VOLKSWAGEN CASTROL CUP 2013: WEEKEND LISOWSKIEGO

VWC 1_2651

Na torze Poznań rozegrana została 4. runda pucharu Volkswagen Castrol Cup. W zawodach ścigało się 25 kierowców z ośmiu krajów, w tym gościnnie kierowcy VIP – Jerzy Dudek, Przemysław Saleta i Jacek Jurecki.

Pierwszy wyścig wygrał szwedzki kierowca Marcus Fluch. Wygrana w drugim wyścigu padła łupem Mateusza Lisowskiego, który startował z pole position. Zawodnik z Wieliczki objął również prowadzenie w klasyfikacji generalnej pucharu Volkswagen Castrol Cup. W obu wyścigach zawodnicy toczyli zaciętą walkę, która możliwa była m.in. dzięki stosowaniu Push – to – Pass, systemu który zwiększał moc wyścigowych Golfów o dodatkowe 50 KM.


Zobacz także:
SPORT
VOLKSWAGEN CASTROL CUP 2013


Zaraz po rozpoczęciu pierwszego wyścigu, na drugim zakręcie doszło do groźnie wyglądającego wypadku – meksykański kierowca Fernando Mendez wypadł z toru i uderzył w barierę. Na tor wyjechał Safety Car.

VWC 3_2303

Na ostatnim okrążeniu doszło do kolizji między walczącymi o drugą pozycję Janem Kisielem i Mateuszem Lisowskim. Obaj stracili swoje dobre lokaty. Dzięki temu na podium obok Marcusa Flucha znaleźli się Robertas Kupcikas oraz Jakub Litwin,. Wśród kierowców VIP zdecydowanie najszybszy był Jerzy Dudek (15. miejsce), a wśród kobiet triumfowała jedenasta na mecie Klaudia Podkalicka.

Podczas drugiego wyścigu przetasowania na pozycjach od drugiej do ósmej nie miały końca. Na metę jako pierwszy wpadł niezagrożony Lisowski, drugi dojechał Szwed Rasmus Marthen, a trzeci Maciej Steinhof. Tuż za pierwszą trójką linię mety minęli kolejno Michał Słomian, Jakub Litwin, Robertas Kupcikas i Jan Kisiel. Najlepszą wśród kobiet ponownie okazała się Klaudia Podkalicka, która do mety dojechała na czternastym miejscu.

W pojedynku kierowców VIP górą był Jerzy Dudek, który dwukrotnie przejechał linię mety szybciej niż Przemek Saleta…

W klasyfikacji pucharu zaszły duże zmiany. Nowym liderem został Mateusz Lisowski, który w swoim dorobku zgromadził 266 pkt. Na drugim miejscu znajduje się Jakub Litwin (256 pkt), a na trzecie miejsce awansował Szwed Rasmus Marthen (251 pkt). Dotychczasowy lider Jan Kisiel spadł na czwarte miejsce i posiada w swoim dorobku 247 punktów.

VWC 2_2096

POWIEDZIELI

Marcus Fluch: Jestem bardzo zadowolony z tego, jak do tej pory układa się dla mnie ten weekend. Wygrałem drugi wolny trening oraz kwalifikacje, a do tego wszystkiego dołożyłem zwycięstwo w pierwszym wyścigu. Czuję się wspaniale.

VWC 22_9207

Jakub Litwin: Obiecałem mojemu tacie Krzysztofowi podium i prowadzenie w klasyfikacji generalnej na dzień ojca i udało mi się… Drugi wyścig był bardzo trudny do samego końca. Przewodziłem stawce kilku zawodników mając za plecami bardzo utytułowanego kierowcę z Litwy Robertasa Kupcikasa i zwycięzcę z pierwszego wyścigu Szweda Marcusa Flucha. W drugiej połowie wyścigu zacząłem odczuwać poważne problemy z przegrzewającym się silnikiem i mimo tego, że miałem “zaoszczędzone” dwa systemy Push-To-Pass nie udało mi się wyprzedzić jadących tuż przede mną Michała Słomiana i Maćka Steinhofa. Piąte miejsce na mecie pozbawiło mnie niestety prowadzenia w klasyfikacji generalnej, w której o 10 punktów wyprzedza mnie jedynie Mateusz Lisowski. Mimo wszystko jestem bardzo zadowolony bo wciąż liczę się w walce o najwyższe trofeum. Przede mną wyścig na moim ulubionym austriackim torze Red Bull Ring, na którym w poprzednim sezonie startując w pucharze VW Scirocco R-Cup byłem vice liderem deszczowych kwalifikacjach i stałem na drugim stopniu podium na mecie w klasyfikacji Junior Cup. Zrobię wszystko by ponownie objąć prowadzenie w “generalce” VW Castrol Cup!

VWC 32__02

Mateusz Lisowski (otoMoto Team): Jestem niesamowicie szczęśliwy nie tylko z wygranej w drugim wyścigu, ale przede wszystkim z odzyskania prowadzenia w klasyfikacji generalnej Pucharu. Gdy minąłem linię mety nie mogłem uwierzyć, że zwyciężyłem. Przed nami dwa miesiące przerwy w rywalizacji w Volkswagen Castrol Cup. Mam zamiar poświęcić ten czas na szlifowanie formy. Do końca sezonu pozostały już tylko trzy rundy, które trzeba przejechać perfekcyjnie. Moim celem oczywiście jest zwycięstwo w klasyfikacji generalnej pucharu.

VWC 33_15

Klaudia Podkalicka (otoMoto Team): Cieszę się bardzo, że w pierwszym wyścigu udało mi się wyjść bez zadrapania z wielkiego zamieszania, które nastąpiło tuż po starcie. Jestem zadowolona z mojego rytmu jazdy, dzięki któremu awansowałam aż o osiem pozycji i powtórzyłam mój najlepszy dotychczasowy rezultat. W drugim wyścigu niestety nie udało mi się powtórzyć tak dobrej jazdy, ale 14. pozycja to nie powód do wstydu.

Rasmus Marthen: Popełniłem błąd podczas startu i przez to straciłem trochę czasu. Nie do końca jestem zadowolony ze swojej pozycji, bowiem jak wiadomo ten, kto zajął drugie miejsce, jest pierwszym przegranym.

Atlas RT Poznan 2_04

Maciej Steinhof (ATLAS Racing Team): Jestem szczęśliwy! To moje pierwsze podium w tym sezonie. Tor w Poznaniu to jeden z moich najbardziej ulubionych i fajnie, że ta sympatia została „odwzajemniona”. Fantastycznie, że oglądało nas na żywo tak wielu kibiców. Cieszą zdobyte punkty, ale przede wszystkim dobra, szybka jazda. Jako zespół zdobywamy coraz większe doświadczenie i to procentuje coraz lepszymi wynikami. Z wyścigu, na wyścig robimy coraz większy postęp. Teraz czeka nas ponad półtora miesiąca przerwy. Będziemy chcieli ten okres intensywnie przepracować, aby dobrze przygotować się do kolejnej rundy w Austrii. Na Red Bull Ringu chcielibyśmy powtórzyć rezultat z Poznania. Dziękuję całemu zespołowi za wspaniałą pracę, a firmom Atlas i Dragon z wsparcie i gorący doping.

dudek-i-saleta

Jerzy Dudek:Co prawda nabrałem trochę wprawy w jeździe wyścigowej, ale zdaję sobie sprawę, że już nigdy nie osiągnę poziomu czołówki. Jazda w Volkswagen Castrol Cup daje mi jednak bardzo dużo frajdy i jeżeli jeszcze kiedyś nadarzy się taka okazja, to chętnie jeszcze zasiądę za kierownicą Golfa GTI.

Relację z poznańskiej rundy Volkswagen Castrol Cup będzie można oglądać na antenach kanałów TVP Sport, TVP Info oraz TVN Turbo.