NOKIAN TYRES: JAZDA ZIMĄ CZYLI PORADY DLA KIEROWCÓW BEZ STAŻU

nokian-01

Pod względem warunków drogowych zima to zdecydowanie najtrudniejsza z pór roku. Niebezpieczne warunki jazdy zimą powodują, że wielu kierowców nie czuje się wtedy pewnie za kierownicą.

Jak pokazują statystyki, odsetek wypadków z udziałem młodych i niedoświadczonych kierowców jest bardzo wysoki.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

OPONY


 

Mimo tego, oni także mogą cieszyć się zimowym krajobrazem pod warunkiem, że odpowiednio zadbają o swój samochód oraz zamontowane na nim opony.

– Okres zimowy wiąże się z dużymi wahaniami pogody, a zmiany przyczepności auta spowodowane pokrywającymi powierzchnię jezdni śniegiem i lodem mogą dla początkujących kierowców stanowić duże zaskoczenie. Co więcej, ograniczona widoczność oraz gołoledź czy zalegające na drogach błoto pośniegowe mają znaczny wpływ na sterowność oraz wydłużenie drogi hamowania pojazdu – mówi Mika Kuusi, kierowca testowy Nokian Tyres.

Świeżo upieczeni kierowcy z reguły dopiero uczą się stawiać pierwsze kroki na drogach. Sytuację utrudnia fakt, iż wielu z nich rzadko siada za kierownicą. Krótkie podróże z domu do sklepu nie wystarczą, aby zdobyć odpowiednie doświadczenie, jeśli chodzi o jazdę w zimowych warunkach.

– Kierowcy, którzy rzadko siadają za kółkiem mogą mieć duży problem, aby poradzić sobie na trudnych i wymagających trasach przy zmiennych warunkach pogodowych. Wielu świeżo upieczonych kierowców obawia się jazdy w centrum miasta, korków, parkowania czy prowadzenia po zmierzchu – wyjaśnia Kuusi.

Lepsza kontrola dzięki praktyce

Według danych Komisji Europejskiej, wśród śmiertelnych ofiar wypadków drogowych dominują kierowcy pomiędzy 16, a 24 rokiem życia. Ryzyko kolizji w ich przypadku jest dwu-, a czasem nawet trzykrotnie większe w porównaniu do bardziej doświadczonych kierowców. Wśród przyczyn wypadków z udziałem niedoświadczonych kierowców dominują utrata kontroli nad pojazdem oraz nadmierna prędkość. Najczęściej dochodzi do nich nocą, kiedy widoczność jest mocno ograniczona.

nokian-02

Stan pojazdu oraz znajomość jego funkcji znacznie poprawiają bezpieczeństwo jazdy. Młodzi kierowcy często poruszają się starszymi modelami samochodów, które nie są wyposażone w system wspomagania kierowcy ani inne systemy bezpieczeństwa. Zamiast starszych pojazdów gorszego sortu, początkujący kierowcy powinni wybierać możliwie najbezpieczniejsze auta.

– Także w przypadku nowszych modeli samochodów ważne jest, aby wiedzieć, jak zachowują się w ekstremalnych warunkach. W okresie zimowym utrata kontroli nad pojazdem następuje najczęściej w czasie zmiany pasa ruchu w końcowym etapie wyprzedzania – mówi Martin Dražík, Produkt Manager Nokian Tyres.

Dražík przestrzega jednak, że w wypadku dużych SUV-ów nawet automatyczne systemy i dodatkowe funkcje bezpieczeństwa nie są w stanie zapobiec wypadnięciu samochodu z drogi przy zbyt dużej prędkości.

Zainwestuj w dobre opony

Oprócz stanu pojazdu, początkujący kierowcy powinni zwracać uwagę także na kondycję opon. Kierowcom, którzy rzadko siadają za kółkiem M. Dražík radzi zainwestować w najlepsze modele opon z najnowszych linii.

– Najnowsze modele opon z pewnością zapewnią najlepszą możliwą przyczepność, a zastosowane w nich nowoczesne rozwiązania technologiczne – większa kontrolę i bezpieczeństwo w czasie jazdy po śliskiej nawierzchni. Mimo, że nowo zakupione ogumienie z pewnością jest w świetnym stanie, nie należy zapominać o regularnej kontroli stanu bieżnika oraz ciśnienia powietrza w oponach – zwraca uwagę Dražík.

Martin Dražík i Mika Kuusi, od lat związani zawodowo z branżą samochodowa i oponiarską przypominają początkującym kierowcom:

– Zimą kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy. Jedyny sposób, aby się wprawić to jak najwięcej jeździć samochodem – uważają obaj.

Prowadź bez obaw! – wskazówki dla początkujących kierowców:

- Pewność siebie za kierownicą osiągniesz tylko dzięki praktyce. Puste parkingi świetnie nadają się do testowania zachowania samochodu w różnych warunkach. Wiele szkół jazdy oferuje także specjalne kursy prowadzenia samochodu w trudnych warunkach również dla tych, którzy już mają prawo jazdy.
- Należy regularnie ćwiczyć jazdę po śliskiej nawierzchni, aby poznać zachowanie auta w poślizgu. W tym celu można skorzystać ze specjalnych torów testowych na zamarzniętych jeziorach. Trzeba jednak pamiętać, że ich nawierzchnia jest zwykle nieco bardziej śliska niż drogi pokrytej śniegiem czy lodem.
- Kluczem jest opanowanie. Zamiast wpadać w panikę, gwałtownie i ostro hamować czy sztywno prostować ręce, staraj się utrzymać kontrolę nawet w niespodziewanych sytuacjach, a także zwracać uwagę na miejsca, gdzie mógłbyś w razie potrzeby zjechać.
- Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach to pozornie błaha czynność, która jednak ma decydujące znacznie podczas jazdy w ekstremalnych warunkach. Pojazdy z nieodpowiednio napompowanymi oponami mogą zachowywać się w nieprzewidywalny sposób w czasie manewrów wymijania przy dużych prędkościach.