WEBASTO: KAMPERY – FAJNE WAKACJE NA KÓŁKACH

Polacy coraz częściej wybierają się na wakacje kamperem. I nic dziwnego – swoboda, niezależność i komfort podróży gwarantowane! Jeśli już decydujemy się na taką podróż, warto zwrócić uwagę na jego wyposażenie.

Webasto proponuje nowoczesne urządzenia zasilane olejem napędowym pobieranym ze zbiornika samochodu.

W Polsce zarejestrowanych jest około 60 000 przyczep kempingowych i kamperów. Są idealnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi i podróżników, dla których podążanie własnymi ścieżkami jest pasją. Atutem turystyki kamperowej, zwanej caravaningiem, zarówno w Polsce jak i Europie, jest stale rosnąca sieć miejsc kempingowych. Auta turystyczne zapewnią wygodny nocleg i transport dla od dwóch do siedmiu osób, w zależności od modelu auta. Do prowadzenia tego typu pojazdu, z uwagi na masę poniżej 3,5 tony, wystarczy prawo jazdy kategorii B, a co najważniejsze wszelkie opłaty i przepisy drogowe są identyczne jak dla samochodów osobowych.

Komfortowe domy na kółkach

Nowoczesne kampery to w pełni wyposażane „domy na kółkach”. Znajdziemy w nich nie tylko wygodne miejsca do spania, ale także stół i krzesła, łazienkę z prysznicem i toaletą chemiczną czy aneks kuchenny
z lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką. Często również plazmowy telewizor z anteną satelitarną. Standardem stało się montowanie klimatyzacji postojowej i ogrzewania postojowego – wszystko po to,
by podczas podróży czuć się jak w komfortowym apartamencie.

Jeśli kamper to tylko bez gazu!

Dodatkowe wyposażenie wnętrza kampera wymaga dodatkowego zasilania. Kiedyś popularne były instalacje gazowe LPG. Jednak z uwagi na ograniczanie wolnej powierzchni auta, konieczność częstego doładowywania butli oraz kwestie bezpieczeństwa, są stopniowo zastępowane urządzeniami zasilanymi olejem napędowym pobieranym ze zbiornika samochodu.

– Koncepcja „kampera bez gazu” to przyszłość pojazdów rekreacyjnych. Idea ta, nie neguje zalet gazu LPG, ale wyznacza nowy sposób myślenia i podróżowania pojazdami kempingowymi. Dzięki logicznemu zaplanowaniu źródeł zasilania zyskujemy więcej miejsca wewnątrz auta, zmniejszamy masę samochodu, co z kolei przekłada się na oszczędności – lżejszy pojazd spala mniej paliwa. Rozwiązania proponowane przez Webasto zapewniają doskonały klimat, komfort i bezpieczeństwo podróży – powiedział Tomasz Konieczny, Dyrektor Handlowy i Marketingu Webasto.

Gdy nam zimno

Nie wszystkie letnie noce są ciepło. A poza tym kto powiedział, że kamperem można podróżować wyłącznie latem? Webasto proponuje trzy typy ogrzewań postojowych przeznaczonych do pojazdów turystycznych: ogrzewanie powietrzne, ogrzewanie wodne oraz zintegrowany system obejmujący, także bojler podgrzewający wodę.

Air Top Evo – ogrzewanie powietrzne

Produkty z serii Webasto AirTop to kompaktowe systemy ogrzewania powietrznego o dużej mocy. Dzięki małym rozmiarom, mogą być montowane pod siedzeniami, w szafkach, w przestrzeni podwójnej podłogi lub nawet na zewnątrz pojazdu. Modele ogrzewania AirTop różnią się wydajnością i dodatkowymi funkcjami, mogą wspomagać istniejące ogrzewanie samochodu lub funkcjonować jako niezależne systemy ogrzewania.

Przemyślany system sterowania temperaturą zapewnia oszczędne zużycie paliwa i energii elektrycznej oraz umożliwia stałe utrzymanie precyzyjnie regulowanej temperatury, nie powodując przy tym zbędnego hałasu.

Termo Top C Motocaravan – ogrzewanie wodne

Montowane jest w dużych pojazdach, w celu zrównoważenia strat ciepła poprzez przednią szybę. Jest młodszym bratem dobrze znanego kierowcom ogrzewania postojowego TermoTop C, zapewniającego komfortowy klimat w samochodzie, szczególnie w mroźnie zimowe dni.

Dual Top – dwa w jednym

System zapewnia ogrzewanie kabiny oraz podgrzewanie wody do mycia i celów gospodarczych. Ponieważ całe urządzenie mieści się pod podwoziem samochodu, oszczędzamy drogocenne miejsce w kabinie pojazdu.

Urządzenie jest dostępne w dwóch wersjach:
• Webasto DualTop RHA-100 zasilane wyłącznie paliwem Diesel ze zbiornika pojazdu;
• Webasto DualTop RHA-101 i RHA-102 wyposażone także w grzałkę elektryczną, zasilaną z gniazda 230V do ogrzewania wnętrza samochodu oraz podgrzewania wody do mycia i celów gospodarczych. Wersje te różnią się od siebie jedynie poziomem mocy.

Bezpieczny boiler

Dla bezpieczeństwa i oczywiście wygody użytkowania podróżujących Webasto zaprojektowało dwa systemy kontroli temperatury wody w boilerze.

• Antifreeze – chroni instalację przed zamarznięciem wody w boilerze. Przy spadku temperatury poniżej zera bojler jest automatycznie opróżniany, nawet jeśli ogrzewanie jest wyłączone. Tryb może zostać uruchomiony bezpośrednio z poziomu panelu sterowania. Dzięki tej funkcji możemy zostawić samochód w garażu, a zawartość bojlera będzie utrzymywana powyżej temperatury zamrażania;

• Autodrain – pozwala na opróżnianie bojlera z gorąca woda za pomocą jednego pokrętła w panelu sterowania. Wystarczy, że obrócimy pokrętło do pozycji Autodrain na 5 sekund, a bojler zacznie opróżniać się samoczynnie. W każdej chwili możemy zatrzymać ten proces.

Kuchnia – serce kampera

Również w kuchni nie musimy korzystać z butli gazowych. W ofercie firmy znajduje się jednopalnikowa kuchenka Webasto Diesel Cooker X100 zasilana olejem napędowym pobieranym bezpośrednio ze zbiornika paliwa pojazdu. Użytkownikom pozostaje jedynie cieszyć się miłym towarzystwem przy wspólnie przyrządzonym posiłku, nie martwiąc się o stan gazu w butli.

Wakacje na kółkach kojarzą się z przygodą, odkrywaniem nowych nieznanych miejsc, wolnością wyboru
i bezstresowym wypoczynkiem. Aby tak właśnie było zadbajmy, by urządzenia dodatkowe zamontowane
w kamperze gwarantowały nam komfort i bezpieczeństwo.

Więcej informacji na kampery.webasto.pl.