SKODA: DRONY USPRAWNIĄ PROCES INWENTARYZACJI W FABRYKACH

skoda-dron1

Škoda Auto kontynuuje rozwój cyfryzacji procesów produkcyjnych. W fabryce marki trwają testy pierwszego drona, którego głównym celem jest usprawnienie inwentaryzacji i ułatwienie pracownikom wykonywania codziennych zadań.

Te bezzałogowe pojazdy powietrzne są w stanie identyfikować i liczyć kontenery znajdujące się poza fabryką oraz określać ich dokładną lokalizację.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Wdrożenie innowacyjnej technologii do codziennej pracy planowane jest w drugiej połowie 2019 r. Stworzenie algorytmów dla technologii dronowych odpowiadających wymaganiom rynku samochodowego było możliwe dzięki współpracy nawiązanej pomiędzy działem ds. logistyki Škoda Auto a firmą Robodrone.

– Bezustannie dążymy do zwiększenia wydajności procesów produkcyjnych w naszych fabrykach oraz usprawnienia pracy. Dzięki zastosowaniu dronów przy inwentaryzacji jesteśmy w stanie dużo szybciej i dokładniej realizować codzienne operacje. Dlatego kluczowym elementem strategii marki jest automatyzacja procesów produkcyjnych – komentuje Michael Oeljeklaus, członek Zarządu Škoda Auto ds. produkcji i logistyki.

skoda-dron2

Pierwszy dron w fabryce w Mlada Boleslav został oparty na projekcie standardowego modelu Kingfisher oferowanego przez firmę Robodrone. Jest wyposażony w sześć wirników, lata z prędkością do 20 km/h oraz przenosi towary o masie do 5 kg. W trakcie trwającej fazy testowej zadaniem drona jest identyfikowanie i liczenie pustych kontenerów, znajdujących się na zewnątrz fabryki.

Statystyki powstałe na podstawie zapisów drona, wykonywanych o trzech różnych porach dnia, trafiają następnie do systemów informatycznych w dziale logistyki. Tam podlegają dalszemu przetwarzaniu.

Aby móc dokładnie określić lokalizację kontenerów, bezzałogowy pojazd powietrzny został wyposażony w technologię Lidar (ang. Light Detection And Ranging), wykonującą do 300 tys. zdjęć na sekundę. Dron porusza się, wykorzystując do tego celu mapę 3D, a dzięki specjalnie zaprogramowanym algorytmom zdolny jest równocześnie namierzać i liczyć wyposażone kontenery.

Do tej pory Škoda zainwestowała w technologię dronową ok. 200 tys. euro.