RENAULT: ZWIĘKSZENIE PRODUKCJI W BRAZYLII

Roczne moce produkcyjne fabryki samochodów osobowych i dostawczych w Kurytybie wynoszą obecnie ponad 280 000 pojazdów. Dzięki porozumieniu podpisanemu przez Grupę
i rząd stanowy w Paranie, z początkiem 2013 roku moce te zostaną zwiększone o 100 000 samochodów.

Renault zainwestuje w tę zmianę 500 milionów reali brazylijskich, tj. 200 milionów euro (nowe instalacje, rozbudowa taśmy montażowej) wraz z bieżącym cyklem inwestycyjnym w wysokości miliarda reali (2010–2015), przeznaczonym głównie na rozwój produkcji.

Wkład ten przeznaczony jest również na utworzenie ośrodka inżynieryjnego w bezpośrednim sąsiedztwie fabryk. Obecnie pracownicy i instalacje działu inżynieryjnego Renault Technologies Amériques (RTA) rozproszeni są w kompleksie przemysłowym. Renault do Brasil otworzy centrum szkoleń i nowych instalacji dla logistyki w celu usprawnienia przestrzeni magazynowych. Wszystkie te operacje przyczynią się do powstania 1 000 nowych miejsc pracy przy 1 000 osób już zatrudnionych w 2011 r., co wyniesie łącznie 2 000 miejsc pracy do roku 2015. Renault ma trzy fabryki w Kurytybie, w kompleksie Ayrton Senna: fabrykę samochodów osobowych, fabrykę samochodów dostawczych i fabrykę silników. Brazylia eksportuje samochody na inne rynki południowoamerykańskie (Argentyna, Meksyk i inne kraje).

Brazylia: rynek priorytetowy

Podwyższenie mocy produkcyjnych towarzyszy silnemu wzrostowi obserwowanemu na rynku brazylijskim (zob. aneks). W ramach międzynarodowej strategii ekspansji Grupy poza terytorium Europy, Brazylia stanowi wraz z Rosją i Indiami jeden z trzech priorytetowych rynków objętych planem Renault 2016 – Drive The Change. Sprzedaż aut Renault do końca sierpnia 2011 r. wyniosła 114 331 sztuk, co stanowiło wzrost o 20,3% w stosunku do roku 2010
i oznacza 5-procentowy udział w rynku. Jako piąty producent samochodów w Brazylii, Renault do Brasil zamierza zwiększyć udział w rynku do 8 procent do 2016 r.

Duster: nowe osiągnięcie fabryki w Kurytybie?

Zaprezentowany podczas salonu samochodowego w Buenos Aires w czerwcu 2011 r.
Renault Duster jest najnowszym pojazdem produkowanym w fabryce samochodów osobowych w Kurytybie. Renault Design Latin America i Renault Technologies Amériques (RTA) dostosowały wersję europejską, by jak najbardziej zbliżyć się do realiów i wymogów lokalnych. Jako symbol demokratyzacji Sport Utility Vehicles (SUV) oraz nowatorskich rozwiązań dostępnych dla każdego będzie on sprzedawany w Argentynie i w Brazylii od 7 października. Fabryka samochodów osobowych w Kurytybie produkuje również Renault Sandero – bestseller marki na tym rynku, Sandero Stepway, Logan oraz Mégane Grandtour II.