SOLARIS: WODOROWY AUTOBUS TESTOWANY W PARYŻU

Po paryskich ulicach będzie jeździł przez kilka kolejnych tygodni autobus wodorowy Urbino 12 hydrogen. To najbardziej innowacyjny z pojazdów marki Solaris.

Testy pozwolą Grupie RATP sprawdzić możliwości technologii w regularnym ruchu pasażerskim.


Zobacz także:

ECO

UŻYTKOWE


 

Przedstawiciele Solarisa oraz Grupy RATP (Régie Autonome des Transports Parisiens) podpisali umowę dzierżawy i testów autobusu Urbino 12 hydrogen w 2019 roku, w trakcie Globalnego Szczytu UITP. Testy będą przeprowadzone w południowej części Paryża. Pojazd będzie stacjonował w zajezdni w dzielnicy Thiais, zaś tankowany będzie na stacji Jouy en Josas na południowo- zachodnich przedmieściach stolicy Francji.

– Grupa RATP, zaangażowana w rozwój inteligentnych i zrównoważonych miast, jest dumna ze współpracy z firmą Solaris przy testowaniu autobusu wodorowego Urbino 12. Wodór jest w istocie kluczową kwestią na nadchodzące lata. Podejmując tę próbę i testując wciąż nowe źródła energii, Grupa pozostaje liderem w dziedzinie transformacji energetycznej – powiedziała Marie- Claude Dupuis, Zastępca Dyrektora Generalnego Grupy RATP, odpowiedzialna za strategię, innowacje i rozwój.

Autobus Urbino 12 hydrogen to zaawansowany technologicznie pojazd, który do wytworzenia energii wykorzystuje zestaw ogniw paliwowych o mocy 70 kW. Wodór dostarczany do ogniw jest przetwarzany w energię elektryczną, ta z kolei zasila bezpośrednio jednostkę napędową autobusu, którą stanowi oś z elektrycznymi silnikami. Oprócz tego autobus wyposażony jest w baterię typu Solaris High Power, która stanowi dodatkowy magazyn energii elektrycznej.

Wodór zgromadzony jest na dachu pojazdu w pięciu kompozytowych butlach najnowszej generacji. Jedynymi produktami ubocznymi eksploatacji nowego autobusu są ciepło i para wodna. Pojazdy nie generują do środowiska żadnych szkodliwych substancji. DUrbino 12 hydrogen zasięgiem są w stanie dorównać pojazdom z napędami konwencjonalnymi.

Od czasu premiery w czerwcu ubiegłego roku Solaris otrzymał zamówienia na łącznie 57 pojazdów z Holandii, Niemiec oraz Włoch. Pierwsze wodorowce zostaną dostarczone jeszcze w tym roku do Bolzano, Kolonii oraz Wuppertal.

Grupa RATP to największy francuski operator miejski. Do tej pory we flocie przewoźnika jest 19 gazowych Urbino 18 CNG, a także trzy autobusy elektryczne Urbino 8,9 LE electric.