YOUNG CREATIVE CHEVROLET: ROZDANO NAGRODY

Odbyła się gala finałowa pierwszej polskiej edycji konkursu Young Creative Chevrolet. Podczas uroczystości wręczono nagrody. Główną otrzymał Tomasz Ferczykowski, zwycięzca w kategorii Moda.

Pozostałe wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Cielątkowska – II miejsce w kategorii Moda i Claudia Tyborski – III miejsce w kategorii Moda. Wszyscy zwycięzcy tej kategorii pochodzą z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W pozostałych kategoriach konkursowych przyznano tylko trzecie nagrody. Otrzymali je: Katarzyna Olga Jarecka z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie (Sztuki Wizualne), Michał Kaźmierczak z Wyższej Szkoły Technologii w Katowicach (Fotografia) oraz Adam Kalinowski i Michał Misiejuk z Politechniki Białostockiej (Film).

Eksperci ze świata sztuki i designu w składzie jury

Prace konkursowe oceniali: Karolina Zmarlak, nowojorska projektantka mody polskiego pochodzenia, Arkadiusz Jakubik, znany aktor i reżyser, Katarzyna Sagatowska, fotografka – dokumentalistka i kuratorka oraz Michał Łojewski, jeden z najbardziej uznanych grafików w Polsce. Eksperci oceniając prace skupili się na kreatywności i pomysłowości studentów, na walorach technicznych oraz na powiązaniu pracy z marką Chevrolet.

– Ze zwycięską pracą w kategorii Moda nawiązałam swego rodzaju romans. Urzekło mnie w niej kilka elementów – ciekawy krój i ponadczasowość stroju oraz fakt, że praca jest bardzo przemyślana, spójna i dobrze współgra z charakterem marki Chevrolet – uzasadniła wygraną w kategorii Moda jurorka Karolina Zmarlak.

Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych osobowości twórczych oraz wspieranie młodych, utalentowanych artystów w dążeniu do samodzielnego zaistnienia na rynku sztuki. Oczekiwania w stosunku do poziomu artystycznego prac były wysokie, dlatego też jurorzy przyznali trzy trzecie nagrody w kategoriach Fotografia, Film i Sztuki Wizualne, pozostawiając dwa pierwsze miejsca nieobsadzone. Swoją decyzję uzasadnili faktem, że w tym roku najlepsze prace pokazano w kategorii Moda, zaś prace w pozostałych kategoriach wymagały jeszcze dopracowania od strony estetycznej oraz technicznej.

– Jest to pierwsza polska edycja konkursu, zatem chcieliśmy głównie docenić wkład pracy studentów. Stawiamy jednak wysoko poprzeczkę i oczekujemy, że prace młodych artystów w przyszłym roku będą na jeszcze wyższym poziomie – podkreśla jurorka Katarzyna Sagatowska.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Soho Factory w Warszawie, a wydarzeniu towarzyszyła dyskusja „Od talentu do sukcesu”, którą poprowadził Oliwier Janiak. W dyskusji obok jurorów konkursu wziął też udział Wojtek „Łozo” Łozowski, który wypowiadał się o młodych talentach i osiąganiu sukcesu w Polsce. Podczas wieczoru wystąpiła również grupa improwizowana „Klancyk”, która swoim występem podkreśliła kreatywny charakter wieczoru. Gali towarzyszyła wystawa prac konkursowych Young Creative Chevrolet, zaprezentowana na tabletach, które goście wieczoru mogli przeglądać podczas spotkania.

Konkurs Young Creative Chevrolet, który w Polsce organizowany jest po raz pierwszy, a w Europie od 2007 roku, skierowany jest do studentów uczelni i kierunków artystycznych. W pierwszej polskiej edycji do udziału zgłosiło się 28 szkół, co uplasowało Polskę na trzecim miejscu wśród wszystkich państw europejskich startujących w konkursie! Laureaci polskiej edycji konkursu Young Creative Chevrolet otrzymali nagrody pieniężne wraz z możliwością udziału w europejskim etapie wydarzenia.