SKODA: WYPRODUKOWANO 15 MILIONÓW AUT

003_START_OF_PRODUCTION_OCTAVIA_2012

Škoda wyprodukowała już 15 milionów samochodów. Jubileuszowy model, srebrna Octavia III generacji, zjechał z linii produkcyjnej w Mladá Boleslav. Samochód będzie wykorzystywany jako limuzyna VIP w Centrum Technologicznym marki w Česanie.

– Cały zespół jest bardzo dumny z tego jubileuszu – powiedział prezes Škody, Winfried Vahland. Te 15 milionów wyprodukowanych aut jest symbolem wielkiego rozwoju marki. Budujemy pojazdy od 118 lat, a samochody od roku 1905. To stawia nas wśród marek motoryzacyjnych o najbogatszych tradycjach na świecie.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Škoda zamierza rozwijać swoje możliwości produkcyjne, by do 2018 roku osiągnąć poziom sprzedaży do 1,5 miliona aut rocznie. W samym 2012 roku marka sprzedała 939 200 swoich samochodów – to najlepsze roczne osiągnięcie w całej historii koncernu. Wprowadzenie modeli Citigo, Rapid i nowej Octavia stanowi dopiero początek ofensywy marki.

W najbliższych dniach w salonach w Czechach i Niemczech zadebiutuje nowa Octavia. W ciągu kilku następnych tygodni auto wjedzie także na kolejne rynki. Od 1996 roku do nabywców dostarczono już około 3,75 miliona egzemplarzy tego modelu.

Sk 2_15milionow

Aby rozpocząć produkcję nowej generacji modelu Octavia, w głównej fabryce w Mladá Boleslav Škoda uruchomiła jeden z najbardziej kompleksowych projektów modernizacji i rozbudowy. Najważniejszą zmianą było zwiększenie przepustowości linii montażowej – z produkcji 800 do 1200 pojazdów na dobę.

Żeby osiągnąć planowany wzrost sprzedaży w następnych latach, marka rozwija również swoje możliwości na rynkach azjatyckich. W Chinach, od końca 2012 roku model Yeti budowany jest w kooperacji z Shanghai Volkswagen. W tym roku, w Państwie Środka zaprezentowana zostanie chińska wersja modelu Rapid i nowa Octavia.

W Rosji z fabryki GAZ w Niżnym Nowogrodzie kilka tygodni temu zjechały pierwsze modele Yeti. Od połowy 2013 roku będzie tam produkowana nowa Octavia na rynek rosyjski, a od wiosny 2014 roku – Rapid. W Indiach, w zakładzie w Pune, już od 2011 roku produkowane są lokalne modele Škody, wśród nich m.in. kompaktowy sedan Rapid.