło w poślizg.

– Z wyników badania tworzy się pewien obraz postaw na drodze i konsekwencji tych postaw. Więcej brawury i nerwów to więcej niebezpiecznych sytuacji w ruchu drogowym. Szczególnie w okresie podróży świątecznych kierowcy powinni kierować się rozsądkiem a nie emocjami – dodają trenerzy.