WIELKI ŚCIGANIE – REAKTYWACJA

Rutkowski 1

Mirosław Rutkowski uruchamia projekt Wielkie Ściganie – Reaktywacja. Jego celem jest wznowienie kultowej serii albumów opisujących polski sport samochodowy. Przedsięwzięcie oprze się głównie na finansowaniu społecznościowym.

Wielkie Ściganie – Reaktywacja powstanie dzięki środkom pozyskanym w finansowaniu społecznościowym (crowdfunding). Uczestniczący w nim mikro-inwestorzy otrzymają atrakcyjne nagrody, uzależnione od wysokości wpłat. Jedną z nich będzie album – otrzymywany w tej formie ma cenę niższą od detalicznej.


Zobacz także:
SPORT


Tradycyjne formy finansowania – partnerzy i reklamodawcy – mają charakter wspomagający.

Mirosław Rutkowski: Zaprosiłem do współpracy najlepszych dziennikarzy specjalizujących się w relacjonowaniu sportu samochodowego. W publikacji zostaną wykorzystane fotografie wybitnych polskich fotoreporterów, powstaje też kolekcja krótkich filmów o rozgrywanych w Polsce dyscyplinach sportu samochodowego. Na dołączonej do książki płycie znajdą się filmy oraz album w wersji elektronicznej. Zmienia się forma, zmienia się grafika, najważniejsze jednak pozostanie – rzetelny i obiektywny opis wydarzeń, zapis sportowej rywalizacji oraz emocji towarzyszących zmaganiom. Zawodnicy, mechanicy, kibice, sponsorzy, technologia, wyniki…

Wielkie Ściganie to seria albumów, wydawana w latach 1995 – 2006, która zyskała popularność dzięki rzetelnemu i obiektywnemu omówieniu poszczególnych dyscyplin sportu samochodowego. Zmiany na rynku mediów, wzrost znaczenia internetu i nowych technologii spowodowały sceptyczne podejście autora i wydawcy do kolejnych edycji, a w konsekwencji zakończenie projektu.

W 1_Zestawkpl4m

Od 2006 roku zmieniły się samochody, zmieniły się regulaminy, zmieniła się technologia, zmieniły się sposoby komunikacji, zmieniły się media. Jednak nie zmieniły się emocje – ta sama sportowa pasja motywuje kolejne roczniki kierowców do sprawdzenia się na torze lub odcinku specjalnym. Pozostał też sentyment do Wielkiego Ścigania – ta szczególna opowieść o mistrzach kierownicy i ich emocjach stała się własnością całego środowiska. Do dziś jest kompendium wiedzy o polskim sporcie samochodowym, źródłem wiedzy dla kibiców, dziennikarzy, zawodników.

Mirosław Rutkowski – dziennikarz, fotoreporter, redaktor, wydawca, współtwórca programów telewizyjnych i audycji radiowych. Ma w swoim dorobku kilkanaście wystaw fotograficznych. Od ponad dwudziestu lat jako dziennikarz i fotoreporter zajmuje się tematyką motoryzacyjną. Współpracował z największymi tytułami prasowymi, jednak szczególne uznanie zyskał dzięki serii autorskich albumów o rodzimym sporcie samochodowym. Przez lata seria Wielkie Ściganie stała się najpełniejszym kompendium wiedzy o kolejnych sezonach w rajdach samochodowych, wyścigach torowych, rallycrossie i rajdach terenowych.

POWIEDZIELI

Jarosław Baran: Ta seria albumów doskonale dokumentuje historię współczesnych rajdów samochodowych w Polsce. To też ważny świadek mojej wieloletniej kariery. Pierwsze starty, zwycięstwa i tytuły Mistrza Polski. Bardzo się cieszę z perspektywy powrotu Wielkiego Ścigania na rynek.

Krzysztof Hołowczyc: Pierwsze wydanie Wielkiego Ścigania zbiegło się z moimi pierwszymi tytułami: Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej oraz Wicemistrza Europy. Na okładce znalazła się moja rajdówka, a kolejne wydania towarzyszyły moim największym sukcesom w Mistrzostwach Polski, Europy i Świata. Wielkie Ściganie to kawał historii i mojej sportowej kariery.

Maciej Wisławski: Wielkie Ściganie to była kapitalna seria, rzetelnie, obiektywnie i ciekawie napisana kronika całego sezonu, świetne teksty, świetne zdjęcia, wyniki wszystkich rajdów, wyścigi, rallycross. Cieszę się, że wraca, moim zdaniem jest bardzo potrzebna, nie tylko nam, zawodnikom, ale kibicom, naszym sponsorom, dziennikarzom. Taka wiedza o sporcie samochodowym w pigułce. Świetna rzecz. Bardzo podoba mi się pomysł, żebyśmy ten projekt finansowali wspólnie, niech autor zajmie się tym, co potrafi najlepiej, niech zaprasza do współpracy najlepszych. My dzięki temu będziemy mieli jeszcze ciekawsze Wielkie Ściganie.

W 2_start002