ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA WPŁYWA NA SYTUACJĘ NA DROGACH?

ruch-1324

Znaczne przekroczenia poziomu szkodliwych pyłów czy alarmy smogowe to zdecydowanie najpopularniejsze tematy tej zimy. Smog nie opuszcza polskich miast.

Nawet jeśli jakość powietrza nieco się polepsza, w krótkim czasie toksyny atmosferyczne wracają ze zdwojoną siłą.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Specjaliści z Korkowo.pl postanowili zbadać, czy niesprzyjające warunki na zewnątrz wpłynęły na sytuację na drogach w polskich miastach.

Cała Polska odczuła skutki smogu. Zwłaszcza w mroźne dni zanieczyszczenie powietrza dało się Polakom we znaki. Zewsząd alarmowano o ograniczenie wychodzenia z domu czy zaniechanie aktywności fizycznej. Władze miast apelowały także, by pozostawić samochody w domu i wybrać się do pracy komunikacją miejską. Czy apele te odniosły sukces i w miastach rzeczywiście było mniej aut? Serwis Korkowo.pl to zbadał. Analizie poddano największe aglomeracje miejskie, w których ogłaszano alarmy smogowe.

ruch-smo32

Pomiarów dokonywano 15 lutego w godzinach 7.00-22.00, gdyż tego dnia poziom szkodliwych pyłów w wielu miejscach kraju przekroczony był kilkakrotnie. Za punkt odniesienia wzięto środę zeszłej jesieni (12.10.2016), kiedy jakość powietrza była zdecydowanie lepsza. Czy prędkość zwiększyła się przez to, że kierowcy przesiedli się w komunikację miejską?

Polacy coraz roztropniejsi?

Wyniki są jednoznaczne. Smog pozytywnie wpływa na prędkość w polskich miastach. Chociaż Katowice (kolejny raz) są niekwestionowanym liderem płynnego ruchu w śródmieściu, to największe przyspieszenie na drogach odnotowano w Lublinie. W stolicy Lubelszczyzny, w dniach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, średnia prędkość wzrosła aż o 4 km/h. Pozostałe miasta wykazały niewielki wzrost, który również mógł być spowodowany zmniejszeniem się liczby aut na drogach.

W trosce o środowisko i dzięki oferowanym przez władze profitom, np. darmowej komunikacji miejskiej, ruch na ulicach zelżał. Z kolei mieszkańcy, którzy nie porzucili swoich pojazdów z różnych względów, zdecydowanie szybciej dotarli do pracy. Chociaż wydaje się, że to pozytywny aspekt smogu, to specjaliści z Korkowo.pl zachęcają by szczególnie zimą chętniej korzystać z tramwajów i autobusów…