VOLKSWAGEN: CRAFTER – AMBULANS NOWEJ GENERACJI JUŻ WKRÓTCE

Już w tym roku na rynku pojawi się innowacyjny ambulans bazujący na Volkswagenie Crafterze

W roku 2023 Volkswagen Samochody Dostawcze umocnił się na pozycji jednego z liderów sprzedaży samochodów dostawczych w Polsce. Miejsce w pierwszej czwórce i niemal 10,8% udziału w rynku potwierdziły mocną pozycję marki.


Zobacz relacje:

CITROEN: 30 LAT EWOLUCJI MODELU JUMPER W SŁUŻBIE PROFESJONALISTOM
 

UŻYTKOWE


 

W ciągu ubiegłych 12 miesięcy w Polsce zarejestrowano 8758 sztuk różnych modeli Volkswagen Samochody Dostawcze. Tradycyjnie najpoważniejszym odbiorcą pojazdów marki były floty. W ścisłej czołówce Volkswagen Samochody Dostawcze uplasował się szczególnie w jednym segmencie. To segment zabudów na ambulanse, powstających na bazie modeli Crafter i Transporter. Sporym zainteresowaniem cieszą się również wersje bazowe do dalszej flotowej zabudowy zgodnej z działalnością klientów od samochodu chłodni po specjalistyczny pojazd do przewozu koni.

Marka Volkswagen Samochody Dostawcze jest jednym z liderów polskiego rynku jeśli chodzi o samochody bazowe pod zabudowę specjalną typu ambulans. Odbiorcą takich wersji bazowych są firmy specjalizujące się w zabudowach, a od nich przygotowane pojazdy trafiają do szpitali. W roku 2023 marka sprzedała ponad 150 wersji bazowych tylko do zabudowy pod ambulanse. Na rok 2024 VWSD zapowiada nowość w ofercie: wprowadzenie zabudów typu ambulans w formie kontenera, na podwoziu flat frame Volkswagena Craftera.

Nie jest to – jak na razie – rozwiązanie popularne na polskim rynku, jednak z powodzeniem stosowane zagranicą. Kontener daje służbom ratowniczym zdecydowanie więcej miejsca wewnątrz, umożliwiając np. dostęp z różnych stron do łóżka z pacjentem, co wpływa na podniesienie bezpieczeństwa przewożonej w ten sposób osoby oraz na skuteczną pomoc ze strony personelu medycznego w czasie transportu. Bazą dla takiej zabudowy jest oferowane przez Volkswagen Samochody Dostawcze tzw. flat frame, czyli podwozie obniżone i poprowadzone nie nad, ale pomiędzy kołami samochodu.

To jednak nie jedyna propozycja VWSD jeśli chodzi o bazy do zabudowy. Znaczącym odsetkiem sprzedaży marki są również podwozia Crafter lub Transporter zmieniające się później zgodnie z życzeniem klienta np. w chłodnie, wywrotki, czy samochody specjalnego przeznaczenia. Ciekawym przykładem zabudowy zrealizowanej w ubiegłym roku przez klienta może być np. specjalistyczny pojazd do przewozu koni zbudowany na podwoziu Volkswagena Craftera w firmie Prentki Horseboxes.

Ponadto w roku 2023 ponad 100 sztuk wersji bazowej Volkswagena Craftera trafiło do firm przygotowujących zabudowy kamperowe (w ten sposób powstają kampery tzw. półintegry), a ponad 200 Transporterów przebudowano na lawety do przewozu innych pojazdów. Sporym zainteresowaniem pojazdy specjalne zbudowane na bazie modeli Volkswagen Samochody Dostawcze cieszyły się również wśród służb ratowniczych i w policji. Straż pożarna zakupiła 50 Crafterów z napędem 4×4 zabudowanych jako pojazdy ratownictwa drogowego, a policja wzbogaciła się o 53 Volkswageny Craftery z zabudową dla ekip techniki drogowej i ekologii.

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu klientów flotowych, Volkswagen Samochody Dostawcze oferuje różne wersje swoich modeli z przeznaczeniem do dalszej zabudowy – od podstawowych wariantów Caddy, Transportera i Craftera czyli tzw. panel van, przez wersje skrzyniowe Transportera i Craftera z możliwością dalszej nadbudowy, aż po podwozia Craftera typu flat frame w aż trzech wariantach rozstawu osi, z pojedynczą lub podwójną kabiną.