VOLKSWAGEN: NAGRODA DLA SILNIKA 1.4 l TSI TWINCHARGER

VW_silnik 1,4

Silnik TSI Volkswagena otrzymał po raz kolejny wyróżnienie „International Engine of the Year Award”. Motor ten jest najczęściej nagradzaną jednostką napędową w historii międzynarodowego konkursu w dziedzinie technologii jednostek napędowych.

TSI Twincharger po raz dziewiąty z rzędu wygrał w kategorii pojemności od 1,0 do 1,4 litra. Nazwa jest symbolem inteligentnego downsizingu. Mimo stosunkowo małej pojemności skokowej, rozwijają moc, którą jeszcze nie tak dawno mogły oferować tylko znacznie większe jednostki.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Napęd TSI jest obecnie dostępny w różnych klasach pojemności i mocy, między 66 kW / 90 KM a 221 kW / 300 KM. Pierwszy raz nagrodę TSI otrzymał w 2006 roku. Teraz ponownie jednostka Twincharger, która dzięki dodatkowej turbosprężarce i mechanicznemu kompresorowi może pochwalić się wyjątkowo dużą siłą ciągu, została doceniona przez jury konkursu. Podwójnie doładowany jest dostępny z mocą od 103 kW / 140 KM do 125 kW / 170 KM dla modeli Beetle, Jetta, Eos, Golf Cabriolet, Touran, Tiguan, Passat i Sharan.

Dla Volkswagena downsizing jeszcze się nie skończył: najmłodszym dzieckiem w rodzinie TSI jest wersja 1,0 litra o mocy 66 kW / 90 KM w nowym Polo TSI BlueMotion. Ten pierwszy jednolitrowy, trzycylindrowy silnik z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa zadebiutuje w drugiej połowie roku i będzie zużywał tylko 4,1 l/100 km (emisja CO2 94 g/km). Poprzednik o identycznej mocy spalał 4,9 l/100 km (113 g/km CO2).

Od ubiegłego roku Volkswagen oferuje także technologię aktywnego zarządzania pracą cylindrów (ACT), umożliwiającą dalszą redukcję spalania dzięki tymczasowemu wyłączaniu drugiego i trzeciego cylindra.

Wyróżnienie dla 1.4 TSI odebrał w Stuttgarcie Carsten Helbing, szef projektu EA888 i paliw alternatywnych w dziale rozwoju silników benzynowych Volkswagena.

„International Engine of the Year Award” przyznawana jest corocznie od 1999 roku. Ponad 80 dziennikarzy motoryzacyjnych z całego świata wybiera najlepsze silniki w różnych kategoriach. Do oceny stosowany jest specjalny system punktacji, obejmujący m.in. osobiste odczucia podczas jazdy, oszczędność paliwa, emisję hałasu oraz moc.