VOLKSWAGEN: URODZINY SZKLANEJ MANUFAKTURY

11 grudnia 2001 roku Volkswagen otworzył w centrum Drezna Szklaną Manufakturę. Do dnia dzisiejszego Manufaktura i produkowany w niej Phaeton są symbolem najwyższej jakości, sztuki rzemieślniczej i ponadczasowej elegancji. Jednocześnie zakład produkcyjny stał się znaczącym punktem na mapie kulturalnej regionu.

Zarówno sama budowla, jak i produkt wyznaczają standardy. Spektakularna jest także koncepcja produkcji: Manufaktura wkomponowana starannie w architekturę miasta łączy procesy przemysłowej produkcji samochodów z technikami rękodzielniczymi.

Podsumowanie po dziesięciu latach działalności Szklanej Manufaktury wygląda imponująco: od 2001 roku wyprodukowanych zostało ponad 60.\ 000 samochodów. Rekordowy był rok 2010, kiedy zakład opuściło około 7500 Phaetonów. W 2011 sprzedaż będzie jeszcze większa.

Szklana Manufaktura stała się także znaczącym punktem na mapie kulturalnej regionu: w październiku 2002 roku wystawiona została tam opera „Carmen”, we wrześniu 2010 roku przypowieść symfoniczna „Ahab”, a koncert open air „Klassik Picknickt” jest na stałe wpisany do drezdeńskiego kalendarza kulturalnego od 2008 roku.

Manufakturę zwiedziło ponad milion gości z całego świata między innymi prezydent Richard von Weizsäcker, były rosyjski polityk i laureat nagrody Nobla Michaił Gorbaczow oraz książę Albert z Monako.