RENAULT TRUCKS: KONIECZNOŚĆ ZMIAN W WYPOSAŻENIU AUT

Aglomeracje Londyńska i Wiednia wprowadziły ograniczenia wjazdu dla pojazdów ciężarowych. Stąd konieczność dostosowania pojazdów do nowych norm bezpieczeństwa.

Dotyczy to wszystkich właścicieli samochodów poruszających się po tych dwóch stolicach.


Zobacz także:

UŻYTKOWE

ROZMAITOŚCI


 

Nowo obowiązujące wymogi dot. bezpieczeństwa poruszania się pojazdów ciężarowych po centrach największych miast Europy to standard, do którego powoli powinni zacząć się przyzwyczajać wszyscy przewoźnicy. Prognozuje się, że w ślad za Wiedniem Londynem pójdą kolejne stolice europejskich miast. Dlatego Renault Trucks Polska wspólnie z firmą Brigade przygotowało ofertę na niezbędne dodatkowe wyposażenie pozwalające na spełnienie nowych norm.

OGRANICZENIA W WIEDNIU

Austria jako jeden z pierwszych krajów Unijnych wprowadził z dniem 1 kwietnia 2020 roku na terenie całej aglomeracji miasta Wiednia zakaz poruszania się pojazdów powyżej 7,5 tony bez posiadania na pokładzie elektronicznego asystenta – monitora martwego pola – do skrętu w prawo. Zakaz skrętu w prawo dla wszystkich ciężarówek bez systemu wspomagającego obowiązuje dla całego obszaru miasta. Dotyczy to ciężarówek i ciągników siodłowych.

Niestety nie ma wyjątków dla pojazdów z podwójną obsadą, ciężarówek z nisko wejściowymi kabinami, starych ciężarówek i ciężarówek do transportów specjalnych.

OGRANICZENIA W AGLOMERACJI LONDYŃSKIEJ

Ograniczenia w Londynie miały obowiązywać od 26.10.2020, ale w związku z Covid-19 ich wprowadzenie zostało odłożone na 1 marca 2021. Tu ze względu na wprowadzenie aktu prawnego Standard Direct Vision (standard bezpośredniej widoczności) wszystkie pojazdy ciężarowe o masie powyżej 12 ton będą wymagały pozwolenia na wjazd do Aglomeracji (Londyn i 32 otaczające go gminy).

Ciężarówka wjeżdżająca na teren tzw. Wielkiego Londynu, będzie musiała posiadać oficjalny certyfikat widoczności. DSV (Direct Standard Vision) to standard bezpieczeństwa egzekwowany przez Transport of London (TFL) wyrażany w gwiazdkach (w skali 0-5) mówiących o tym, ile kierowca jest w stanie zobaczyć z kabiny na drodze. Samochody niespełniające minimalnego wymogu jednej gwiazdki muszą zostać doposażone w dodatkowe urządzenia do pośredniego widzenia.

Przewoźnicy muszą jednak pamiętać, przy okazji modyfikacji swoich pojazdów, że w 2024 minimalne wymagania wzrosną do poziomu 3 gwiazdek. Pozwolenia na wjazd udzielane dla pojazdów objętych 1 lub 2 gwiazdkami stracą ważność w październiku 2024, a następnie ponownie trzeba będzie się ubiegać o pozwolenie dla nich, wg. progresywnych warunków bezpieczeństwa. które będzie ważne przez 10 lat. Zezwolenia dla pojazdów objętych 3/4/5 gwiazdkami będą obowiązywały przez 10 lat od złożenia wniosku.

Warto zadbać o wymagane wyposażenie. Niedostosowanie pojazdów do nowych wymagań wiąże się bowiem z konkretnymi konsekwencjami. W Aglomeracji Londyńskiej, kamery automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych (ANPR) wykryją pojazd, który zostanie sprawdzony w bazie danych zezwoleń TFL. Operatorzy/ przewoźnicy niemający zezwolenia mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 550 £, a kierowcy 130 £, nawet jeżeli pojazd jest sklasyfikowany pięcioma gwiazdkami.

Zezwolenie jest bezpłatne i nie ma obowiązku oznaczania pojazdu. Aby wystąpić o zezwolenie należy pobrać formularz zgłoszeniowy TFL w Internecie. W ciągu 28 dni operator/ przewoźnik otrzyma informacje o pozwoleniu lub jego braku na wjazd. We składanym wniosku muszą znajdować się m.in. zdjęcia pojazdu przód i tył z tablicą rejestracyjną oraz bok pojazdu.

W Wiedniu natomiast naruszenie zarządzenia jest uważane za naruszenie administracyjne i musi zostać ukarane grzywną pieniężną w wysokości do 5 000,00 EUR, w przypadku braku możliwości pobrania kary pieniężnej przewidziana jest kara pozbawienia wolności do 6 tygodni.