W styczniu zawarto porozumienie pomiędzy duńskim rządem, a innymi organizacjami, którego celem jest zabezpieczenie lokalnego rynku i ochrona pracowników zagranicznych przed dumpingiem socjalnym.
Efektem ustaleń ma być powstanie i wprowadzenie nowych przepisów.
Zobacz relacje:
Czy przewoźników czekają kary w wysokości min. 4 700 euro za brak uwzględnienia duńskiej płacy minimalnej? Szczególnie powinni zainteresować się przepisami przewoźnicy, których kierowcy wykonują kabotaż lub uczestniczą w transporcie kombinowanym na terenie Danii.
– W najbliższym czasie Dania planuje wprowadzić nowe przepisy, w myśl których kierowcy zza granicy wykonujący kabotaż na jej terytorium będą rozliczani wg płacy minimalnej, co do której wysokości porozumieją się związki zawodowe. Nowe zasady miałyby obowiązywać także kierowców wykonujących przewozy w ramach transportu kombinowanego w Danii. Co ważne zmiany legislacyjne nie będą obejmowały obowiązków w tranzycie oraz w transporcie międzynarodowym – mówi Mateusz Włoch, ekspert Inelo.
Jakich zmian się spodziewać?
Podpisane porozumienie zawiera kilka elementów, determinujących powstanie nowych duńskich planów legislacyjnych. Najbardziej rewolucyjnym z nich jest wprowadzenie godzinowej stawki minimalnej dla pracowników delegowanych – wykonujących kabotaż lub przewóz kombinowany.
– Obecnie wysokość godzinowej stawki minimalnej nie jest jeszcze znana. Zgodnie z zapowiedziami zostanie ona wypracowana na bazie kilkudziesięciu zawartych pomiędzy pracodawcami, a związkami zawodowymi, układów zbiorowych – wyjaśnia ekspert Inelo.
Kolejnym istotnym elementem wynikającym z umowy, który zostanie wprowadzony jest obowiązek zgłaszania pracowników. Za pośrednictwem elektronicznego systemu przewoźnicy będą rejestrowali delegowanych na teren Danii pracowników, którzy mają wykonywać kabotaż lub przewóz kombinowany.
Wśród danych, które trzeba będzie wprowadzić znajdą się m.in. nazwa i adres przedsiębiorstwa wykonującego przewóz, dane kontaktowe, informacje na temat pojazdu – w tym numer rejestracyjny, data rozpoczęcia i zakończenia operacji transportowej, a także imię oraz nazwisko kierowcy.
Zgłoszenie delegowania i umowa o pracę, potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia, a możliwe, że nawet ewidencja przepracowanych godzin – to zbiór dokumentów, które wraz z nowymi regulacjami staną się obowiązkowym wyposażeniem ciężarówki podczas kontroli drogowej. Zatem kierowca zobowiązany będzie przestawić te dokumenty w momencie sprawdzenia przez służby duńskie.
Nowe obowiązki – nowe kary
Co jeśli obowiązki nie zostaną dopełnione? W takich przypadkach przewoźnicy powinni liczyć się z sankcjami finansowymi, których wartość może nawet ulec podwojeniu w sytuacjach powtarzających się przewinień.
– Przewoźnicy mogą spodziewać się kar w wysokości 1340 euro za niezgłoszenie lub błędne zgłoszenie kierowcy. Znacznie wyższej kary mogą oczekiwać firmy, które nie wyrównały płacy do minimalnej stawki duńskiej. Taka sankcja zostanie naliczona na podstawie niedopłaty, ale minimalna stawka kary będzie wynosić 4700 euro. Warto pamiętać, że przedsiębiorstwa, w których niestosowanie się do nowych wytycznych będzie się powtarzało, mogą otrzymać nawet dwukrotnie wyższe sankcje – wyjaśnia Mateusz Włoch.
Od dawna procesowany pakiet mobilności najprawdopodobniej wkrótce stanie się faktem. Zanim UE w pełni wprowadzi jego postanowienia w życie, państwa Europy Zachodniej dbając o rodzimych przewoźników stopniowo mogą wprowadzać regulacje, które wyeliminują tzw. dumping socjalny, przy jednoczesnej ochronie własnych przedsiębiorców.
Tymczasem przewoźnicy z wschodniej części Europy choć konkurencyjni i wysoko cenieni na rynku zachodnim, mogą mieć niemałe problemy, by podołać nowym regulacjom…





![DACIA: NOWY STRIKER ŁĄCZY CECHY SUVA, KOMBI I HATCHBACKA Dacia konsekwentnie realizuje strategię rozwoju zapowiedzianą podczas prezentacji planu do 2030 roku, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/Dacia-Striker-65x65.jpg)
![MAZDA: CX-6e Z ZASIĘGIEM DO 484 KM TRAFIA DO PRZEDSPRZEDAŻY Mazda CX-6e to nowy, w pełni elektryczny SUV klasy średniej, który łączy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/MAZDA-CX-6e-65x65.jpg)
![PIMS: ŚWIATOWY DEBIUT NISSANA NAVARY PRO PHEV I PRIMERY EV Nissan zaprezentował dwa zupełnie nowe modele opracowane w Chinach – pick-upa Navara […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Nissan-PIMS-65x65.jpg)
![POZNAŃ 2026: JAC POLSKA Z DWOMA PREMIERAMI I PONAD 1100 ZAMÓWIENIAMI JAC Polska zaprezentował podczas targów Motor Show Poznań 2026 jedno z największych […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Poznan-2026-JAC-65x65.jpg)
![RAJD POLSKI 2026: PIĘTNAŚCIE ODCINKÓW SPECJALNYCH O DŁUGOŚCI PONAD 187 KILOMETRÓW Organizatorzy 82. Rajdu Polski opublikowali oficjalne mapy tras czwartej rundy Rajdowych Mistrzostw […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/Rajd-Polski-2026-zapowiedz-65x65.jpg)
![RAJD MAŁOPOLSKI: SZEJOWIE ZWYCIĘŻAJĄ PO ZACIĘTEJ WALCE Jarosław i Marcin Szejowie wygrali Valvoline Rajd Małopolski – trzecią rundę sezonu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/Rajd-Malopolski-2026-1-65x65.jpg)
![TOYOTA: WODOROWY DKR GR FC HILUX WYSTARTUJE W RAJDZIE DAKAR 2027 Toyota GAZOO Racing przygotowuje wodorowy samochód z ogniwami paliwowymi do startu w […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/DKR-GR-FC-Hilux-65x65.jpg)
![TOYOTA: WYŚCIGOWY PROTOTYP TR LH2 NA CIEKŁY WODÓR DEBIUTUJE PRZED LE MANS 24H Toyota prezentuje wyścigowy prototyp TR LH2 zasilany ciekłym wodorem podczas tegorocznego tygodnia […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/TOYOTA-TR-LH2-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: SHELL I SCUDERIA FERRARI NADAL CHCĄ WYGRYWAĆ Shell i Scuderia Ferrari przedłużają partnerstwo. Ma ono zaowocować opracowaniem lepszych produktów, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/Shell-Ferrari1-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: OFICJALNE AUTA MERCEDESA Z NOWYM DESIGNEM Mercedes- AMG Official Safety Car to oficjalny samochód bezpieczeństwa, który obok samochodu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/mercedes-f1-safety1-65x65.jpg)
![OPEL: 20 LAT CORSY D OD ECOFLEX DO OPC NÜRBURGRING EDITION Opel Corsa D obchodzi 20. rocznicę rynkowego debiutu, który miał miejsce w […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Opl-Corsa-D-65x65.jpg)
![MAZDA: MAZDA 787B POWRACA NA TOR LE MANS Z OKAZJI 35. ROCZNICY ZWYCIĘSTWA Mazda 787B, zwycięzca 24-godzinnego wyścigu Le Mans 1991, ponownie pojawi się na […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Mazda-787B-Le-Mans-65x65.jpg)
![NISSAN: 13 LAT ROZWOJU LEAF-A OCZAMI PIONIERÓW ELEKTROMOBILNOŚCI Od pierwszych eksperymentów z ograniczonym zasięgiem po dalekodystansowe wyprawy przez najbardziej wymagające […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Nissan-LEAF-65x65.jpg)
![MAZDA: MAJÓWKA W STYLU SLOW ROAD BEZ PLANOWANIA I REZERWACJI Mazda zachęca do spontanicznych podróży samochodowych po Polsce w ramach projektu Slow […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Slow-Road-by-Mazda-65x65.jpg)
![YAMAHA: TRACER 7 i TRACER 7 GT NA ROK 2026 ZE SKRZYNIĄ BIEGÓW Y-AMT Modele TRACER 7 i TRACER 7 GT marki Yamaha zawsze oferowały połączenie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Yamaha-TRACER-7-65x65.jpg)
![YAMAHA: PROMOCJA NA WYBRANE MOTOCYKLE I SKUTERY DO KOŃCA STYCZNIA To już ostatnie okazje Yamahy. Popularne modele można znaleźć w niższych cenach […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Yamaha-promocja-65x65.jpg)
![BRACIA SZKOPEK INACZEJ NIŻ BRACIA KLICZKO ALE PO SWÓJ SUKCES Mistrzowie świata w boksie, Władymir i Witalij Kliczko obiecali kiedyś swojej mamie, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/05/szkoepk-naszym3-65x65.jpg)
![SMUTNY OKRES CZYLI NIGDY O WAS NIE ZAPOMNIMY Styczeń jest bardzo smutnym miesiącem dla polskich fanów rajdów samochodowych. I nie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/01/odeszli1-65x65.jpg)
![MERCEDES-BENZ: PIĘĆ GWIAZDEK GREEN NCAP DLA ELEKTRYCZNEGO MODELU CLA Nowy Mercedes-Benz CLA 250+ z technologią EQ otrzymał najwyższą ocenę pięciu gwiazdek […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/Mercedes-CLA-250-Green-NCAP-65x65.jpg)
![MAZDA: POKŁADOWY SYSTEM WYCHWYTYWANIA CO₂ Z KOLEJNYM PRZEŁOMEM Mazda przeprowadziła kolejny test swojego pokładowego systemu wychwytywania dwutlenku węgla „Mazda Mobile […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Mazda-system-wychwytywania-CO2-65x65.jpg)
![EURO NCAP: NOWYE BMW IX3 Z MAKSYMALNĄ OCENĄ W TESTACH BEZPIECZEŃSTWA BMW iX3 otrzymało maksymalną ocenę pięciu gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/Euro-NCAP-BMW-iX3-65x65.jpg)
![VOLVO: TYSIĄCE POLAKÓW ODWIEDZIŁO MIASTECZKA BEZPIECZEŃSTWA Tegoroczna edycja programu Volvo For Safety przekroczyła półmetek, gromadząc już niemal 62 […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Volvo-For-Salety-65x65.jpg)
![FORD: TRANSIT CUSTOM KOMBI OFERUJE MIEJSCE DLA DZIEWIĘCIU OSÓB Ford Transit Custom Kombi pokazuje, że bestsellerowy dostawczy model marki może pełnić […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/Ford-Transit-Custom-Kombi-65x65.jpg)
![OPEL: COMBO START DEBIUTUJE JAKO NOWA BAZOWA WERSJA DLA FIRM Opel wprowadza nową wersję modelu Combo skierowaną do klientów biznesowych. Combo Start […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Opel-Combo-Start-65x65.jpg)
![SAILUN: NOWE OPONY ATREZZO ERANGE I ELITE2 NA SEZON 2026 Marka Sailun przygotowała nowe produkty, które mają wzmocnić jej ofertę na europejskim […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/Sailun-Atrezzo-Erange-65x65.jpg)
![CONTINENTAL: CROSSCONTACT A/T² ZAPROJEKTOWANA DO JAZDY W TERENIE I NA ASFALCIE Continental poszerza ofertę opon terenowych o nowy model CrossContact A/T². Opona została […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/Continental-CrossContact-A-T²-65x65.jpg)
![CUPRA: CZYM PRODUCENCI ZASTĄPIĄ SKÓRĘ I ALUMINIUM? Skóra, aluminium i tradycyjne materiały wykończeniowe coraz częściej ustępują miejsca rozwiązaniom wykorzystującym […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/CUPRA-materialy-przyszlosci-65x65.jpg)
![BMW: ASYSTENT AUTOSTRADOWY POMÓGŁ KLIENTOM PRZEJECHAĆ 200 MILIONÓW KILOMETRÓW Klienci BMW przejechali już ponad 200 milionów kilometrów z wykorzystaniem Asystenta autostradowego […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/BMW-asystent-autostradowy-65x65.jpg)
![SKODA: HYBRYDY PLUG-IN ZACHOWAJĄ LIMIT 150 TYS. ZŁ Nowe limity amortyzacji od 2026 roku. Niskoemisyjne modele Skody dostępne w preferencyjnym […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Skoda-amortyzacja-podatki-65x65.jpg)
![MAZDA: NSA ODRZUCA SKARGĘ KIS – HYBRYDY Z TAŃSZĄ AKCYZĄ Mazda Motor Poland wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawę dotyczącą obniżonej akcyzy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-NSA-65x65.jpg)
![SAMOCHÓD SPROWADZONY Z USA – CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ? O używanych samochodach sprowadzanych w ramach prywatnego importu do Polski z USA […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/02/carVertical-auto-z-USA-65x65.jpg)
![OPEL: PREMIERA SPORTOWYCH MODELI ASTRA GSe I ASTRA SPORTS TOURER GSe Sportowa przyszłość Opla jest elektryczna: hybrydy plug‑in Astra GSe i Astra Sports […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2023/02/Opel-Astra-GSe-i-Astra-Sports-Tourer-GSe-65x65.jpg)
![TEST: CHERY TIGGO 8 – PRZESTRONNY RODZINNY SUV, KTÓRY NIE NADWYRĘŻY PORTFELA Testowaliśmy Chery TIGGO 8 aby sprawdzić, jak duży SUV nowej na polskim […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Chery-TIGGO-8-65x65.jpg)
![TEST: JEEP AVENGER CZYLI MAŁY AMERYKANIN W EUROPEJSKIM WYDANIU Jeep Avenger przebojem wszedł na Europejskie rynki. W październiku łączna sprzedaż przekroczyła […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Jeep-Avenger-test-65x65.jpg)
