TEST: PRZYSTĘPNY CENOWO WIDEOREJESTRATOR NAVITEL R480 2K – CZY WARTO?

Nieco ponad miesiąc temu NAVITEL wprowadził do sprzedaży swój najnowszy wideorejestrator ze średniej półki – R480 2K.

Wideorejestratory na polskim rynku stały się już normą. Producenci prześcigają się we wprowadzaniu coraz nowszych technologii, które nie zawsze idą w parze z realnymi potrzebami użytkowników. Spora część posiadaczy samochodów poszukuje bowiem prostych rozwiązań za niewygórowaną cenę. Niedawno forma NAVITEL wprowadziła na rynek nowy model R480 2K który może być odpowiedzią na ich oczekiwania. Czy warto go kupić? postaramy się to sprawdzić w poniższym teście.


Zobacz relacje:

NAVITEL: NOWY WIDEOREJESTRATOR R480 2K
 

GPS/Audio


 

Parametry

NAVITEL w wideorejestratorze R480 2K zastosował optykę Sony STARVIS z sensorem optycznym IMX335 (2K). Kamera frontowa, o koncie widzenia 160°, posiada procesor CV7327 i nagrywa filmy w rozdzielczości 2560×1440 pikseli w formacie MOV, posiada 2″ ekran IPS o rozdzielczości 320х240 i akumulator o pojemności 150 mAh.

Tylna kamera nagrywa obraz Full HD 1920х1080. Jej kąt widzenia to 136° i posiada możliwość obrotu o 360°

Filmy z obu kamer nagrywane są równolegle w sekcjach po 1 min.

Zestaw

W skład zestawu wchodzi główna kamerka R480 2K, uchwyt mocujący na przednią szybę, specjalna folia elektrostatyczna ułatwiająca montaż, ładowarka samochodowa 12/24 V, tylna kamerka Full HD, przewód o długości 5,5 metra do połączenia obu kamer. W pudełku znajdziemy również instrukcję obsługi oraz specjalny bonus w postaci vouchera z roczną licencją na mapy +45 krajów w aplikacji Navitel Navigator.

Instalacja

Instalacja przedniej kamerki nie jest skomplikowana. Producent zrezygnował z klasycznej przyssawki a zamiast niej, w wybranym miejscu szyby, najpierw montujemy elektrostatyczną, przezroczystą folię a następnie przyklejamy do niej specjalny uchwyt za pomocą taśmy dwustronnej. Instalacja kamery w uchwycie odbywa się praktycznie samoczynnie – wystarczy zbliżyć oba urządzanie do siebie a resztę roboty wykona za nas dość silny magnes. Do zasilenia kamerki służy załączona do zestawu ładowarka z kablem o długości 3,5 metra. Kabel zasilający można podłączyć do uchwytu lub bezpośrednio do samej kamerki za pomocą złącza USB-C.

Instalacja tylnej kamerki wymaga już nieco więcej pracy. Samą kamerkę przyklejamy bezpośrednio do tylnej szyby za pomocą taśmy dwustronnej (kamera nie jest wodoszczelna i można ją zamontować wyłącznie wewnątrz samochodu). O ile ta czynność jest stosunkowo prosta, to samo poprowadzenie 5,5 metrowego kabla wzdłuż całego samochodu wymaga już sporo pracy i kreatywności. Kłopotliwe może się również okazać zainstalowanie tylnej kamerki w samochodach typu kombi i hatchback, gdzie tylna klapa wraz z szybą wędrują do góry podczas ich otwierania. Wymaga to pozostawienia trochę luźnego kabla pomiędzy wnętrzem a klapą przez co może on zostać uszkodzony przez ciągłe zginanie lub mechanicznie przez przedmioty znajdujące się wewnątrz bagażnika.

Trwałe mocowanie kamerek do szyb z jednej strony zapewnia stabilne działanie całego zestawu ale ma też swoje wady. Jeśli podczas instalacji popełnimy błąd lub chcemy dokonać korekty miejsca mocowania kamery musimy się liczyć z koniecznością wymiany fabrycznej taśmy mocującej na nową (po odklejeniu od szyby traci swoje parametry i nie można jej użyć ponownie). Ponadto posiadając kamerę R480 2K musimy pogodzić się z koniecznością używania go wyłącznie w jednym samochodzie.

Obsługa, ustawienia i menu

Obsługa wideorejestratora NAVITEL R480 2K nie jest skomplikowana. Producent zrezygnował z ekranu dotykowego a do zmiany ustawień do dyspozycji mamy 5 dużych, fizycznych przycisków. Przy rozmiarze ekranu 2″ jest to niewątpliwa zaleta, gdyż podczas prowadzenia samochodu znacznie łatwiej intuicyjnie namierzyć fizyczny przycisk (np. w sytuacjach awaryjnych gdy trzeba zapisać aktualnie nagrywany plik i zapobiec nadpisania go) niż mały, wirtualny na ekranie.

Producent nie zamontował żadnych narzędzi komunikacji bezprzewodowych. Brak bluetooth czy WiFi wymusza łączenie urządzenia za pomocą kabla typu USB-C lub przenoszenia plików bezpośrednio na karcie microSD. Ta ostatnia może mieć pojemność do 256 GB i najlepiej w taką właśnie się zapatrzeć. Pojedyncze pliki – pomimo że trwają wyłącznie 1 minutę – zajmują ponad 140 MB. Jako że w tym samym czasie działają 2 kamery to z każdą minutą ubywa prawie 290 MB miejsca na nośniku danych. W praktyce po 3, 4 dniach zaczyna się nadpisywanie najstarszych plików.

Jakość nagrań można ocenić analizując poniższe przykładowe filmy, które wykonaliśmy w różnych warunkach atmosferycznych oraz o różnych porach dnia:

Nagrania dzienne w dużym nasłonecznieniu


 

Nagrania w pochmurny dzień

Nagrania w deszczu

Nagranie Nocne


 

Podsumowanie

Wideorejestrator Navitel R480 2K jest dobrą propozycją dla wszystkich tych posiadaczy samochodów, dla których kamerka ma mieć przede wszystkim funkcjonalne znaczenie. Nie znajdziemy na jej pokładzie zaawansowanych gadżetów pokroju systemu rozpoznawania znaków drogowych, alertów o zbliżaniu się do fotoradarów i odcinkowych pomiarach prędkości. Jest prostym urządzeniem rejestrującym, o którym przypomnimy sobie dopiero wtedy, gdy znajdziemy się w tarapatach. Niewątpliwą zaletą urządzenia są przyzwoite nagrania, na których do 50 metrów w korzystnych warunkach pogodowych rozszyfrujemy numery rejestracyjne innych pojazdów. Jako główną wadę wskazać należy brak możliwości swobodnego demontażu zestawu i używania go w innych pojazdach.

Wideorejestrator Navitel R480 2K kosztuje 399 zł i jest dostępny w większości sklepów z elektroniką.