TOYOTA: PAPIEŻ BĘDZIE JEŹDZIŁ WODOROWYM PAPAMOBILE

Podczas ubiegłorocznej pielgrzymki w listopadzie ubiegłego roku do Japonii papież Franciszek poruszał się Toyotą Mirai, napędzaną wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Konferencja Episkopatu Japonii przekazała do Watykanu jeden z dwóch egzemplarzy unikatowego papamobile.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Episkopat otrzymał go w darze od Toyota Motor Corporation.

Bezemisyjny Mirai przekazana papieżowi Franciszkowi to jeden z dwóch egzemplarzy tego modelu, wykonanych specjalnie przez producenta z okazji pielgrzymki Ojca Świętego do kraju kwitnącej wiśni. Oba samochody Toyota przekazała wcześniej Konferencji Episkopatu.

Wodorowy papamobile to biały samochód, którego dach został zastąpiony fotelem na podwyższeniu oraz specjalnym zadaszeniem, dzięki którym Ojciec Święty jest dobrze widoczny dla pielgrzymów. Auto ma wymiary: długość 5,1 metra i wysokość (łącznie z dachem) 2,7 metra. Jego bezemisyjny napęd to układ silnika elektrycznego o mocy 154 KM i zasilającego go zestawu ogniw paliwowych, który generuje prąd w reakcji wodoru z tlenem.

Mirai może przejechać co najmniej 500 km na jednym tankowaniu, emitując wyłącznie wodę. Model produkowany jest seryjnie od 2014 roku. Jego cechy dobrze współgrają z wielką wrażliwością papieża Franciszka na kwestie środowiskowe, które zainspirowały jego encyklikę „Laudato si” w 2015 roku. Ojciec Święty zawarł w niej apel o ochronę ziemi i wszystkiego, co nas otacza, oraz zmianę stylu życia w celu zachowania naszego „wspólnego domu”.

Biała Toyota Mirai została przekazana papieżowi w pobliżu Domu Świętej Marty, siedziby papieża na terenie Watykanu.