SEAT: PRZEŚWIETLANIE CZĘŚCI CZYLI JAKOŚĆ TKWI W SZCZEGÓŁACH

seat-badan1

Czerwona lampka ostrzegawcza nad drzwiami oznacza, że w sali właśnie trwa badanie. Mężczyzna w białym fartuchu laboratoryjnym cicho komentuje trzymane przed sobą zdjęcie.

Nie pracuje jednak w szpitalu, a fotografia to nie prześwietlenie kości, lecz… aluminiowej felgi. W ten sposób inżynierowie z Działu Jakości SEAT-a sprawdzają wykonanie materiałów wykorzystanych do produkcji części.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Osiągnięcie idealnej powierzchni felgi jest tylko jednym z kroków podczas projektowania samochodu. Aby dobrana część była perfekcyjna, cały zespół techników SEAT-a przeprowadza w ciągu roku aż milion badań rentgenowskich oraz tomograficznych.

– Dzięki temu możemy wybrać do produkcji elementy o jak najwyższej jakości i żywotności. Zastosowanie tych technologii w branży motoryzacyjnej pozwala zobaczyć każdą część w trzech wymiarach i przyjrzeć się każdemu jej szczegółowi, od elementów metalowych aż po komponenty elektroniczne – wyjaśnia David Patiño, inżynier materiałowy SEAT-a.

Wyniki prześwietlenia pojawiają się w ciągu minuty – podobnie jak podczas badania lekarskiego. Idealny materiał wykorzystany do produkcji felgi powinien być bez najmniejszej skazy. Tylko wtedy gwarantuje odpowiednią trwałość.

– Niewiele osób wie, że np. podczas uderzenia w krawężnik nawet mikroskopijny ubytek w feldze może doprowadzić do jej poważnego uszkodzenia. Dzięki prześwietleniom upewniamy się, że nasze komponenty są bez zarzutu – dodaje David Patiño.

Zasady bezpieczeństwa związane z tymi szczególnymi testami są bardzo restrykcyjne. Ze względu na szkodliwe promieniowanie badania rentgenowskie i tomograficzne są przeprowadzane przez wąskie grono wyspecjalizowanych inżynierów. W codziennej pracy towarzyszy im dozymetr, czyli przyrząd do pomiaru poziomu promieniowania. Jeśli dawka zostanie przekroczona, technik usłyszy sygnał ostrzegawczy.

– Aby pracować z energią jądrową, potrzebujemy specjalnych licencji. Każdy z inżynierów prowadzących badania rentgenowskie musi je posiadać – wyjaśnia Patiño.

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii Dział Jakości SEAT-a udoskonala każdy detal pojazdu związany ze stylistyką i funkcjonalnością. W efekcie, gdy nowy samochód zjedzie z taśmy produkcyjnej, wszyscy są pewni jego najwyższej jakości.