WYPRAWA PRZEZ ISLANDIĘ NA RZECZ FERII DLA DZIECI

Europa zmaga się z koronawirusem, jest zalecenie pozostawania w domach. Jest więc okazja do wspominania wydarzeń sprzed pandemii.

Dzikie przestrzenie, nieokiełznana przyroda, nieziemskie widoki, górskie krajobrazy, przelatujące stada ptaków…


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

W tej niesamowitej aurze Dariusz Sobczak, niepełnosprawny katowiczanin przemierzał swoim handbike’iem bezkresy Islandii, by po raz kolejny powiedzieć światu, że ograniczenia tkwią w naszych głowach. Projekt, którego organizację wsparła Grupa Pietrzak, doczekał się swojego finału w formie wideo. Zapraszamy do oglądania.

Siedmiominutowy reportaż, to artystyczna wizja relacji z wyjątkowej wyprawy, która miała miejsce podczas ubiegłorocznych wakacji. Podczas 10- dniowego rajdu na trzykołowym rowerze Dariusz Sobczak ze wschodniego wybrzeża Islandii dotarł nad Atlantyk. W wyprawie towarzyszyli mu synowie na rowerach oraz żona, która wspierała wyprawę logistycznie, za kierownicą Renault Kadjar.

W ramach projektu ekipa pokonała 550 km, a podczas podróży suma podjazdów wyniosła 5000 m. W zależności od ukształtowania terenu rowerzyści poruszali się z prędkością od 5 do 70 km/h. Średnia temperatura powietrza wynosiła nieco ponad 10 stopni Celsjusza, ale w górach i nad przełęczami spadała nawet do 7 stopni. Wiejący w twarze silny wiatr i intensywne opady okazały się codziennością wyprawy.

– Czasami pułap chmur był tak niski, że przez 20 kilometrów przemieszczaliśmy się z głowami w chmurach przy widoczności 30 metrów. Im trudniejsze warunki pogodowe – tym piękniejsze później widoki oferowała nam wyspa – wspomina Dariusz Sobczak, który był pomysłodawcą wyprawy i dodaje, że Islandia potrafi wynagrodzić te niedogodności.

Wyprawa została zorganizowana z okazji 25-lecia Renault Pietrzak, ale jej ostateczny sukces to wkład całej ekipy. Podróżnikom towarzyszyła ekipa fotograficzna – Filip Blank i Wojtek Radwański.

Równie ważnym elementem akcji „Rowerem przez Islandię” był cel dobroczynny. 1 lipca ruszyła charytatywna zbiórka kilometrów w aplikacji. Celem było zebranie do 31 sierpnia 500 tys. km. Ostatecznie udało się go zrealizować już po tygodniu od rozpoczęcia zbiórki. Renault Pietrzak wraz z firmą Okam, Inspire oraz partnerami przekaże 50 000 zł na organizację ferii dla podopiecznych Centrum Opiekuńczo – Wychowawczego Wzrastanie w Katowicach.

Partnerem charytatywnym wyprawy jest Fundacja Biegamy z Sercem.