TOKIO 2013: BRIDGESTONE POKAZAŁ OPONĘ AIR FREE

AirFree 3 Concept

Podczas 43. Targów Motoryzacyjnych Tokio 2013, firma Bridgestone zaprezentowała drugą generację koncepcyjnych opon niepneumatycznych „Air Free”. Model opony ma zwiększoną nośność.

Jest też bardziej ekologiczny i cechuje się lepszymi parametrami jezdnymi. Najnowsze modyfikacje wprowadzone w oponach koncepcyjnych „Air Free” zbliżają Bridgestone o jeden krok do wprowadzenia na ogólnodostępny rynek opon niewymagających powietrza.


Zobacz także:
SALONY SAMOCHODOWE


Dzięki swojej strukturze szprych we wnętrzu opony, które przenoszą ciężar pojazdu, nie trzeba już okresowo dopompowywać kół – to zaś oznacza niższe wymagania w zakresie utrzymania opon. Jednocześnie opony „Air Free” eliminują problem przebicia ogumienia. Ponadto, szprychy zostały wykonane z wytrzymałej żywicy termoplastycznej, która wraz z gumą bieżnika, może być poddana recyklingowi, co z kolei przyczynia się do bardziej wydajnego wykorzystania zasobów. Poza tym, firma Bridgestone może zapewnić jeszcze wyższy poziom ochrony środowiska i bezpieczeństwa, poprzez uzyskanie wyjątkowo niskiego oporu toczenia i obniżania emisji CO2 za pomocą cyklicznego wykorzystania zasobów ze zużytych opon oraz materiałów recyklingowany do ponownej produkcji nowych opon.

Większa wszechstronność

Bridgestone 4 Air FreeBridgestone pracuje nad strukturą szprych, wykorzystując podczas projektowania wysoce wytrzymałą i elastyczną żywicę, a także symulację metodą elementów skończonych (Finite Element Method, FEM). Druga generacja opon koncepcyjnych „Air Free” zapewnia, dzięki zwiększonej nośności i lepszej trakcji, większą wszechstronność, w porównaniu do opon pierwszej generacji. Możliwe stało się także podróżowanie z większą prędkością (maksymalnie 60 km/h) w pojazdach ultralekkich.

Niższy opór toczenia

Około 90 proc. energii traconej w wyniku oporu toczenia pochodzi z powtarzających się zmian kształtu opony podczas jazdy. W oponach „Air Free” II. generacji, firmie Bridgestone udało się znacząco obniżyć utratę energii poprzez zastosowanie unowocześnionych technologii materiałowych i uproszczenia samej budowy opon. W rezultacie, opony koncepcyjne „Air Free” osiągnęły ten sam niski poziom oporu toczenia, jak pneumatyczne, paliwooszczędne opony Bridgestone.

Misja Bridgestone

Celem misji ekologicznej Bridgestone jest wspieranie bardziej zrównoważonego społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem trzech obszarów: ochrony środowiska, ochrony zasobów i ograniczenia emisji CO2. Misja ta określa kierunek, w którym podążają długofalowe ekologiczne ambicje Grupy, realizującej działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Firma Bridgestone prowadzi prace nad oponami koncepcyjnymi „Air Free”, ponieważ są one bardziej przyjazne dla środowiska niż opony istniejące obecnie, a celem jest jak najszybsze wprowadzenie ich do zastosowań komercyjnych w szerokiej gamie pojazdów.

Opony koncepcyjne „Air Free” to jedna z inicjatyw firmy Bridgestone, których celem jest stosowanie w całości zrównoważonych materiałów i przyczynienie się do osiągnięcia uzgodnionych globalnie celów redukcji emisji CO2 (obniżenie o co najmniej 50 proc.) w ramach długofalowej wizji przedsiębiorstwa.